Bułgaria. Wakacje w kraju pełnym plaż, parków narodowych i historycznych zabytków

Czym wyróżnia się Bułgaria? Wakacje w tym kraju mogą być okazją do poznania starożytnej i średniowiecznej historii. Państwo przyciąga pięknymi widokami, a z piaszczystych plaż będziemy mogli podziwiać Morze Czarne. Nic więc dziwnego, że Bułgaria cieszy się tak dużą popularnością wśród turystów.

Więcej informacji na temat wakacji za granicą znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zobacz wideo Były niemal doszczętnie zniszczone, ale mają nowe życie

Bułgaria łączy w sobie zielone parki narodowe z piaszczystymi plażami, z których można podziwiać fale Morza Czarnego uderzające o brzeg. Górskie szczyty czekają na ich zdobycie. To jednak nie jest wszystko. Wiele miejsc w tym kraju ma ogromną wartość historyczną. W Bułgarii wakacje spędzimy na różne sposoby. Znajdą się tam atrakcje dla fanów aktywności, odpoczynku na plaży i miłośników dawnych dziejów. Na uwagę zasługuje również gościnność mieszkańców. 

Bułgaria - wakacje w kraju na Półwyspie Bałkańskim. Podstawowe informacje

W Bułgarii obowiązuje waluta lev (100 stotinek) i to nią będziemy najczęściej płacić. W przeliczeniu na złotówki jeden lev to 2,35 zł. Należy wziąć pod uwagę fakt, że ta sytuacja w każdej chwili może się zmienić. Hotele i restauracje akceptują karty kredytowe, a bankomaty znajdziemy w prawie każdym zakątku kraju.

Chociaż w państwie językiem urzędowym jest bułgarski, to bez problemu dogadamy się po angielsku, niemiecku lub rosyjsku. 

Nie ma też większych trudności, jeśli chodzi o wjazd do kraju. Turyści z Polski potrzebują jedynie ważnego dowodu osobistego lub paszportu, by przekroczyć granice Bułgarii. 

Bułgaria. Obostrzenia i zasady podróżowania

Od 13 kwietnia 2022 roku do kraju w basenie Morza Czarnego wjedziemy bez certyfikatu szczepienia i negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Dotyczy to zarówno osób zaszczepionych, jak i tych, które się na przyjęcie szczepionki nie zdecydowali. Zniesiony został obowiązek odbywania kwarantanny po przylocie. Hotele zobowiązane są do zapewnienia gościom komfortowego wypoczynku. Szczególnie ważne jest utrzymywanie dystansu społecznego. 

Bułgaria. Wakacje w kraju pełnym starożytnych zabytków

Kiedy planujemy wypoczynek, często zastanawiamy się nad tym, co w danym miejscu możemy zobaczyć. Dla wielu z nas szczególnie ważna zdaje się być możliwość zwiedzania i poznawania historii. Inni wolą plaże lub górskie wędrówki. Wszystkie te rzeczy oferuje nam Bułgaria. Wakacje w tym kraju mogą być odskocznią od życia codziennego. Jest wiele miejsc, które warto odwiedzić. Prezentujemy kilka z nich.

Warna

Nazywa się ją morską stolicą państwa. W mieście tym odbywa się wiele festiwali, na przykład konkurs baletowy. Turyści mogą odpoczywać na plażach i zajadać się lokalnymi potrawami. Fani aktywności fizycznej będą mieli okazję do spróbowania swoich sił w sportach wodnych. Podczas spaceru nie powinniśmy pominąć Ogrodu Morskiego, Muzeum Archeologicznego i Akwarium Warneńskiego.

Veliko Tarnowo

Czy wiecie, że niegdyś nazywane było "miastem carów"? To właśnie tam, w obrębie Twierdzy Carewiec, swój pałac zbudowali ówcześni władcy Bułgarii. Fort położony jest na wzgórzu i z tej okolicy można podziwiać panoramę miasteczka. Co ciekawe, Veliko Tarnowo łączy w sobie stare miasto i nowoczesne budowle. Najstarsza część miasta położona jest na wzgórzach. Znajdziemy tam wiele zabytków o dużej wartości historycznej, a całość dopełniają brukowane uliczki i zbudowane w stylu tradycyjnym domy.

Sofia
Odwiedzając Bułgarię, nie możemy zapomnieć o jej stolicy. Miasto to nie lada gratka dla fanów historii, ponieważ w jego centrum znajduje się wiele pozostałości po dawnych kulturach. Ruiny budynków są stale badane, a archeolodzy znajdują coraz to nowsze perełki architektury. Co warto zobaczyć? Na pierwszą myśl przychodzi Sobór Aleksandra Wielkiego, który niejako stał się symbolem Sofii. Miejscem wartym uwagi jest Cerkiew Świętej Zofii. Znajdziemy tam podziemne muzeum i nekropolię.

Miasto warto również odwiedzić ze względu na jego walory przyrodnicze. Ze znajdującej się za jego granicami góry Witosza podziwiać możemy naturę i jeziora

Rylski Monastyr

Rylski Klasztor to miejsce święte dla mieszkańców Bułgarii. Świątynię zdobią freski, a białe łuki i przepiękna kopuła zapierają dech w piersiach. Nic więc dziwnego, że Rylski Monastyr co roku przyciąga rzeszę turystów, szczególnie tych, dla których duchowość jest ważna. Miejsce stało się również inspiracją dla pisarzy i poetów. W bibliotece zgromadzono wiele manuskryptów, które stanowią ważny element bułgarskiej kultury. Legenda głosi, że w nim schronienia szukali przywódcy rewolucji.

Podróże.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: