Najdłuższa rzeka w Ameryce Północnej: Mackenzie czy Missisipi?

Najdłuższa rzeka w Ameryce Północnej to Mackenzie nazywana dawniej przez Indian ''Wielką Rzeką''. Niekiedy jednak miano to przyznaje się Missisipi. Dlaczego tak jest? Które rzeki na kontynencie są również wyjątkowo długie?

Najdłuższe rzeki Ameryki Północnej. Gdzie jest ich najwięcej?

Gdzie leżą najdłuższe rzeki Ameryki? Należy ich szukać na mapie w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Niektóre rzeki cały bieg mają w jednym z tych państw. Właśnie tak na kontynencie amerykańskim płyną Mackenzie (Kanada) i Missisipi (USA). Jukon z kolei przepływa przez oba te wielkie państwa. Wyjątkowa jest jedynie Rio Grande, która przepływa przez Stany Zjednoczone i Meksyk

Panorama Dawson i widok na rzekę Jukon (fot. Dawsonesque at English Wikipedia / Wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)Panorama Dawson i widok na rzekę Jukon (fot. Dawsonesque at English Wikipedia / Wikimedia.org / CC BY-SA 3.0) Panorama Dawson i widok na rzekę Jukon (fot. Dawsonesque at English Wikipedia / Wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Najdłuższe rzeki Ameryki Północnej: lista top 5 według długości rzeki głównej

Jakie są najdłuższe rzeki Ameryki Północnej? Lista top 5 może mieć różnego lidera w zależności od przyjętych kryteriów. W części zestawień jako kryterium wybrano długość rzeki głównej (wpływającej bezpośrednio do oceanu lub morza), w innych porównuje się systemy rzeczne (rzeka główna wraz z dopływami). Na pierwszym miejscu może więc być Mackenzie lub Missisipi.

Rzeka Missisipi w stanie IowaRzeka Missisipi w stanie Iowa Autorstwa NPS photo - https://www.nps.gov/media/photo/gallery-item.htm?pg=3030162&id=60DA8477-155D-4519-3EA2AACB7158D76A&gid=60D8FDB8-155D-4519-3E4DA807907B48E2, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3720155

Jeśli brać pod uwagę długość rzeki głównej, to najwięcej kilometrów mają:  

 • Mackenzie - 4241 km;
 • Missisipi - 3778 km;
 • Missouri - 327 km;
 • Jukon - 3185 km;
 • Rio Grande - 3051 km.

MissouriMissouri Autorstwa MatthewUND - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1683832

Porównanie systemów rzecznych prezentuje się zaś następująco:

 • System rzeczny Missisipi wraz z Missouri i Jefferson: 6352 km;
 • System rzeczny Mackenzie ze Slave, Peace i Finlay: 4241 km;
 • Droga Wodna Świętego Wawrzyńca: 3762 km. 
Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Najdłuższe rzeki Ameryki Północnej: ranking światowy

Jak najdłuższe rzeki Ameryki Północnej prezentują się w rankingu światowym? Oczywiście pierwszeństwo mają tutaj Amazonka, Nil i Jangcy. Wszystkie te rzeki mają powyżej 6300 km. Okazuje się jednak, że o ile zaklasyfikujemy Missisipi-Missouri jako system rzeczny liczący 6275 km, to zajmie on 4 miejsce ze stratą tylko 25 km do trzeciej Jangcy. 

Kolejne rzeki Ameryki Północnej znalazły się dalej w zestawieniu: Mackenzie (12 miejsce), Jukon (17), Rio Grande (20). 

Najdłuższe rzeki w Ameryce Północnej: krótka charakterystyka

Co warto wiedzieć o najdłuższych rzekach w Ameryce Północnej? Oto krótka charakterystyka każdej z nich:

 • Mackenzie - Wielka Rzeka Indian, której dorzecze zajmuje aż 1760 tys. km2. Źródła ma w Wielkim Jeziorze Niewolniczym, uchodzi zaś do Morza Beauforta. Jej delta jest ważnym miejscem bytowania dla licznych gatunków ptaków. Tutaj też ikrę składają jesiotry bieługi. Przez 7 miesięcy w roku pozostaje zamarznięta. W okresie od maja do września można po niej żeglować na dystansie ponad 2000 km. Nazwę wzięła od Alexandra Mackenzie. Był on szkockim kupcem i podróżnikiem.  
 • Missisipi - płynie z północy na południe USA. Posiada ogromne dorzecze o powierzchni 3 milionów km². Wypływa z jeziora Itasca w Minnesocie. Uchodzi do Zatoki Meksykańskiej - deltowate ujście ma trzy odnogi. Przepływa w sumie przez 10 amerykańskich stanów. Do najważniejszych miast leżących nad Missisipi należą Minneapolis, Saint Paul, Saint-Louis, Memphis, Baton Rouge i Nowy Orlean.  
 • Missouri - jest dopływem Missisipi (według niektórych pomiarów nawet dłuższym od rzeki głównej). Swój początek bierze w Montanie (okolice miasta Three Forks). Do Missisipi wpada w stanie Missouri. Po drodze pokonuje 7 stanów. Do największych miast nad Missouri należą Kansas City, Omaha i Saint-Louis.  
 • Jukon - największa rzeka północno-zachodniej Ameryki w dużej mierze płynąca na Alasce (połowa biegu). Uchodzi do Morza Beringa i zamarza na ponad 8 miesięcy w ciągu roku.  
 • Rio Grande - płynie przez terytoria USA i Meksyku, jej dorzecze ma 470 tys. km². Wypływa w stanie Kolorado z Gór Skalistych. Płynie też przez Nowy Meksyk i Teksas. Na odcinku 2000 km stanowi granicę z Meksykiem. Uchodzi deltą do Zatoki Meksykańskiej. Największymi miastami nad Rio Grande są Albuquerque, El Paso i Ciudad Juárez. 

Zobacz też: Najdłuższe rzeki w Polsce. Która rzeka w Polsce jest najdłuższa?

Więcej o: