Co jest potrzebne na wyjazd do Francji? Warto wykupić dobrą polisę ubezpieczeniową

Jednym z popularnych kierunków wakacyjnych wyjazdów jest Francja. Co potrzebne będzie na wyjazd do Francji? Sprawdzamy, o czym należy pamiętać, pakując walizkę na urlopowe wojaże.

Wyjazd do Francji: co zabrać?

Pakując się na wyjazd do Francji co zabrać koniecznie? Aby wiedzieć, co powinno znaleźć się w naszym bagażu, warto najpierw zorientować się, jakiej pogody możemy się spodziewać w miejscu, do którego się wybieramy. Klimat w przeważającej części Francji jest umiarkowany, dość ciepły, morski. Południe Francji charakteryzuje klimat śródziemnomorski, na wybrzeżu Atlantyku panuje klimat oceaniczny, wilgotniejszy, najchłodniej jest w górach, gdzie dominuje klimat górski. Średnie temperatury we Francji w miesiącach wakacyjnych kształtują się w granicach 23-25 stopni Celsjusza, jednak wiele zależy od tego, który rejon Francji planujemy odwiedzić. W stolicy Francji średnie temperatury w lipcu i sierpniu wynoszą 24 stopnie Celsjusza, w okolicach Paryża jest zwykle nieco cieplej. Średnio 25 stopni Celsjusza można spodziewać się latem w Normandii i Akwitanii. Średnio 26 stopni Celsjusza ma do zaoferowania słoneczna Prowansja, do 27 stopni Celsjusza sięgają średnie temperatury na Lazurowym Wybrzeżu, 28-29 stopni Celsjusza możemy spodziewać się w Langwedocji, Marsylii czy na Korsyce, zaś najwyższe temperatury notowane są w Nicei. W związku z tym warto zabrać ze sobą odzież typowo letnią, przewiewną, najlepiej jasne, naturalne tkaniny - świetnie sprawdzi się len lub bawełna. Jeśli urlop będziemy spędzać przede wszystkim nad wodą, pomyślmy o stroju plażowym i kąpielowym oraz klapkach. Jeśli planujemy zwiedzanie, a z pewnością warto, nie zapomnijmy o wygodnym obuwiu i stosownej odzieży (odwiedzając świątynie wypada być odpowiednio ubranym). Ważnym atrybutem każdego turysty będzie z pewnością nakrycie głowy, nie zapomnijmy też o okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV oraz o kremie z wysoką ochroną przed promieniowaniem słonecznym (SPF minimum 30). Warto jednak być przygotowanym również na opady, nawet przelotne, i mieć ze sobą jakąś ochronę przeciwdeszczową.

Eze, Francja. Zdjęcie ilustracyjneEze, Francja. Zdjęcie ilustracyjne Ivanfirst/shutterstock

Wyjazd do Francji: potrzebne dokumenty

Jakie dokumenty są potrzebne na wyjazd do Francji? Granicę przekroczymy okazując dowód osobisty lub paszport, dlatego przynajmniej jeden z tych dokumentów musimy mieć przy sobie. Od obywateli Unii Europejskiej nie są wymagane żadne inne dokumenty, nie ma obowiązku rejestracji pobytu czy obowiązku meldunkowego. Francja to również kraj, w którym (poza ryzykiem zakażenia koronawirusem) nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, jednak na wyjazd turystyczny warto zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ, dzięki której można skorzystać z podstawowych usług medycznych. Należy jednak pamiętać, że EKUZ pokrywa jedynie część ponoszonych przez nas kosztów i to dopiero po zawnioskowaniu o częściowy zwrot. Biorąc pod uwagę fakt, że koszty leczenia we Francji są bardzo wysokie (za wizytę u lekarza specjalisty możemy zapłacić ok. 150 euro, a doba w szpitalu kosztuje od 600 do nawet 1500 euro), warto wykupić dobrą polisę ubezpieczeniową przed wyjazdem do Francji. Ubezpieczenie turystyczne powinno gwarantować zarówno pokrycie kosztów leczenia, jak i ubezpieczenie OC, NNW oraz assistance. Dobre ubezpieczenie obejmie ponadto ochroną nasz bagaż czy sprzęt sportowy, zapewni wsparcie tłumacza oraz pomoc prawną. Oczywiście oprócz tych dokumentów warto pamiętać o biletach na podróż (jeśli nie jedziemy własnym samochodem) oraz o potwierdzeniu rezerwacji hotelowej. Nie zapomnijmy też zabrać karty płatniczej, najlepiej walutowej.

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Lista rzeczy na wyjazd do Francji

Oto, jak powinna wyglądać przykładowa lista rzeczy na wyjazd do Francji:

 • dowód osobisty lub paszport,
 • karta płatnicza i gotówka,
 • karta EKUZ,
 • dodatkowe ubezpieczenie turystyczne,
 • potwierdzenie rezerwacji noclegu,
 • bilety na transport,
 • telefon, ładowarka, powerbank,
 • pendrive lub inny zapasowy nośnik pamięci,
 • niezbędne leki (w tym przyjmowane na stałe oraz przeciw biegunce i przeciwbólowe),
 • plastry,
 • niezbędne kosmetyki (pasta do zębów, żel pod prysznic, szampon do włosów, odżywka do włosów, antyperspirant),
 • nakrycie głowy,
 • okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV,
 • krem z filtrem (minimum SPF 30),
 • bielizna,
 • strój do spania,
 • ubrania,
 • strój kąpielowy,
 • ręcznik plażowy,
 • wygodne obuwie,
 • klapki lub sandały,
 • środki higieniczne (chusteczki, podpaski itp.),
 • podręczny plecak.

Francja, Paryż, Wieża EifflaFrancja, Paryż, Wieża Eiffla fot. shutterstock.com

Wyjazd do Francji: ile wziąć gotówki na tydzień?

Szykując się na wyjazd do Francji, ile wziąć gotówki na tydzień? Wiele zależy od tego, jak planujemy spędzać czas i gdzie będziemy nocować. Noclegi w hostelach są zdecydowanie tańsze, z reguły jednak wybierając hotel musimy się szykować na wydatek rzędu 100 euro na dobę. Stołując się w restauracjach powinniśmy spodziewać się, że na posiłek wydamy około 20 euro, taniej wyniesie nas street food. Warto też zarezerwować środki na takie atrakcje, jak wstęp do muzeów - tu trzeba liczyć się z jednorazowym wydatkiem rzędu 10-15 euro. Do przemieszczania się warto wybrać pociągi - sieć kolejowa we Francji jest bardzo rozbudowana, a dla turystów przewidzianych jest wiele zniżek.

Wyjazd do Francji: niezbędne rzeczy

Szykując się na wyjazd do Francji niezbędne rzeczy warto najpierw wypisać na kartce, by o niczym podczas pakowania nie zapomnieć. Zanim jednak zabierzemy się za pakowanie, sprawdźmy dokładnie, co chcemy zobaczyć i jakie miejsca odwiedzić. Obok ubrań, kosmetyków i akcesoriów umieśćmy w naszym bagażu dobry przewodnik turystyczny, który pomoże nam poznać nie tylko największe atrakcje turystyczne i przywieźć z urlopu niezapomniane wrażenia oraz wspomnienia w postaci fotografii.

Zobacz też: Najmniejszy kraj w Europie. Jakie jest najmniejsze państwo w Europie? Ma mniej niż 1 km2 i własną armię

Więcej o: