Co jest potrzebne na wyjazd do Austrii? Poleca się zabranie 700 euro na tydzień

Co jest potrzebne na wyjazd do Austrii? Latem bardzo chętnie zwiedzamy Wiedeń i inne turystyczne lokalizacje w tym kraju. Zachęcające są ich kulturowe, historyczne i przyrodnicze walory, ale także bliskość względem Polski.

Wyjazd do Austrii: co zabrać i o czym pamiętać?

Jak przygotować się na wyjazd do Austrii? Co zabrać ze sobą? Na szczęście bliskość geograficzna sprawia, że lista potrzebnych rzeczy nie powinna być zaskakująca. Miejscowy klimat i zwyczaje nie powinny sprawiać zbyt wiele trudności. 

Melk. Zdjęcie ilustracyjneMelk. Zdjęcie ilustracyjne emperorcosar/shutterstock

Austria leżąca w sercu Europy jest nade wszystko krajem bezpiecznym. Zagrożenie terrorystyczne nie jest tutaj większe od tego, które panuje w naszym kraju. Dodatkowo notuje się stosunkowo niskie wskaźniki przestępczości w miastach na czele z Wiedniem. 

Przede wszystkim Austria stanowi ciekawą alternatywę dla osób, które chcą spędzić wakacje z dala od zatłoczonych plaż i typowych dla tego czasu atrakcji. Pomimo braku dostępu do morza, Austria kusi alpejskimi krajobrazami i ciekawą historią. Może stanowić ciekawą przygodę nie tylko zimą. Jednocześnie wraz ze zwiedzaniem Wiednia można bardzo szybko trafić na dłuższą chwilę do Bratysławy lub nawet Budapesztu.  

Wyjazd do Austrii: potrzebne dokumenty

Jak przygotować się na wyjazd do Austrii? Potrzebne dokumenty są w jej przypadku ograniczone do minimum. Wszystko dzięki temu, że kraj ten należy do Unii Europejskiej, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób. Dokumentem podróży może być paszport lub paszport tymczasowy, ale także dowód osobisty. Musi on być ważny w trakcie wjazdu do Austrii i wyjazdu z niej.

Nie ma potrzeby wyrabiania wizy. Większe obowiązki jeśli chodzi o dopełnienie urzędowych formalności, dotyczą osób, które planują dłuższy pobyt na terenie Austrii. 

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Lista rzeczy na wyjazd do Austrii

Jak prezentuje się lista rzeczy na wjazd do Austrii? W zasadzie można tutaj skorzystać z typowego zestawu przydatnych akcesoriów. Państwo to jest przecież dość bliskie geograficznie w stosunku do Polski. Nade wszystko warto zabrać ze sobą:

 • Odpowiednie dokumenty. 
 • Apteczkę podróżną z podstawowymi lekami i materiałami opatrunkowymi (przydatne na otarcia).
 • Wygodne obuwie sportowe.
 • Zróżnicowane, ale wygodne i luźne ubrania. Powinny być to elementy ubioru odpowiednie wtedy, gdy będzie gorąco, ale i cieplejsze ubrania przydatne wieczorami.
 • W przypadku wyjść w góry niezbędne jest zabranie ze sobą stosownych ubrań i butów do chodzenia po górach.
 • Kosmetyki: w tym żel antybakteryjny i krem z filtrem UV.
 • Okulary przeciwsłoneczne.
 • Powerbank dla naładowania sprzętu elektronicznego.
 • Dobry aparat fotograficzny.
 • Dysk przenośny po to, by zabezpieczyć na nim duże ilości zrobionych zdjęć.
 • Nakrycie głowy.  

Vorarlberg, AustriaVorarlberg, Austria fot. Shutterstock

Wyjazd do Austrii. Ile wziąć gotówki na tydzień?

Ile pieniędzy zabrać na wyjazd do Austrii? Ile wziąć gotówki na tydzień? Ceny podróży mogą różnić się w zależności od wybranego środka lokomocji. Może być to przecież samolot, ale też własny samochód, bus lub nawet pociąg. Podobnie zróżnicowane są koszty noclegów. Inne będą ceny w Wiedniu, odmienne w innych częściach kraju.

Z reguły nawet przy dość oszczędnym zwiedzaniu poleca się zabranie ze sobą ok. 100 euro na dzień bez wliczania w to kosztów noclegu. Łącznie daje to ok. 700 euro za tydzień.   

Wyjazd do Austrii. Niezbędne rzeczy: ubezpieczenie

Co jeszcze jest ważne jeśli chodzi o wyjazd do Austrii? Niezbędne rzeczy to także ubezpieczenie. Na szczęście w Austrii działa wydawana przez NFZ Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pamiętajmy jednak, że pozwala ona na skorzystanie z opieki tylko w nagłych i uzasadnionych przypadkach. Wtedy, gdy jesteśmy w grupie zwiększonego ryzyka, powinniśmy wykupić polisę dającą większy zakres ochrony. 

Zobacz też: Co jest potrzebne na wyjazd do Niemiec? Formalności, ważne przedmioty, gotówka

Więcej o: