Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych
Legalność marihuany na świecie jest kwestią kontrowersyjną. Kwestia uregulowań prawnych jest przedmiotem ożywionych dyskusji wewnątrz poszczególnych społeczeństw. Głos w nich zabierają znawcy prawa, ideolodzy, politycy, przywódcy religijni i naukowcy. Nawet na poziomie dążącej do obiektywizmu nauki nie ma jednak zgody co do pożądanego statusu prawnego marihuany. Chociaż bowiem coraz częściej twierdzi się, że susz konopny może mieć bardzo duże znaczenie medyczne, to jednak raporty WHO pozostawiają wiele wątpliwości. Organizacja zajmująca się zdrowiem na świecie od lat 90. XX w. przestrzegała przed marihuaną, jednak niektóre badania wskazują, że nie jest ona bardziej niebezpieczna np. od alkoholu. Różne stanowiska przedstawiają też organizacje naukowe, choć np. Amerykańskie Towarzystwo Medyczne uważa marihuanę za niebezpieczny narkotyk.
W toku tych burzliwych dyskusji pojawiło się kilka sposobów uregulowania stosunku państwa do marihuany. Typowe stanowiska to:
Gdzie jest legalna marihuana na świecie? Kraje poza Europą, w których susz konopny jest legalny lub zdekryminalizowany (można go bez obaw spożywać), to przede wszystkim:
W których krajach Europy marihuana jest legalna? Na liberalizację przepisów decyduje się coraz więcej państw, ale nie ma w tym zakresie zgody nawet w samej Unii Europejskiej. Najczęściej jest nielegalna (jak np. w Polsce), albo dekryminalizowana. Pierwszym państwem UE, które zdecydowało się na legalizację, była Malta. Zalegalizowano tam m.in. uprawę konopi.
Gdzie jeszcze nie dostaniemy kary za palenie marihuany? Chodzi m.in o:
W których państwach można palić susz konopny? Gdzie marihuana jest legalna? Okazuje się, że w części państw niebawem może dojść do poważnych zmian i legalizacji substancji uważanej dotychczas za niedopuszczalną używkę.
W kwietniu 2022 r. projekt legalizacji marihuany na poziomie federalnym przegłosowała Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Chociaż pomysł ten ma mniejsze szanse na powodzenie w Senacie, to od dawna jest podnoszony przez Partię Demokratyczną. Wielu zwolenników legalizacji liczyło, że przełomem będzie zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich. Do tej pory wygrywała jednak polityczna kalkulacja, gdzie kontrowersyjny temat wydaje się być problematyczny. W 2022 r. legalizację produkcji na własne potrzeby, posiadania, palenia marihuany przeprowadził kolejny stan, czyli Rhode Island.
Zmiany szykują się również w Niemczech. Przygotowuje je nowa koalicja rządowa skupiająca SPD, FDP i Zielonych. Po okresie zachowawczej polityki Angeli Merkel pojawiła się wola legalizacji rekreacyjnego palenia marihuany. Państwo ma przy tym ambicję kontrolowania jakości produktów i ochrony małoletnich. Obecnie sprawa ma być konsultowana z Ministerstwem Zdrowia i ekspertami. Przewiduje się, że nowe prawo może pojawić się najwcześniej w 2024 r.
Zobacz też: Co jest potrzebne na wyjazd do Turcji? Lista niezbędnych rzeczy na wakacyjny wyjazd do wydruku