Co jest potrzebne na wyjazd do Anglii? Przeciętny budżet powinien wynieść ok. 5000 zł.

Co jest potrzebne na wyjazd do Anglii? Wielka Brytania przestała być członkiem Unii Europejskiej. Jednocześnie pozostaje państwem bliskim Polsce i dobrze z nią skomunikowanym lotniczo. O czym pamiętać?

Wyjazd do Anglii: co zabrać i na co uważać?

Jak zaplanować wyjazd do Anglii? Co zabrać i o czym pamiętać? Od 1 października 2021 wjazd na terytorium Zjednoczonego Królestwa różni się w stosunku do tych zasad, które znamy jeszcze z czasów jego przynależności do Unii Europejskiej

Kolejka linowa - Londyn. Zdjęcie ilustracyjneKolejka linowa - Londyn. Zdjęcie ilustracyjne I Wei Huang/shutterstock

Kraj ten należy do stosunkowo bezpiecznych, ale jego władze zalecają zachowanie ostrożności zwłaszcza w miejscach publicznych, którym towarzyszą duże skupiska ludzi. W szczególności chodzi tutaj także o terytorium Irlandii Północnej, gdzie zagrożenie atakiem klasyfikuje się na 4 w skali liczącej 5 stopni. Zagrożenie przestępczością nie odbiega tu od tego, które jest notowane w innych krajach europejskich. Oczywiście będąc w wielomilionowym Londynie, należy w miejscach turystycznych uważać przede wszystkim na kieszonkowców. 

Na szczęście aura lub kwestie kulturowe nie powodują tu jakichś szczególnych wymagań jeśli chodzi o listę rzeczy niezbędnych do zabrania ze sobą. Powinna być ona możliwie krótka dlatego, że niezbędne drobiazgi można kupić na miejscu. Ich zakupienie nie będzie zbyt trudne ze względu na niewielką barierę językową. 

Wyjazd do Anglii: potrzebne dokumenty

Jak przygotować się na wyjazd do Anglii? Potrzebne dokumenty nie są liczne. W większości przypadków wystarczy paszport. Można z niego korzystać wtedy, gdy przybywa się do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych lub dla dokonania wizyty. 

Wizy potrzebne są w przypadku innego typu przyjazdów i wtedy, gdy celem jest podjęcie pracy trwającej powyżej 6 miesięcy lub nauka. Warto pamiętać o pewnym wyjątku: na terytorium Wielkiej Brytanii dalej mogą wjechać osoby, które posiadają status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej. Taki stan rzeczy potrwa przynajmniej do 2025 r. 

Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Lista rzeczy na wyjazd do Anglii: o tym warto pamiętać!

Jak prezentuje się lista rzeczy na wyjazd do Anglii? Na szczęście nie ma na niej nietypowych pozycji. Z pewnością warto zabrać ze sobą:

 • Przyjmowane leki.
 • Podręczną apteczkę z podstawowymi środkami przeciwbólowymi czy opatrunkami.
 • Wygodne i luźne ubrania. Powinny być dość zróżnicowane po to, aby żadna pogoda nie stanowiła problemu. Można postawić na strój bardziej sportowy w przypadku wycieczek terenowych i coś bardziej eleganckiego, co przyda się np. w trakcie wizyty w kawiarni. 
 • Wygodne obuwie. 
 • Parasol i pelerynę przeciwdeszczową.
 • Dobry sprzęt do fotografowania.
 • Powerbank po to, by zawsze mieć naładowany sprzęt elektroniczny.
 • Dysk przenośny po to, by można było w wygodny sposób przechowywać dużą ilość zdjęć i filmów.  

Londyn, w tle Big Ben i parlamentLondyn, w tle Big Ben i parlament shutterstock

Wyjazd do Anglii. Ile wziąć gotówki na tydzień?

Jak drogi jest wyjazd do Anglii? Ile wziąć gotówki na tydzień? Wiele zależy od:

 • Ceny biletów lotniczych (warto polować na okazje).
 • Standardu i lokalizacji noclegu.
 • Sposobu poruszania się na miejscu.
 • Intensywności pobytu.

Orientacyjnie szacuje się, że przeciętny budżet na pobyt włącznie z noclegami i transportem powinien wynieść ok. 5000 zł. 

Wyjazd do Anglii: niezbędne rzeczy 

O czym jeszcze warto pamiętać przy planowaniu wyjazdu do Anglii? Niezbędne rzeczy to nie tylko to, co ułatwia podróż i pobyt, ale także odpowiednie zabezpieczenie w przypadku choroby lub niebezpiecznego wypadku. 

W przypadku Wielkiej Brytanii wystarczy posiadanie wydawanej przez NFZ Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Należy jednak pamiętać o tym, że obejmuje ona tylko podstawowe usługi, które są świadczone w nagłych wypadkach. Przy dłuższym wyjeździe warto więc wybrać dodatkowe ubezpieczenia.  

Zobacz też: Co jest potrzebne na wyjazd do Niemiec? Formalności, ważne przedmioty, gotówka

Więcej o: