Co jest potrzebne na wyjazd do Holandii? Co trzeba zabrać, by nie być zaskoczonym?

Miłośnicy mniej egzotycznych kierunków turystycznych mogą zastanawiać się, co potrzebne jest na wyjazd do Holandii. Choć Królestwo Niderlandów jest jednym z częściej wybieranych krajów przez osoby poszukujące pracy, to warto wybrać się tam w celach turystycznych. Osoby nastawione na zwiedzanie powinny więc rozważyć, co potrzebne im będzie na wyjazd do Holandii.

Wyjazd do Holandii: co zabrać?

Planując wyjazd do Holandii, co zabrać ze sobą koniecznie? Istotne mogą być dla nas przede wszystkim informacje na temat klimatu, jaki panuje w Królestwie Niderlandów. Porównując go do klimatu panującego w naszym kraju można stwierdzić, że jest on znacznie łagodniejszy niż nasz. W Holandii panuje klimat morski, umiarkowany i ciepły. Zimy są łagodne, temperatura rzadko spada w okolice zera stopni Celsjusza, lata z kolei są ciepłe, ale nie upalne, średnie temperatury w lipcu na przykład kształtują się w granicach od 17 do 19 stopni Celsjusza, w głębi kraju oscylują w okolicach 20 stopni Celsjusza. Zarówno upały, jak i chłody zimowe niwelowane są za sprawą zachodnich i południowo-zachodnich wiatrów. Deszcze nie są rzadkością, natomiast częstym zjawiskiem atmosferycznym są mgły. Praktycznie od maja do września pogoda jest więc idealna do zwiedzania, choć obowiązkowo należy mieć ze sobą parasol lub kurtkę przeciwdeszczową, a najlepiej ochronę przeciwwietrzną, gdyż wiatry mogą być w Holandii mocno odczuwalne. Do walizki spakujmy też oczywiście odpowiednią na okres, na jaki wybieramy się do Królestwa Niderlandów, ilość odzieży, wygodne obuwie, niezbędne kosmetyki, dokumenty i inne potrzebne rzeczy. Nie zapomnijmy o wygodnym, podręcznym plecaku, który podczas zwiedzania nie będzie krępował naszych ruchów, a pomieści dokumenty, telefon, wodę i inne niezbędne atrybuty turysty.

Amsterdam, Holandia / Fot. ShutterstockAmsterdam, Holandia / Fot. Shutterstock Amsterdam, Holandia / Fot. Shutterstock

Wyjazd do Holandii: potrzebne dokumenty

Szykując się na wyjazd do Holandii, potrzebne dokumenty warto spakować w pierwszej kolejności. Do przekroczenia granicy będzie nam oczywiście niezbędny dowód osobisty lub paszport. Koniecznie należy posiadać też Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Uprawnia ona do korzystania z publicznych placówek służby zdrowia na terenie całej Unii Europejskiej, a zatem również w Holandii. Jak w przypadku każdego zagranicznego wyjazdu turystycznego, warto również wykupić dodatkowe ubezpieczenie podróży. Ubezpieczenie turystyczne nie jest zbyt kosztowne, a nigdy nie wiemy, kiedy może okazać się niezbędne. Oczywiście nie obędzie się bez zabrania ze sobą karty płatniczej i gotówki. Jeśli planujemy podróż samolotem, nie zapomnijmy o biletach lotniczych. Jeśli wybierzemy pociąg lub autobus – i tu konieczne będą bilety. A gdy jedziemy własnym samochodem, musimy mieć prawo jazdy i ubezpieczenie OC (oraz dowód osobisty ważny jeszcze przez minimum 6 miesięcy). Nie zapomnijmy też o potwierdzeniu rezerwacji hotelowej.

Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Lista rzeczy na wyjazd do Holandii

Oto, jak powinna wyglądać przykładowa lista rzeczy na wyjazd do Holandii:

 • dowód osobisty (ewentualnie paszport),
 • karta płatnicza oraz gotówka,
 • karta EKUZ,
 • ubezpieczenie podróży,
 • potwierdzenie rezerwacji hotelu,
 • telefon, ładowarka, powerbank,
 • ewent. słuchawki,
 • pendrive lub inny zapasowy nośnik pamięci,
 • nakrycie głowy,
 • okulary słoneczne,
 • kurtka przeciwdeszczowa i/lub przeciwwiatrowa,
 • parasol,
 • niezbędne leki (w tym przyjmowane na stałe oraz przeciw biegunce i przeciwbólowe),
 • plastry,
 • niezbędne kosmetyki (pasta do zębów, żel pod prysznic, szampon do włosów, odżywka do włosów, antyperspirant),
 • bielizna,
 • strój do spania,
 • ubrania,
 • wygodne obuwie,
 • środki higieniczne (chusteczki, podpaski itp.).

Pola tulipanów - Północna Holandia Pola tulipanów - Północna Holandia  Pola tulipanów - Północna Holandia / shutterstock

Wyjazd do Holandii: ile wziąć gotówki na tydzień?

Planując wyjazd do Holandii, ile wziąć gotówki na tydzień? Jeśli mamy odpowiednią kartę płatniczą, to z gotówki korzystać będziemy sporadycznie, warto jednak mieć zapewnioną odpowiednią ilość środków na taki wyjazd. Na trzydaniowy posiłek dla dwóch osób w restauracji średniej klasy w Holandii przeznaczyć trzeba zwykle od 45 do nawet 100 euro. Warto więc stołować się w niedrogich restauracjach, gdzie za posiłek zapłacimy od 10 do 25 euro, albo organizować wyżywienie we własnym zakresie. Poruszać się w Holandii najlepiej rowerem, jeśli jednak planujemy nieco dalsze wycieczki, wybierzmy kolej i skorzystajmy z oferty tanich biletów turystycznych.

Wyjazd do Holandii: niezbędne rzeczy, o których trzeba pamiętać

Szykując niezbędne rzeczy na wyjazd do Holandii, warto sporządzić listę i pakować się zgodnie z wcześniej ustalonym porządkiem. Dobrze jest też sprawdzić aktualną sytuację związaną z obostrzeniami (aktualizowane informacje na rządowych stronach), by wiedzieć, czy np. będzie nam potrzebny tzw. paszport covidowy. Zaplanujmy również pobyt, sprawdzając, które muzea i atrakcje chcemy i możemy odwiedzić. Warto planowaniu poświęcić odpowiednią ilość czasu, gdyż Królestwo Niderlandów, choć stosunkowo niewielkie, kryje w sobie niezliczoną ilość atrakcji.

Zobacz też: Holandia. Niewidzialny most dla pieszych. Jedyna taka atrakcja na świecie

Więcej o: