18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Nie tylko Francja, czy Włochy. Te europejskie kraje słyną z najlepszych winiarni

Wiele krajów europejskich słynie z produkcji wina. Najpopularniejsze regiony winiarskie to Francja, Włochy, Mołdawia i Węgry. Nie są to jednak jedyne państwa z długą tradycją produkcji tego alkoholu. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że dwa kraje położone w bliskim sąsiedztwie z Polską również mogą pochwalić się swoimi produktami.

Na hasło "europejskie wina" jako pierwsze na myśl przychodzą nam trunki z Francji, takie jak merlot czy Bordeaux. Włochy również przyciągają wielu enoturystów, którzy chętnie odwiedzają Lombardię, Umbrię, Sycylię, Abruzję, czy Toskanię. Portal TripAdvisor postanowił tym razem przyjrzeć się kilku europejskim krajom winiarskim, które są nieco mniej uczęszczane przez podróżnych.

Zobacz wideo Tego się nie da wymyślić! Jak obcokrajowcy wymawiają nazwy warszawskich dzielnic?

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl

Gruzja: tradycja winobrania sięga czasów starożytnych

Gruzja ma bardzo starą tradycję zbioru winogron - sięga ona ponad ośmiu tysięcy lat! Najstarsze ślady winogron zostały znalezione w starożytnych glinianych naczyniach zwanych qvevri.

Na winnice można natknąć się w wielu częściach Gruzji: od regionu Racha-Lechxumi na Kaukazie po Meskheti. Głównym producentem win w tym kraju jest natomiast Akheti. Będąc tam, warto udać się średniowiecznego, ozdobionego freskami klasztoru Alaverdi. Tam mnisi od ponad tysiąca lat produkują tradycyjne, mocno garbnikowe wina - między innymi tradycyjne białe i czerwone qvevris.

Adrszpach, skalne miasto w Czechach 4 zjawiskowe miejsca, do których dojedziesz samochodem w mniej niż 3 godziny

Republika Czeska: miejscowi produkują dużo wina, ale eksportują niewiele

Czechy są znane głównie ze swojego piwa, ale produkują również dobrej jakości wina. Tak się jednak składa, że eksportuje się go dość mało. Kraj ten posiada dwa regiony winiarskie, jednak to na Morawach, powstaje ponad 90 procent krajowej produkcji. Na tym obszarze znajdują się winnice pochodzące z XIII i XIV wieku.

Warto wspomnieć, że odwiedzenie wielu tamtejszych winiarni może wymagać wcześniejszych rezerwacji. Są to bowiem przeważnie niewielkie rodzinne firmy. Zawsze warto jednak wstąpić do Salonu Win Republiki Czeskiej, który mieści się w romantycznym zamku w Valtice. Tam można spróbować stu najlepszych win z tego kraju.

Słowacja znosi kwarantannę, ale nie dla wszystkich turystów Słowacja otwiera hotele i znosi kwarantannę. Ale nie dla wszystkich turystów

Południe Słowacji - możesz tu skosztować świetnego białego wina

Południowa Słowacja podzielona jest na sześć regionów winiarskich, w których produkuje się głównie jednoodmianowe wina białe: w większości ze szczepu Gruner Veltliner pochodzącego z Austrii.

Tokaj, oddalony o około godzinę jazdy od Koszyc, jest najważniejszym z nich. Tam produkuje się naturalnie słodkie wina puttonyo, które znane były najznamienitszym postaciom XVIII-wiecznej Europy: Beethovenowi, Schubertowi, Wolterowi Goethe. 

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: