Najmniejsze zwierzę na świecie? Ryjówek etruski i długo, długo nic

Jakie jest najmniejsze zwierzę na świecie? Dobre pytanie, choć trudno na nie odpowiedzieć. Wśród ssaków wyjątkowo małe rozmiary przybiera pewien gryzoń żyjący m.in. w południowej Europie. Co z innymi maluchami wśród zwierząt?
Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Najmniejsze zwierzęta świata: trudno o tylko jeden gatunek

Jakie są najmniejsze zwierzęta świata? Takie pytania bardzo często zadają małe dzieci. Okazuje się jednak, że przynajmniej tutaj odpowiedź nie jest dziecinnie prosta. Trudno o wskazanie jednego gatunku, który nie ma sobie równych w świecie zwierząt jeśli chodzi o mikroskopijne wymiary ciała. Można jednak pokusić się o wymienienie wyjątkowo małych zwierząt w kilku podstawowych kategoriach.

Jeśli jednak już koniecznie trzeba wyodrębnić jedno najmniejsze zwierzę świata, to warto przyjrzeć się ssakom. W końcu należy do nich również sam człowiek.  

Najmniejsze zwierzę na świecie? Wyjątkowo mały ssak

Jakie jest najmniejsze zwierzę na świecie? Wśród ssaków nie ma żadnych wątpliwości i pierwszeństwo z pewnością należy się ryjówkowi etruskiemu (Suncus etruscus). Ten owadożerny ssak zamieszkuje południe Europy i północne rubieże Afryki. Można go też spotkać w niektórych częściach Azji. Wyróżniają go właśnie wyjątkowo mikroskopijne wymiary ciała: tułów zwierzątka ma od 35 do 48 mm długości. Ryjówek posiada także ogonek długości 24 do 29 mm z pojedynczymi dłuższymi włoskami. Waga tego najmniejszego ssaka na świecie to zaledwie od 1,3 do 2 g. Dla porównania: popularna mysz polna waży od 11 do 39 g.    

Ryjówek etruski, najmniejszy ssak świataRyjówek etruski, najmniejszy ssak świata MIECZYSŁAW MICHALAK

Najmniejsze zwierzęta świata: lista według kategorii

Jakie są inne najmniejsze zwierzęta świata? Lista wyjątkowo małych przedstawicieli zwierząt w innych kategoriach również przedstawia się ciekawie. Z pewnością warto tu wymienić zwierzęta takie, jak:

 • Jeleń Pudu - najmniejsze zwierzę kopytne na świecie. Wymiary jego ciała przesądzają o wszystkim: Pudu osiąga zaledwie 30 cm w kłębie, długość jego ciała to zaś tylko 80 cm. Będzie mimo tego chyba najcięższym zwierzęciem w tym zestawieniu, bo waży 10 kg. 
 • Koliber pszczeli - najmniejszy ptak świata. Faktycznie ten maleńki ptaszek może przypominać pszczołę, bo mierzy 5 cm, jego ciało waży zaś zaledwie 1,5 g. Jednocześnie swoimi maleńkimi skrzydełkami uderza nawet 90 razy na minutę.
 • Żaba Paedophryne amauensis - najmniejszy płaz i prawdopodobnie jeden z najmniejszych kręgowców na świecie. Odkryta przez naukowców na Papui-Nowej Gwinei żabka ma zaledwie 7,7 mm długości. Żyje w leśnej ściółce i dlatego tak trudno ją odnaleźć. 

Paedophryne amauensis. Zdjęcie ilustracyjnePaedophryne amauensis. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

 • Paedocypris - najmniejsza ryba na świecie. Ma zaledwie 7,9 mm. Jej rozmiary przekładają się na specyficzną budowę: ryba nie ma np. ochrony kostnej dla mózgu i składa bardzo niewielką ilość jajeczek. Jednocześnie dzięki swoim wymiarom może przetrwać suszę nawet w niewielkiej kałuży. 
 • Brookesia micra - kameleon będący najmniejszym gadem na świecie. Ciało tego zwierzęcia ma ledwie 23 mm. Dzięki takim rozmiarom zwierzę spokojnie zmieści się na główce od zapałki. Została odkryta na Madagaskarze dopiero w XXI w. 

Brookesia micra. Zdjęcie ilustracyjneBrookesia micra. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Najmniejsze zwierzęta świata: ranking najmniejszych pupili domowych

W jaki jeszcze sposób można wyszczególnić najmniejsze zwierzęta świata? Ranking psów i kotów o najmniejszych rozmiarach ciała również ciekawie się prezentuje. Przecież to najważniejsze zwierzęta domowe. 

Rekordzistą Guinnessa wśród czworonogów jest od 2013 r. pies rasy Chihuahua o imieniu Milly. Mieszkająca w Puerto Rico suczka na zaledwie 9,65 cm wysokości. Po urodzeniu musiała być karmiona zakraplaczem do oczu. Milly jest oczywiście zupełnie wyjątkowa, ale można tu wymienić kilka ras psów, które są jednymi z najmniejszych. Chodzi przede wszystkim o:

 • Chihuahua - mają do 3 kg wagi;
 • Maltańczyk - 3 - 4 kg;
 • Shih tzu - 4 - 8 kg;
 • Bichon frise - 4 - 5 kg.

Do najmniejszych kotów należą z kolei:

 • Kot singapurski - 2,5 - 3 kg;
 • Devon Rex - 2,5 - 4 kg;
 • Munchkin - 2 - 4 kg. 

Zobacz też: Najmniejszy dom na świecie. Gdzie się znajduje i ile jest w nim miejsca? Ma tylko 1m2 [ZDJĘCIA]

Więcej o: