Co jest potrzebne na wyjazd do Tunezji? Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym

Co jest potrzebne na wyjazd do Tunezji? Bez wątpienia jest to popularny kierunek podróży dla Polaków. Zwłaszcza teraz, gdy pierwszy raz od 2019 r. zapowiadają się wakacje bez obostrzeń. O czym pamiętać?

Wyjazd do Tunezji. Co zabrać i o czym warto wiedzieć?

Co zabrać na wyjazd do Tunezji? Bez wątpienia kraj ten z wielu powodów kusi. Nie tylko chodzi o pogodę, która dopisuje tutaj praktycznie przez cały rok, ale też kulturę i historię tych terenów. Połączenie rajskich plaż, starożytnych ruin i arabskiej kultury sprawia, że wakacje tutaj mogą być niezwykle udane. Dodatkowo kraj jest nastawiony na turystykę, co daje wiele praktycznych udogodnień. 

Holandia Co jest potrzebne na wyjazd do Holandii? Co trzeba zabrać, by nie być zaskoczonym?

Wyjazd do Tunezji - potrzebne dokumenty

Co jest niezbędne jeśli chodzi o wyjazd do Tunezji? Potrzebne dokumenty to przede wszystkim paszport. Bez niego nie da się wjechać do Tunezji. Musi być ważny jeszcze 3 miesiące po dniu przekroczenia granicy w drodze powrotnej. Zwraca się też uwagę na to, aby dokument był w dobrym stanie. W przeciwnym razie konieczna może być dość kłopotliwa procedura wyjaśniająca na lotnisku.

Tunezja, mauzoleum Habiba BurgibyTunezja, mauzoleum Habiba Burgiby Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Wyborcza.pl

Dodatkowe ograniczenia mogłyby nas spotkać wtedy, gdyśmy chcieli udać się do południowych prowincji kraju lub w pobliże granicy tunezyjsko - libijskiej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP odradza jednak takie podróże jako potencjalnie zagrażające bezpieczeństwu. 

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Lista rzeczy na wyjazd do Tunezji: przydatne akcesoria i nie tylko

Co powinno znaleźć się na liście rzeczy na wyjazd do Tunezji? Nie może zabraknąć:

 • Waluty - w Tunezji płaci się dinarami tunezyjskimi, ale nie można ich wwozić do kraju i z niego wywozić. Stąd warto mieć przy sobie pewien zapas takiej waluty, którą będzie łatwo wymienić. Najlepiej w tej roli sprawdzają się oczywiście dolary i euro.
 • Przewiewne ubrania  - poleca się letnie wersje ubiorów z naturalnych tkanin i w luźnych krojach. Wszystko po to, aby przy wysokich temperaturach poczuć się swobodnie. Oprócz tego warto zabrać ze sobą  dłuższe spodnie i sweter.
 • Sandały i buty  sportowe - przydadzą się podczas zwiedzania miast i wycieczek w plener.
 • Apteczkę - bóle głowy, brzucha lub drobne otarcia wymagają czasem szybkiej interwencji, która umożliwia komfortowe podróżowanie. W apteczce powinny się też znaleźć środki na komary i żel łagodzący ukąszenia. 
 • Krem lub balsam do opalania - koniecznie z wysokim filtrem po to, by nie doznać oparzeń słonecznych w tym kraju pełnym słonecznej pogody.
 • Bidon lub butelkę na wodę - również z racji palącego słońca konieczne jest stałe uzupełnianie płynów.
 • Niewielki plecak - poręczny i funkcjonalny podczas wycieczek terenowych lub zwiedzania miasta. 
 • Akcesoria plażowe - chodzi nie tylko o strój kąpielowy, który wydaje się być oczywistym wyposażeniem, ale także okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy. Czapka, chustka lub kapelusz z pewnością się przydadzą. 

TunezjaTunezja Shutterstock

Zobacz też: Co jest potrzebne na wyjazd do Turcji? Lista niezbędnych rzeczy na wakacyjny wyjazd do wydruku

Wyjazd do Tunezji: ile wziąć gotówki na tydzień?

Jeszcze jedno pytanie jest istotne jeśli chodzi o wyjazd do Tunezji: ile wziąć gotówki na tydzień? Koszty przelotu i noclegów to bowiem nie wszystko. Należy zaplanować budżet na wyżywienie, zwiedzanie i dodatkowe atrakcje. Tygodniowe wydatki zależą od miejsca, intensywności pobytu i oczekiwań wobec świadczonych usług. 1 dinar to obecnie ok. 1,40 zł. Warto zauważyć, że:

 • Popularne wycieczki fakultatywne to najczęściej koszt od 400 do 500 zł.
 • Posiłek w lokalu średniej klasy to koszt ok. 50 zł. 
 • Wynajem samochodu - ok. 100 zł za dzień.
 • Lokalne piwo - ok. 10 zł.
 • Drink - ok. 20 zł.
 • Wejściówki do muzeów - ok 10 - 20 zł.
 • Nocleg w tanim hotelu  - od. ok. 150 zł.

Szacuje się, że tygodniowy pobyt bez przelotu to ok. 3000 zł. 

Hiszpania Co jest potrzebne na wyjazd do Hiszpanii? Zrób listę przed sezonem wakacyjnym

Wyjazd do Tunezji. Niezbędne rzeczy: ubezpieczenie

Jakie jeszcze są niezbędne rzeczy na wyjazd do Tunezji? Należy pamiętać o tym, że jest ona krajem afrykańskim i nie obowiązuje na jej terenie ubezpieczenie, które daje Europejska Karta Ubezpieczenia  Zdrowotnego (EKUZ). Stąd należy we własnym zakresie zapewnić sobie bezpieczeństwo jeśli chodzi o finansowanie potencjalnego leczenia. Ubezpieczenie turystyczne jest więc jak najbardziej na miejscu. Warto przy tym, aby było możliwie najlepsze i oferowało finansowanie leczenia do stosunkowo wysokiej sum (przynajmniej 100 000 euro).

Zobacz też: Co jest potrzebne na wyjazd do USA? Jak się przygotować? Gotówka, dokumenty, niezbędne rzeczy

Więcej o: