Albania na dowód. Czy do Albanii można jechać bez paszportu? Zasady wjazdu do "drugiej Chorwacji"

Albania to jedno z bałkańskich państw, które coraz więcej osób wybiera na urlop. Przed podróżą powstaje jednak dylemat dotyczący wymaganych dokumentów. Z powodzeniem wystarczy dowód osobisty. Kiedy paszport może okazać się zbędny?

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Albania jeszcze do niedawna nie była atrakcyjnym celem wakacyjnych wyjazdów. Kraj ten położony jest obok wyjątkowo popularnych i obleganych przez turystów państw takich jak Chorwacja czy Grecja. Lokalizacja sprawia, że region ten coraz częściej wybierany jest jako urlopowy cel. Jakie dokumenty są potrzebne, aby wjechać do Albanii? Zobacz, jak się przygotować i co warto wiedzieć.

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Albania na dowód czy paszport? Zasady wjazdu do "drugiej Chorwacji"

Wyjazdy bez konieczności posiadania paszportu ułatwiły wielu osobom podróżowanie. Albania jest państwem, które nie należy do Unii Europejskiej i nie znajduje się wśród krajów ze strefy Schengen. Sytuacja ta sprawia, że kwestia wakacji w tym miejscu może nie być taka oczywista. Warto więc przed podróżą sprawdzić informacje znajdujące się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Okazuje się, że obywatele Polski od 2009 roku mogą wjechać na teren Albanii na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Jedynym warunkiem, który trzeba spełnić, jest to, by oba dokumenty były ważne przez co najmniej trzy miesiące od daty wyjazdu z Albanii.

Kiedy potrzebny będzie paszport w Albanii? Dokument wymagany jest w kilku sytuacjach

Paszport w Albanii nie jest nam potrzebny jeżeli pobyt trwa do 90 dni. Chcesz przebywać dłużej na terenie kraju? To wiąże się z koniecznością posiadania paszportu. Chcąc przedłużyć pobyt w Albanii powyżej trzech miesięcy, należy udać się do Urzędu Imigracyjnego. Tam możemy się posługiwać wyłącznie paszportem. Do powodów, aby przebywać na terenie tego kraju dłużej, można zaliczyć: 

  • założenie biznesu w Albanii,
  • małżeństwo z albańskim obywatelem lub obywatelką,
  • podjęcie legalnej pracy.

Kolejną sytuacją, w której paszport będzie nam potrzebny jest chęć skorzystania z usług medycznych objętych ubezpieczeniem państwowym. Chodzi o poważniejsze zabiegi oraz pobyt w szpitalu. W przypadku pomocy doraźnej czy prywatnych wizyt wystarczy dowód osobisty. Paszport przyda nam się również, kiedy planujemy podróżować przez Kosowo. Na terenie tego kraju dokument jest obowiązkowy.

Więcej o: