Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych
Na hasło "europejskie wina" jako pierwsze na myśl przychodzą nam trunki z Francji, takie jak merlot czy Bordeaux. Włochy również przyciągają wielu enoturystów, którzy chętnie odwiedzają Lombardię, Umbrię, Sycylię, Abruzję, czy Toskanię. Portal TripAdvisor postanowił tym razem przyjrzeć się kilku europejskim krajom winiarskim, które są nieco mniej uczęszczane przez podróżnych.
Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl
Gruzja ma bardzo starą tradycję zbioru winogron - sięga ona ponad ośmiu tysięcy lat! Najstarsze ślady winogron zostały znalezione w starożytnych glinianych naczyniach zwanych qvevri.
Na winnice można natknąć się w wielu częściach Gruzji: od regionu Racha-Lechxumi na Kaukazie po Meskheti. Głównym producentem win w tym kraju jest natomiast Akheti. Będąc tam, warto udać się średniowiecznego, ozdobionego freskami klasztoru Alaverdi. Tam mnisi od ponad tysiąca lat produkują tradycyjne, mocno garbnikowe wina - między innymi tradycyjne białe i czerwone qvevris.
Czechy są znane głównie ze swojego piwa, ale produkują również dobrej jakości wina. Tak się jednak składa, że eksportuje się go dość mało. Kraj ten posiada dwa regiony winiarskie, jednak to na Morawach, powstaje ponad 90 procent krajowej produkcji. Na tym obszarze znajdują się winnice pochodzące z XIII i XIV wieku.
Warto wspomnieć, że odwiedzenie wielu tamtejszych winiarni może wymagać wcześniejszych rezerwacji. Są to bowiem przeważnie niewielkie rodzinne firmy. Zawsze warto jednak wstąpić do Salonu Win Republiki Czeskiej, który mieści się w romantycznym zamku w Valtice. Tam można spróbować stu najlepszych win z tego kraju.
Południowa Słowacja podzielona jest na sześć regionów winiarskich, w których produkuje się głównie jednoodmianowe wina białe: w większości ze szczepu Gruner Veltliner pochodzącego z Austrii.
Tokaj, oddalony o około godzinę jazdy od Koszyc, jest najważniejszym z nich. Tam produkuje się naturalnie słodkie wina puttonyo, które znane były najznamienitszym postaciom XVIII-wiecznej Europy: Beethovenowi, Schubertowi, Wolterowi Goethe.