Pięć europejskich wysp, o których mogłeś nie słyszeć. Sprawdź kameralne miejsca na Morzu Śródziemnym

Basen Morza Śródziemnego słynie z pięknych i malowniczych miejsc, popularnych zwłaszcza w wakacje. Jednak niektóre z nich nadal pozostają kameralne, dzięki czemu nie spotkamy tam tłumów turystów, zanieczyszczonych plaż i zgiełku. Przedstawiamy pięć europejskich wysp, o których mogłeś nie słyszeć.

Więcej ciekawych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W Europie znaleźć można masę ciekawych wysp, które oferują piękne widoki, różnorodną przyrodę i ciekawą kulturę. Poza tymi dużymi i najpopularniejszymi takimi jak Kreta, Sardynia czy Cypr znajdziemy sporo mniejszych i bardziej kameralnych wysepek, które pomimo mniejszego zainteresowania wśród turystów mają często więcej do zaoferowania niż te najpopularniejsze. 

Pięć europejskich wysp, które warto odwiedzić w tym sezonie

Wybrzeże Europy ma do zaoferowania wiele ciekawych i pięknych wysp - nie tylko tych, których nazwy dobre znamy. W basenie Morza Śródziemnego znajdziemy całą masę dzikich i atrakcyjnych miejsc, które nadal pozostają kameralne i niezepsute komercyjną turystyką. Wiele z nich jest na tyle nieodkryta, że dostać się można tam tylko prywatną łódką lub skuterem wodnym. Na naszej liście znajdują się jednak te, na które bez problemu dostaniemy się różnymi środkami transportu. 

Pierwszą wyspą na naszej liście jest Île de Porquerolles należąca do Francji. Jej powierzchnia to zaledwie 12 km kw., a liczba mieszkańców nie przekracza 200 osób. To bajkowe miejsce położone jest na Morzu Śródziemnym i objęte jest ścisłą ochroną po tym, jak państwo w 1971 roku wykupiło 80 procent Île de Porquerolles. Decyzja była podyktowana próbą zapobiegania degradacji środowiska naturalnego poprzez zabudowę.

Większą część wyspy obejmuje obecnie teren Parku Narodowego Port-Cros. Na wyspie znajdziemy nienaruszoną, dziką przyrodę, piękne plaże, słynną oranżerię i ogród botaniczny z kolekcją rzadkich odmian z całego regionu Prowansji, a także bank nasion. Z południowej strony widoczne jest wybrzeże klifowe, natomiast na północy znajdują się plaże oraz port morski.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Kolejnym ciekawym miejscem jest grecka wyspa Kiea, która stylem odbiega od charakterystycznego greckiego, a tworzy swój własny. Znajdują się tutaj liczne pozostałości historyczne, a przeszłości cała wyspa była otoczona wielkim, kamiennym murem. Głównymi turystami są żeglarze i bogatsza klientela a na zboczach wyspy zauważyć można coraz więcej willi projektowanych w taki sposób, by nie zaburzać lokalnej architektury. 

Europejskie wyspy, które pozostają nieznane

Do niszowych greckich wysp należy także Meganisi, która słynie z ciekawej i zawiłej linii brzegowej. Miejsce zamieszkałe jest przez około tysiąc mieszkańców, znajdziemy tam szkoły, banki i kościoły. Przyjezdni mogą liczyć na dobre jedzenie w rodzinnych tawernach, a także miłych gospodarzy. 

Włochy mogą pochwalić się wyspami La Maddalena i Pantelleria. Obie mają wiele do zaoferowania i nie brakuje tam pięknych widoków. Pierwsza wymieniona to włoska wyspa leżąca u północno-wschodnich wybrzeży Sardynii. Słynie z ogromnych piaszczystych plaż i turkusowej wody. Jest największą spośród 60 wysp wchodzących w skład archipelagu. Przyjeżdżają tu żeglarze z całej Europy i nazywają to miejsce swoją mekką. 

Z kolei Pantelleria sąsiaduje z Sycylią. Nazywana jest "Czarną Perłą Morza Śródziemnego", a to dzięki możliwości zażycia kąpieli w źródłach powulkanicznych. Wyspa jest popularna już lat 70. w środowisku hollywoodzkim - to ulubione miejsce wypoczynku największych gwiazd. 

Więcej o: