Gdzie jest najstarszy dom na świecie? Co zadecydowało o tym, że jego pozostałości lub nawet on sam mogą być podziwiane do dzisiaj? Od zawsze jedną z podstawowych potrzeb człowieka było posiadanie dachu nad głową. Schronienia przed deszczem udzielały najpierw naszym przodkom jaskinie i inne ukrycia, które ukształtowane były przez przyrodę. Na pewnym etapie swojego rozwoju człowiek nauczył się sam budować swoje schronienia i tak powstały pierwsze domy.
Oczywiście ich trwałość była związana z zastosowanymi materiałami i technologią. Budowle kamienne miały większą szansę na przetrwanie od drewnianych. Jedne i drugie musiały mieć dużo szczęścia co do tego, aby nie uległy dziejowej zawierusze - wojnom, katastrofom naturalnym czy zwyczajnemu opuszczeniu.
Jak prezentuje się lista najstarszych domów na świecie? Największa liczba takich budowli znajduje się w Europie, ale ciekawe przypadki znajdziemy także w Azji i Ameryce Północnej. Przede wszystkim należy tu wymienić:
Sassi di Matera. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock
Należy mieć oczywiście świadomość co do tego, że wymienionym budowlom daleko jest z reguły swoim charakterem do współczesnych domów. Choćby skalne domy Sassi di Matera po części są wytworem ludzkich rąk, częściowo zaś natury. W przypadku Knap of Howar mamy zaś do czynienia z pozostałościami po dawnym ''neolitycznym gospodarstwie''.
Knap of Howar. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock
Jakie są najstarsze budynki mieszkalne na świecie? Ranking ciekawych miejsc nie może pominąć domów drewnianych. Oczywiście próżno szukać tu takich, które miałyby pochodzić sprzed naszej ery. Do wyjątkowo starych i znanych należą:
Kirkjub?argar?ur. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock
W przypadku najstarszego budynku drewnianego, czyli Kirkjubøargarður, można już w pełnym zakresie mówić o domu mieszkalnym we współczesnym sensie tego pojęcia. Część tego stale zamieszkałego budynku pochodzi z XI w. Miał zostać wybudowany z drewna, które znaleziono na brzegu morza (drewno dryftowe). Siedzibę w Kirkjubøargarður miało mieć 33 kolejnych biskupów diecezji farerskiej, czyli historycznej diecezji Kościoła katolickiego na Wyspach Owczych. Obecnie znajduje się tu muzeum.
Jak na tle najstarszych budynków mieszkalnych na świecie prezentuje się Polska? Niestety, ale nie mamy możliwości rywalizowania z tymi zabytkami budownictwa mieszkalnego, które można spotkać we Włoszech, Wielkiej Brytanii czy na Wyspach Owczych. Najstarsza w niewielkim stopniu przekształcona kamienica Krakowa pochodzi z ok. 1300 r. Znajduje się na ul. św. Krzyża 23. Obecnie pełni funkcję plebanii pobliskiego kościoła.
Kamienica, ul. św. Krzyża 23, Stare Miasto, Kraków Autorstwa Zygmunt Put - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=108093362
Zobacz też: Najmniejsze zwierzę na świecie? Ryjówek etruski i długo, długo nic