Co jest potrzebne na wyjazd do Włoch? Lista niezbędnych rzeczy, którą warto zapamiętać

Co jest potrzebne na wyjazd do Włoch? Półwysep Apeniński co roku przyciąga wielu turystów z Polski. Warto przy tym dobrze się przygotować po to, by nie być zaskoczonym przez pogodę lub inne okoliczności.

Wyjazd do Włoch: co zabrać i co brać pod uwagę?

Jak przygotować się na wyjazd do Włoch? Co zabrać ze sobą i co brać pod uwagę? Półwysep Apeniński na szczęście jest wolny od niebezpieczeństw związanych np. z terroryzmem. Turyści w dużych miastach narażeni są za to na kradzieże lub rozboje. Z reguły Italia pozostaje jednak bezpiecznym kierunkiem turystycznym.

RzymRzym Catarina Belova / Shutterstock

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że jest to kraj bardzo zróżnicowany np. jeśli chodzi o klimat. Temperatury w lipcu i sierpnia będą bardzo wysokie na terenie całego kraju, ale najtrudniej będzie znieść te panujące w regionach południowych i na Sycylii. Warto brać to pod uwagę przy planowaniu podróży zwłaszcza wtedy, gdy biorą w niej udział osoby starsze, z chorobami przewlekłymi lub dzieci.

 Wyjazd do Włoch: potrzebne dokumenty

O jakie formalności warto zadbać przy planowaniu wyjazdu do Włoch? Potrzebne dokumenty sprowadzają się tylko do paszportu lub dowodu osobistego. Obecnie nie potrzeba wyrabiać wizy, ponieważ Polska i Włochy należą do krajów korzystających ze swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Warto pamiętać o tym, że wymóg posiadania paszportu lub dowodu osobistego dotyczy także osób małoletnich. 

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Lista rzeczy na wyjazd do Włoch: o nich warto pamiętać!

Jak wygląda podstawowa lista rzeczy na wyjazd do Włoch? Warto pamiętać przede wszystkim o:

  • Apteczce - na terytorium Włoch wolno wjechać z niewielką ilością lekarstw na własny użytek. Warto mieć też ze sobą plastry na odciski i drobne obtarcia.
  • Powerbanku i dysku przenośnym - przydadzą się po to, aby sprzęt elektroniczny był naładowany, zdjęcia i filmy z podróży zaś bezpiecznie przechowywane.
  • Przewiewnych ubraniach z naturalnych materiałów - oczywiście dominuje tu opcja letnia. Warto jednak mieć ze sobą na wszelki wypadek jakąś cieplejszą bluzę.
  • Wygodnych butach - najlepiej, aby były to sandały i buty sportowe w przypadku wycieczek terenowych.
  • Nakryciu głowy - warto zabrać ze sobą czapkę, kapelusz lub chustkę.
  • Kremie z wysokim filtrem i okularach - należy chronić skórę i oczy.
  • Bidonie na wodę - stałe nawadnianie się również jest konieczne.

Wenecja (zdjęcie ilustracyjne)Wenecja (zdjęcie ilustracyjne) Junghwan Park/Pixabay

Zobacz też: Najciekawsze małe miasteczka we Włoszech. Intrygujące miejscowości w różnych regionach

 Wyjazd do Włoch: ile wziąć gotówki na tydzień?

Ile kosztuje wyjazd do Włoch? Ile wziąć gotówki na tydzień? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że ceny będą dość wysokie z uwagi na to, że wyrażone są w euro. Pobyt i tak powinien być jednak tańszy od wyjazdu do Niemiec lub Francji. Dodatkowo koszty mogą różnić się od siebie jeśli chodzi o poszczególne regiony. 

Włochy, RzymWłochy, Rzym fot. shutterstock.com

Najpopularniejszą opcją jest lot do Włoch samolotem. Chociaż należy liczyć się z kosztem biletów na poziomie ok. 400 zł, to można trafić na okazję i zapłacić mniej. Zawsze pokaźną pozycją w budżecie będą koszty noclegów. Chociaż w wielu lokalizacjach zakwaterowanie w przeciętnym hotelu będzie kosztowało ok. 400 zł, to budżetowe opcje są nawet o połowę tańsze. Jeśli chodzi o koszty transportu, to na terenie Włoch można wiele oszczędzić dzięki poruszaniu się koleją.

Chociaż popularne kalkulatory wskazują na potrzebę zabezpieczenia ok. 5 tys. zł na tydzień, to z pewnością da się dość mocno oszczędzić przy wcześniejszych rezerwacjach, wyszukiwaniu okazji i dobrej logistyce.  

Wyjazd do Włoch. Niezbędne rzeczy - kwestia ubezpieczenia

Co jeszcze trzeba wiedzieć jeśli chodzi o wyjazd do Włoch? Niezbędne rzeczy to także kwestie związane z ubezpieczeniem. Na szczęście na terenie Italii możemy w nagłej sytuacji otrzymać darmową pomoc medyczną. Musimy jednak przedstawić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wydaje ją NFZ. Warto jednak dodatkowo ubezpieczyć się, bo EKUZ nie pokrywa kosztów ewentualnego transportu medycznego. 

Zobacz też: Co jest potrzebne na wyjazd do Turcji? Lista niezbędnych rzeczy na wakacyjny wyjazd do wydruku

Więcej o: