Koloseum w Rzymie - tego możesz nie wiedzieć. Informacje, które warto znać przed zwiedzaniem budowli

Koloseum jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Włoszech i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków na całym świecie. Kultowa budowla poza niesamowitym kunsztem architektonicznym kryje wiele historii i tajemnic. Przed wizytą warto poznać najciekawsze fakty, ale także sekrety i ciekawostki tego miejsca.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zwiedzanie Koloseum może wydawać się nieco banalnie i oklepane, jednak jest to obowiązkowy punkt na mapie dla wszystkich turystów będących w Rzymie. Wizyta w starych murach bez wiedzy i ciekawostek na temat budowli faktycznie może być nudna, ale wszystko się zmienia gdy poznamy historię tego wyjątkowego miejsca. 

Koloseum Koloseum - ważne informacje, atrakcje, bilety. Czemu warto je zwiedzić?

Koloseum w Rzymie - najciekawsze fakty 

Przed wizytą w tym historycznym miejscu warto znać kilka szczegółów, które uatrakcyjnią zwiedzanie, ale także pomogą lepiej zrozumieć funkcję i rolę budowli. Pierwszym i jednocześnie jednym z najbardziej szokujących, jest fakt, że Koloseum ma ponad 2000 lat. Patrząc na łuki, fasady i mury ciężko w to uwierzyć, ale budowa rozpoczęła się około 72 roku n.e. pod rządami rzymskiego cesarza Wespazjana. Budowlę ukończył jego syn cesarza Tytus osiem lat później. Głównym materiałem wykorzystywanym w trakcie prac był trawertyn wydobywany w kamieniołomach Tivoli (30 km od Rzymu), gdzie były największe złoża tej skały osadowej. Poza tym przy budowie wykorzystywano tuf - lekki materiał wulkaniczny oraz beton.

Zobacz wideo Miasto kochanków, jezioro marzeń i... ekstremalna niespodzianka. Skuś się na włoskie wakacje

Koloseum zostało zbudowane na miejscu jeziora

Na budowę wytypowano dosyć specyficzne miejsce "Domus Aurea" - Złoty Dom, który należał do nielubianego przez mieszkańców Rzymu Nerona. Nowy cesarz nakazał zburzyć bogaty pałac poprzednika, osuszyć jezioro, które znajdowało się na terenie posiadłości, i w tym miejscu wznieść amfiteatr. Miało to podkreślić pogardę dla poprzedniego władcy, który nie rozumiał swojego ludu i był przez niego wyszydzany.

Budowa Koloseum nie była owiana dobrą sławą. Pomimo pozornie nieskończonych bogactw starożytnego Rzymu, amfiteatr w rzeczywistości został zbudowany przez niewolników i materiały z Jerozolimy. Tylko dzięki temu wzniesiono je w tak szybkim tempie. Aby zmusić niewolników do cięższej pracy, Rzymianie oferowali im wolność po ukończeniu budowy. Wielu niewolników postrzegało to jako szansę i okazję do wyjścia z niewoli i rozpoczęcia godnego życia co podwoiło i zmotywowało do wysiłku. Efektem było  ukończenie prac w Koloseum w niezwykle krótkim czasie.  

Budowla o niesamowitych zastosowaniach

Niekiedy Koloseum stawało się miejscem odtworzenia bitew morskich. Dno amfiteatru wypełniane było wówczas wodą z miejskich akweduktów. Było to coś w rodzaju spektaklu: rekonstruowano przebieg wielkich słynnych bitew, głównie greckich. Ciekawostką jest fakt, że napełnienie Koloseum wodą do takiego poziomu, by dało się odtworzyć bitwę, trwało zaledwie 7 godzin. Co pokazuje spryt i niesamowitą wiedzę architektoniczną ówczesnych Rzymian. 

Niestety budowla miała w późniejszych latach wiele cięższych momentów. Koloseum doznało znacznej eksploracji i zużycia. Trzęsienia ziemi i inne klęski żywiołowe spowodowały większość widocznych dzisiaj szkód.

Kolejną ciekawostką jest chęć przekształcenia Koloseum w... hotel! W okresie faszystowskim we Włoszech, a więc - mówiąc ogólnie - przed II wojną światową, narodził się pomysł, by przekształcić budowle na luksusowe apartamenty dla zamożnych gości. Wojna uniemożliwiła te plany, a w późniejszych czasach nie było już o tym mowy. Choć z pewnością hotel "Koloseum" byłby jednym z największych na świecie. 

Źródło: tripadvisor.co.uk

***

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: