Co jest potrzebne na wyjazd do Turcji? Lista niezbędnych rzeczy na wakacyjny wyjazd do wydruku

Co jest potrzebne na wyjazd do Turcji? Turecki kierunek od lat jest jednym z bardziej popularnych w wakacje. Coś dla siebie w tym zróżnicowanym kraju znajdą zarówno fani błogiego wypoczynku, jak i miłośnicy historii lub natury.

Wyjazd do Turcji: co zabrać i co trzeba wiedzieć?

Jak przygotować się na wyjazd do Turcji? Co zabrać ze sobą i o czym pamiętać? Bez wątpienia jest trochę rzeczy, które odróżniają wakacje w Azji Mniejszej od tych spędzonych we Włoszech lub Hiszpanii. Przede wszystkim jest to kraj niezwykle zróżnicowany i to nie tylko jeśli chodzi o atrakcje, ale również pod względem klimatu i pogody. Tradycyjnie większe wymagania postawi przed nami podróż organizowana na własną rękę, niż wakacje all inclusive z biura podróży.  

TurcjaTurcja Fot. Shutterstock

Czy w Turcji jest bezpiecznie? Również na to pytanie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. Z pewnością najwyższy poziom bezpieczeństwa panuje w typowo turystycznych lokalizacjach, ale i tutaj zaleca się wzmożoną ostrożność. Przebywanie w ogromnym mieście, jakim jest Stambuł, również związane jest z pewnymi zagrożeniami. Dotyczą one jednak raczej możliwości bycia okradzionym przez kieszonkowców, niż np. ewentualności zamachu terrorystycznego. Zaleca się też zwracanie uwagi na wzrastający problem przemocy wobec kobiet.  

Do najbardziej niebezpiecznych należą prowincje leżące na wschodzie i południu. W niektórych lokalizacjach odbywają się operacje wojskowe. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo odradza wizyty w regionach graniczących z Iranem, Syrią i Irakiem.  

Wyjazd do Turcji: potrzebne dokumenty

Jakie dokumenty są potrzebne jeśli chodzi o wyjazd do Turcji? Od kwietnia 2022 r. wprowadzono tutaj znaczące zmiany. Obywatele naszego kraju mogą wjechać do Turcji już nie tylko bez wizy, ale i bez paszportu. Wymagany jest jedynie dowód osobisty. Wystarczy on jednak wyłącznie wtedy, gdy chodzi o pobyt turystyczny lub tranzytowy. Może to być najwyżej 90 dni w czasie kolejnych 180 dni. W przypadku pobytów dłuższych i związanych np. ze studiami lub pracą trzeba złożyć wniosek wizowy w ambasadzie Turcji w Warszawie. 

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Lista rzeczy na wyjazd do Turcji: o tym warto pamiętać!

Co przyda się na wycieczkę do Azji Mniejszej? Lista rzeczy na wyjazd do Turcji niewiele odbiega od tej, którą proponuje się zawsze przy wypadach do bardzo gorących krajów. W szczególności ważne są: 

 • Powerbank i dysk przenośny - dzięki nim będziesz w stanie w każdych okolicznościach naładować sprzęt elektroniczny i przechowywać duże ilości zdjęć z podróży. 
 • Prawo jazdy - przyda się, bo w Turcji popularne są wypożyczalnie samochodów. 
 • Apteczka - powinna zawierać podstawowe lekarstwa bez recepty (na ból głowy, brzucha), wodę utlenioną i opatrunki. 
 • Wygodne obuwie - oprócz basenowych klapek, przydatne będą sandały i buty sportowe (docenisz je zwłaszcza w przypadku wycieczek terenowych).
 • Przewiewne ubrania z naturalnych materiałów - możesz też zabrać długie spodnie i jedną cieplejszą bluzę.
 • Okulary przeciwsłoneczne.
 • Krem do opalania z wysokim filtrem.
 • Nakrycie głowy - czapka, kapelusz lub chusta.
 • Kosmetyki do codziennej pielęgnacji.
 • Ręcznik plażowy.
 • Torba materiałowa i niewielki plecak - przydatne zwłaszcza w przypadku dodatkowych wycieczek.

Turcja - zdjęcie ilustracyjneTurcja - zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Wyjazd do Turcji: ile wziąć gotówki na tydzień?

Jak kosztowny jest wyjazd do Turcji? Ile wziąć gotówki na tydzień? W tym roku czynnikiem, który może utrudnić planowanie, jest rekordowa inflacja sięgająca w tym kraju 68 proc. (dane z kwietnia). Ceny towarów i usług wzrosły w ujęciu rocznym o ok. 70 proc. Jeszcze gorzej jest z kosztami transportu, bo ten podrożał o 100 proc. Obecnie szacuje się, że minimalny wydatek w przypadku spędzenia 7 dni w Turcji to 2850 zł za osobę (wliczając przeloty). Należy jednak zwracać uwagę właśnie na następstwa inflacji i tego, że koszt może się zwiększyć przy późniejszej rezerwacji. 

Wyjazd do Turcji. Niezbędne rzeczy: ubezpieczenie

O czym warto wiedzieć jeśli chodzi o wyjazd do Turcji? Niezbędne rzeczy to także ubezpieczenie. Służba zdrowia w Turcji jest w dużej mierze prywatna. Z tego powodu wizyta u lekarza to wydatek od 100 USD, pobyt szpitalu zaś ok. 500 USD za dzień. Warto więc zadbać o odpowiednie ubezpieczenie w przypadku konieczności korzystania z opieki medycznej lub transportu medycznego. 

Zobacz też: Co jest potrzebne na wyjazd do USA? Jak się przygotować? Gotówka, dokumenty, niezbędne rzeczy

Więcej o: