Co jest potrzebne na wyjazd do Czarnogóry? Sprawdź, zanim udasz się w podróż

Zobacz, co potrzebne jest na wyjazd do Czarnogóry. Zaplanuj przemyślany urlop i nie narażaj się na żadne nieprzyjemności w czasie wypoczynku. Sprawdź, jakie dokumenty i rzeczy musisz zabrać, udając się na wakacje w malowniczym zakątku Europy Południowej.

Wyjazd do Czarnogóry: co zabrać?

Czarnogóra jest niewielkim, jednak wyjątkowo malowniczym krajem. Mimo to, nie należy on do często obieranych kierunków wakacyjnych wśród Polaków, którzy chętniej decydują się na odwiedziny sąsiadującej z nim Chorwacji, cieszącej się większą popularnością. Każdy, kto poszukuje ciekawych miejsc do zwiedzania na Półwyspie Bałkańskim powinien jednak przekonać się, jak wiele ma do zaoferowania jedno z najmłodszych europejskich państw – Czarnogóra.

Co zabrać ze sobą na wyjazd do Czarnogóry? Wybierając się do tego kraju po raz pierwszy, sprawdź koniecznie, jakie dokumenty i rzeczy należy ze sobą zabrać, a także przekonaj się, ile pieniędzy należy przeznaczyć na tygodniowy wypoczynek. 

Wyjazd do Czarnogóry: potrzebne dokumenty 

Jeśli planujesz wyjazd do Czarnogóry koniecznie sprawdź, jakie dokumenty będą Ci potrzebne. Bałkański kraj nie należy do Unii Europejskiej i pozostaje poza strefą Schengen, dlatego przepisy wjazdowe nie okazują się wcale takie oczywiste.

Czarnogóra, Jezioro Biogradsko/ Fot. CC BY 2.0/ amir_a/ Flickr.comCzarnogóra, Jezioro Biogradsko/ Fot. CC BY 2.0/ amir_a/ Flickr.com Czarnogóra, Jezioro Biogradsko/ Fot. CC BY 2.0/ amir_a/ Flickr.com

Na krótki wypoczynek wakacyjny w Czarnogórze wystarczy Ci paszport bądź dowód osobisty. Dokumenty te wystarczą, aby wjechać na terytorium tego kraju na okres do 30 dni. Dzieci i młodzież do 18. roku życia, posiadające polskie obywatelstwo, mogą wjechać do Czarnogóry na tej samej zasadzie, co osoby dorosłe (zaleca się jednak, by osoby nieletnie zawsze posiadały przy sobie ważny polski paszport). Na dodatek, dzieci i młodzież do 18. roku życia, podróżujące z jednym rodzicem, powinny posiadać pisemną zgodę na pobyt na terytorium Czarnogóry, udzieloną przez drugiego rodzica. Dokument powinien być przetłumaczony na język angielski, serbski lub czarnogórski, a także potwierdzony notarialnie. Podobne dokumenty należy posiadać, podróżując samochodem, którego nie jest się właścicielem. Jadąc na urlop z pupilem należy ponadto pamiętać, by zwierzę posiadało Urzędowe Świadectwo Weterynaryjne i Międzynarodową Książeczkę Zdrowia. Inne dokumenty, które mogą być potrzebne podczas pobytu w Czarnogórze, to: prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisa OC, a także ubezpieczenie turystyczne.

Wszystkie niezbędne podczas pobytu w Czarnogórze dokumenty warto skopiować przed wyjazdem i trzymać je w osobnym miejscu, na wypadek ich utraty.  

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Wyjazd do Czarnogóry: ile wziąć gotówki na tydzień?

Kraje Bałkańskie czarują wyjątkowym klimatem, dlatego, szukając idealnego miejsca na wypoczynek, warto zdecydować się na wyjazd do Czarnogóry. Ile wziąć gotówki na tydzień, by wystarczyło na hotel czy wyżywienie? Ceny za pobyt w hotelu w Podgoricy (stolica Czarnogóry) zaczynają się już od około 32 euro (czyli około 224 euro za tydzień). Za posiłek w niedrogiej restauracji trzeba natomiast liczyć około 6 euro. Za trzydaniowy posiłek dla dwóch osób w restauracji średniej klasy koszty mogą wynieść około 25 euro. Filiżanka zwykłego cappuccino kosztuje w Czarnogórze około 1,43 euro, a butelka wody (0,33 l), około 1,17 euro.

Budva, CzarnogóraBudva, Czarnogóra shutterstock

Lista rzeczy na wyjazd do Czarnogóry

Lista rzeczy na wyjazd do Czarnogóry nie powinna być przygotowywana na ostatnią chwilę. Lepiej dobrze się przygotować, by później niczym się nie denerwować. Co przyda się podczas wyjazdu? Sprawdź, jak wygląda przykładowa lista najpotrzebniejszych rzeczy:

 • dowód osobisty (w przypadku pobytu do 30. dni),
 • paszport (w przypadku pobytu w Czarnogórze od 30. do 90. dni),
 • paszport i wiza (w przypadku pobytu powyżej 90. dni),
 • ubezpieczenie turystyczne,
 • prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisa OC,
 • bilety na transport,
 • potwierdzenie rezerwacji noclegu,
 • kserokopie dokumentów,
 • karta kredytowa/debetowa,
 • przewodniki i mapy,
 • telefon, ładowarka, (warto również zabrać powerbank),
 • podstawowe środki higieny osobistej,
 • kosmetyki,
 • odpowiednia ilość kompletów bielizny,
 • plastry, opatrunki i podstawowe leki (środki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe i przeciwgorączkowe),
 • aparat fotograficzny i dodatkowa karta pamięci,
 • odzież,
 • kostium kąpielowy, nakrycie głowy, ręcznik plażowy, klapki, krem z filtrem UV,
 • piżama,
 • wygodne obuwie,
 • pojemny plecak.

Wyjazd do Czarnogóry: niezbędne rzeczy   

Planujesz wyjazd do Czarnogóry? Niezbędne rzeczy podczas wyprawy, takie, jak niektóre dokumenty, mogą wymagać przygotowania z większym wyprzedzeniem. By uniknąć kłopotliwych sytuacji dokładnie sprawdź, co trzeba przy sobie mieć, by móc bez problemów wjechać na terytorium państwa, zlokalizowanego w Europie Południowej. Przed wyjazdem przygotuj również listę potrzebnych rzeczy i upewnij się, że o niczym nie zapomniałeś. Jeśli dobrze przygotujesz się do wyjazdu, nie będziesz niczym martwić się podczas wypoczynku, zyskując wiele czasu na miły relaks w wyjątkowym miejscu.

Zobacz też: Najdłuższa rzeka Włoch. Jakie są wielkie rzeki Italii? Najdłuższa ma tylko 653 km

Więcej o: