Najdłuższa rzeka Włoch. Jakie są wielkie rzeki Italii? Najdłuższa ma tylko 653 km

Najdłuższa rzeka Włoch to Pad, który ma 652 km długości. Nie jest to wiele nawet w porównaniu z naszą Wisłą, ale i tak słynie jako jedna z największych rzek Italii. O to miano rywalizuje z Adygą i Tybrem.

Najdłuższe rzeki we Włoszech: ranking top 10

Jakie są najdłuższe rzeki Włoch? Ranking cieków wodnych o największej długości zawiera aż 10 rzek liczących sobie ponad 200 km. Dodatkowo w Italii jest łącznie 54 rzeki o długości powyżej 100 km. Czy jest to dużo? Oczywiście zależy od tego, do czego będziemy porównywać sieć rzek we Włoszech. Wprawdzie nawet najdłuższej włoskiej rzece daleko jest nie tylko do naszej Wisły, ale też Odry czy Warty. Trzeba jednak pamiętać o specyficznym ukształtowaniu Półwyspu Apenińskiego z licznymi górami i o charakterystycznym, raczej podłużnym kształtem kraju. 

10 najdłuższych rzek we Włoszech to:

 • Pad - 652 km długości;
 • Adyga - 410 km;
 • Tyber - 405 km;
 • Adda - 313 km;
 • Oglio - 286 km
 • Tanaro - 276 km;
 • Ticino - 248 km;
 • Arno - 241 km;
 • Piawa - 220 km;
 • Reno - 211 km.

Fot. Waldemar Gorlewski / Agencja Wyborcza.pl

Najdłuższe rzeki Włoch. Gdzie płyną przede wszystkim?

Co jeszcze jest istotne jeśli chodzi o najdłuższe rzeki Włoch? Gdzie są umiejscowione? Okazuje się, że ich rozkład na mapie nie jest równomierny. Wyraźnie widoczne jest to, że najdłuższe rzeki w Italii są umiejscowione w północnej lub centralnej części kraju. Południe kraju jest znacznie bardziej ubogie jeśli chodzi o znaczące cieki wodne. 

Zobacz wideo Miasto kochanków, jezioro marzeń i... ekstremalna niespodzianka. Skuś się na włoskie wakacje [TRIP WE DWOJE]

Najdłuższe rzeki we Włoszech: Pad i  Adyga 

Dwie najdłuższe rzeki we Włoszech to płynące na północy kraju Pad i Adyga. Warto rozpocząć od najdłuższego cieku wodnego w Italii. Jednocześnie jest to największa rzeka tego kraju z przepływem u ujścia na poziomie 1507 m³/s. Posiada też dorzecze o imponującej wielkości 75 tys. km². W sumie jest ono równe 1/4 powierzchni całego kraju. 

Pad. Zdjęcie ilustracyjnePad. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Źródła Padu biją w Alpach Kotyjskich, z ich najwyższego szczytu, czyli Monte Viso. Rzeka przepływa przez 4 włoskie regiony i 13 prowincji. Tymi regionami są Piemont, Lombardia, Emilia-Romania i Wenecja Euganejska. Pad uchodzi do Morza Adriatyckiego w pobliżu Wenecji. Ujście ma charakter bardzo rozległej delty o 14 ramionach. Zajmuje ona obszar 380 km². Jego dopływami są m.in. bardzo duże rzeki takie, jak Adda, Ticino, Oglio i Tanaro.

Największymi miastami nad Padem są zaś:

 • Turyn - 883 tys. mieszkańców;
 • Casale Monferrato - 33 tys. mieszkańców;
 • Piacenza - 99 tys. mieszkańców;
 • Cremona - 69 tys. mieszkańców;
 • Ferrara - 130 tys. mieszkańców.

Drugą z najdłuższych włoskich rzek jest Adyga. Liczy 410 km i przepływa przez dwa włoskie regiony: Trydent-Górną Adygę i Wenecję Euganejską. Źródła rzeki biją w Alpach Ötztalskich nieopodal granicy z Austrią. Ujście do Adriatyku znajduje się niedaleko miasta Chioggia. Adyga przepływa przez duże miasta takie, jak: Bolzano (103 tys. mieszkańców), Trydent (112 tys.), Werona (264 tys.) i Legnano (24 tys.). 

Najdłuższe rzeki we Włoszech: lista musi zawierać też Tyber

Lista najdłuższych rzek we Włoszech nie może pomijać Tybru. Trzecia co do długości rzeka Italii jest o tyle istotna i sławna, że przepływa przez będący stolicą Rzym. Jest to również najważniejsza rzeka w centrum kraju. Długość 405 km łączy się ze stosunkowo niewielką powierzchnią zlewni, która wynosi 17,4 km². Najdłuższym dopływem Tybru jest Nera o długości 116 km.

Tyber przepływa przez 4 regiony i 7 prowincji. Regionami tymi są Emilia-Romania, Toskania, Umbria i Lacjum. Uchodzi do Morza Tyrreńskiego w Rzymie. Nazwa pochodzić ma od Tiberinusa, czyli według mitologii rzymskiej syna boga Jowisza. Miał się on utopić w rzece, którą potem nazwano właśnie jego imieniem. 

Zobacz też: Najdłuższe rzeki w Europie. Która rzeka w Europie jest najdłuższa?

Więcej o: