Najdłuższy pociąg świata? Australia bije wszelkie rekordy

Najdłuższy pociąg świata? W wielu krajach kolejowy transport pasażerski i towarowy bardzo się rozwinął. Zdarza się, że skład miewa ponad 7 km długości. Okazuje się, że obecnie warto zwrócić uwagę na Australię.

Najdłuższe pociągi świata. Kraje z bardzo rozbudowanym transportem kolejowym

Gdzie suną po szynach najdłuższe pociągi świata? Kraje ze szczególnie silnie rozbudowanym transportem kolejowym to:

  1. USA - 220 tys. km;
  2. Chiny - 150 tys. km;
  3. Rosja - 85 tys. km;
  4. Indie - 68 tys. km;
  5. Kanada - 49 tys. km;
  6. Niemcy - 40 tys. km;
  7. Argentyna - 36 tys. km;
  8. Australia - 33 tys. km;
  9. Brazylia - 29 tys. km;
  10. Francja -  29 tys. km.

W wielu spośród czołowych państw o najsilniej rozbudowanym transporcie kolejowym bardzo duży jest udział przewozów towarowych. To w nich najczęściej wykorzystuje się składy o długości powyżej 1 km.

Jak wiele jest torów kolejowych w Polsce? Łącznie dysponujemy ponad 19 tys. km linii kolejowych. Najdłuższy skład kolejowy w Polsce wykorzystany został do transportu rudy miedzi z Ukrainy do Hrubieszowa w styczniu 2022 r. Łącznie składało się na niego 66 wagonów, które wraz z lokomotywami miały 924 metry.   

Tyber. Zdjęcie ilustracyjne Najdłuższa rzeka Włoch. Jakie są wielkie rzeki Italii? Najdłuższa ma 653 km

Zobacz też: Największe miasta Francji: tylko Paryż z populacją liczoną w milionach

Najdłuższe pociągi świata: lista pociągów pasażerskich

Jak prezentuje się lista najdłuższych pociągów świata w ruchu pasażerskim? Oto kilka przykładów niezwykle długich składów z poszczególnych państw:

  • Australia posiada niebywale długi pociąg The Ghan, który zaczął kursować niemal 100 lat temu, bo w 1929 r. Funkcjonuje na linii łączącej Adelajdę z Darwin, która ma 2979 km. W sumie pociąg osiąga długość 1,2 km. W jego skład wchodzą 44 wagony.
  • Rosja jest krajem, w którym kolej przecina największe przestrzenie na świecie. Dotyczy to także ruchu pasażerskiego. Najdłuższy pociąg ma 846 m i składa z 32 wagonów.
  • Indie również są krajem, w którym transport kolejowy jest popularny z uwagi na duże odległości pomiędzy największymi miastami kraju i ogromne przeludnienie. Stąd dalekobieżne pociągi w tym państwie z reguły składają się z 24 wagonów i mają ponad 600 m długości.
  • Kanada uruchamia szczególnie długie składy w sezonie turystycznym. Transkontynentalne linie obsługuje pociąg mający aż 32 wagony. 
Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Zobacz też: Największe miasta Niemiec. Gdzie mieszka najwięcej ludności? Berlin na czele rankingu

Najdłuższe pociągi świata: ranking pociągów towarowych

Niewątpliwie nie są to jednak bezwzględnie najdłuższe pociągi świata. Ranking pojazdów towarowych pokazuje, że bywają one kilkukrotnie dłuższe od tych, które przewożą pasażerów. Najciekawszymi przykładami takich składów są: 

  • Ekspres Saharyjski - pociąg sunie po szynach przez terytoria Mauretanii i Sahary Zachodniej. Trasę o długości 700 km pokonuje w 21 godzin. Łącznie składa się na niego 200 do 210 wagonów o długości od 2,5 do 2,8 km. Pociąg musi być ciągnięty przez 4 lokomotywy.
  • Rio Tinto - pociąg należący do brytyjsko australijskiego koncernu wydobywczego transportuje w Australii rudę żelaza o ciężarze 29 tys. ton. Jego długość to 2,4 km. 
  • Daqin Railway - to najdłuższy pociąg towarowy w Chinach. Liczy łącznie 3 km.  
  • Pociąg towarowy Kanadyjskich Kolei Państwowych - skład służący do przewozu kontenerów do Stanów Zjednoczonych liczy sobie łącznie 4,3 km długości.
  • BHP Run - najdłuższy pociąg świata, który ma 7,35 km. 

Najdłuższa rzeka w Ameryce Północnej: Mackenzie Najdłuższa rzeka w Ameryce Północnej: Mackenzie czy Missisipi?

Najdłuższe pociągi świata: BHP Run

Jeśli chodzi o najdłuższe pociągi świata, to zdecydowanie zwycięża tutaj BHP Run. 21 czerwca 2001 r. zestawiono ten rekordowy skład, który miał 7,35 km długości. W tym przypadku na australijskiej linii 8 lokomotyw (o mocy 6000 KM każda) musiało wystarczyć do uciągnięcia 682 wagonów. Znajdowało się w nich 99,73 ton rudy żelaza. Można spotkać się z porównaniem, że długość składu równała się liczbie ok. 612 autobusów ustawionych jeden za drugim. 

Zobacz też: Najmniejszy dom na świecie. Gdzie się znajduje i ile jest w nim miejsca? Ma tylko 1m2 [ZDJĘCIA]

Więcej o: