Planując wyjazd do Meksyku, co zabrać ze sobą? Aby dobrze zaplanować swój bagaż, warto zdobyć nieco większą wiedzę na temat klimatu panującego w Meksyku. To państwo Ameryki Północnej, z uwagi na dużą rozciągłość szerokości geograficznej, a także zróżnicowanie topograficzne, jest dosyć zróżnicowane klimatycznie. W rejonach pod zwrotnikiem Raka wilgotne masy morskiego powietrza ściągane są przez niskie ciśnienie atmosferyczne, co owocuje opadami, szczególnie w okresie od maja do sierpnia. Południe kraju to wilgotny i gorący klimat tropikalny. Wschodnie i zachodnie wybrzeże są często nawiedzane przez huragany (zwłaszcza w sierpniu i październiku). Z kolei północna część kraju nie obfituje w opady (panuje tu suchy i gorący klimat pustynny), a generalnie opady w Meksyku w większości rejonów są zwykle niewystarczające. Najczęściej wybieraną lokalizacją na wakacyjne wyjazdy do Meksyku jest Półwysep Jukatan, który pod względem pogody przypomina Karaiby: panują tu wysokie całoroczne temperatury, większe opady w miesiącach letnich i możliwość wystąpienia w tym czasie huraganów. Zatem pakując się na wyjazd do Meksyku warto włożyć do walizki ubrania przydatne w tropikach – przewiewne tkaniny wykonane w stu procentach z bawełny bądź lnu, utrzymane w jasnej kolorystyce. Warto pamiętać też o nakryciu głowy, okularach słonecznych oraz kremie z filtrem przeciw promieniowaniu UV.
cancun fot. shutterstock
Ci, którzy szykują się na wyjazd do Meksyku, o potrzebne dokumenty powinni zadbać odpowiednio wcześniej. Muszą bowiem posiadać paszport, dzięki któremu będą mogli przekroczyć granicę. Paszport powinien być ważny jeszcze przez minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Meksyku, gdyż turyści mogą uzyskać prawo na pobyt do 180 dni. Turyści, którzy wybierają się do Meksyku na pobyt nie przekraczający 180 dni nie muszą wyrabiać wizy. Natomiast obcokrajowcy przybywający do Meksyku są zobowiązani do wypełnienia tzw. Formularza Migracyjnego (FMM). Ci, którzy do Meksyku przybywają samolotem, otrzymają taki formularz na pokładzie, pozostali uzyskają go w urzędzie konsularnym. Opieczętowaną przez urzędnika migracyjnego część formularza należy zachować, gdyż konieczne będzie okazanie jej przy wyjeździe z Meksyku. Zatem zarówno paszportu, jak i FMM strzec należy jak oka w głowie.
Oto, jak powinna wyglądać przykładowa lista rzeczy na wyjazd do Meksyku:
San Miguel de Allende w Meksyku Bill Perry / Shutterstock
Planując wyjazd do Meksyku, ile wziąć gotówki na tydzień? Z pewnością łatwiej jest zabrać ze sobą odpowiednią kartę płatniczą, ale nieco gotówki również może nam się przydać. Walutą obowiązującą w Meksyku jest peso meksykańskie (MXN), ale z powodzeniem możemy zabrać ze sobą dolary amerykańskie i płacić nimi lub wymienić je na peso. Mała butelka wody kosztuje od 10 MXN, za zwykłe cappuccino zapłacimy od 25 MXN wzwyż. Ceny posiłków w niedrogich restauracjach kształtują się od 75 do 280 MXN, za trzydaniowy posiłek dla dwóch osób w średniej klasy restauracji trzeba będzie zapłacić powyżej 400 MXN. Wiele więc zależy od tego, jak planujemy spędzać czas w Meksyku.
Szykując na wyjazd do Meksyku niezbędne rzeczy, warto pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym. Polisa, którą wybierzemy, powinna zapewnić nam pokrycie kosztów leczenia i kosztu transportu do kraju, posiadać ubezpieczenie od COVID-19, pakiet assistance, a także ubezpieczenia NNW, OC oraz ubezpieczenie bagażu. Ponadto pamiętajmy o paszporcie, potwierdzeniu zakwaterowania, bilecie powrotnym oraz środkach finansowych na czas pobytu. Jeśli planujemy poruszać się samochodem, niezbędne będzie również posiadanie międzynarodowego prawa jazdy.
Zobacz też: Najmniejsze zwierzę na świecie? Ryjówek etruski i długo, długo nic