Najmniejszy dom na świecie. Gdzie się znajduje i ile jest w nim miejsca? Ma tylko 1m2 [ZDJĘCIA]

Jak wygląda najmniejszy dom na świecie i po co właściwie komuś taka konstrukcja? Okazuje się, że niektóre osoby chcą pokazać, że można znaleźć swoje miejsce na 20, a nawet 10 m2. Oto kilka budowli, które zadziwiają.

Najmniejsze domy na świecie. Czemu się je buduje?

Po co buduje się najmniejsze domy na świecie? Powodów może być przynajmniej kilka. Czasami jest to czyjś oryginalny pomysł związany z tym, by żyć nieco inaczej. Częściej chyba bywają to projekty stworzone przez architektów zafascynowanych modnym minimalizmem. Bywa wreszcie, że jest to happening lub kontrowersyjny pomysł realizowany po to, by zdobyć sławę. 

Najmniejsze domy świata. Gdzie szukać rekordzisty?

W których krajach buduje się najmniejsze domy świata? Gdzie szukać rekordzistów? Wbrew pozorom nie są to mikroskopijne budowle, które buduje się w megamiastach o niezwykle ciasnej zabudowie. Prawda, że kilka miniaturowych domów można znaleźć w Tokio, ale inne powstały w Barcelonie, Lublanie czy naszej Warszawie. Jak więc widać: pomysł na to, by zamieszkać na kilku metrach kwadratowych, nie ogranicza się do jednego miasta, kraju czy nawet kontynentu. 

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Najmniejsze domy na świecie: ranking ciekawych pomysłów

Jak wyglądają najmniejsze domy na świecie? Ranking nie może obyć się bez kilku znanych propozycji z różnych krajów. Wśród nich warto wymienić:

  • Jednometrowy dom autorstwa Van Bo Le-Mentzela - architekt z Laosu zasłynął koncepcją domu przenośnego o powierzchni podłogi wynoszącej 1 m². Bez wątpienia jest to najmniejszy dom na całym świecie, który powstał jako swego rodzaju manifestacja. Laotański twórca zainspirował się własną historią i tym, że musiał opuścić własny kraj dla poszukiwania lepszego życia. Wbrew pozorom dom jest całkiem funkcjonalny. Pionowo może pomieścić kogoś, kto stoi lub siedzi przy biurku. Po położeniu można się w nim położyć. Co jeszcze warto wiedzieć o budowli Van Bo Le-Metnzela? Można z niej korzystać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz innych budynków.
 
  • Kompaktowy apartament Christiana Schallerta w Barcelonie - budowla jest dowodem na to, że na 24 m² można żyć niezwykle wygodnie. Apartament powstał w niecodziennej przestrzeni, którą jest loft zamieszkiwany wcześniej przez gołębie. Autor inspirował się wpływami japońskimi i sposobem urządzenia kajut na statkach. Dom cechuje niezwykła wręcz funkcjonalność: w sprytny sposób udało się tu przemycić całkiem duże i wygodne łóżko.
 
  • Miter Box firmy Shelter Wise - domek o powierzchni 11 m² wyposażono w kółka po to, aby mógł być w pełni mobilny. Inspiracją dla jego powstania były dziecięce rysunki domów ze spadzistym dachem. Dołożono też wielu starań, aby budowla była energooszczędna i stworzona z dbałością o środowisko naturalne. W środku wszystkie funkcjonalności, których można się spodziewać po mikroskopijnym mieszkanku. Co ciekawe: taki domek można kupić za pewną kwotę pieniędzy lub wydać 99 dolarów na plan i zbudować go od podstaw samemu.
 
  • Tokijski dom, którego właścicielem jest Fuyuhito Moriya - powstał z lokalowych potrzeb mającego wówczas 39 lat mężczyzny. Miał on dość  wynajmowania mieszkań, ceny gruntów w stolicy Japonii nie należą do niskich. Fuyuhito zakupił więc działkę pod parking i dzięki własnemu uporowi wybudował na niej... niewielki dom. Jest on bardzo mały u podstawy i dość wysoki. Wyposażono go w duże okna, spiralne schody i funkcjonalne szafy. Okazało się, że w niewielkiej przestrzeni mogła też zamieszkać mama pomysłowego mężczyzny.

Najmniejsze domy na świecie: lista propozycji z Polski

Czy u nas także znajdują się najmniejsze domy na świecie? Lista propozycji z Polski uwzględnia m.in.:

  • Warszawski Dom Kereta, czyli mieszkanie w szczelinie - jest to realizacja powstała wg projektu Jakuba Szczęsnego i grupy projektowej centrala. Niesamowite jest już miejsce powstania budowli: szczelina pomiędzy kamienicą a blokiem mieszkalnym na warszawskiej Woli mająca zaledwie 152 cm. Pomimo tego, że w najwęższym punkcie jest zaledwie 92 cm przestrzeni, w środku udało się zmieścić kuchnię, łazienkę, łóżko, regał i biurko.
  • Domo Dom projektu Tadeusza Lemańskiego - dom jednoosobowy ma aż 40 m² plus garaż, ale i tak jest to niezwykle ciekawa propozycja. Budowla zlokalizowana przy ul. Zakamycze w Krakowie posiada wszystko, czego potrzeba do komfortowego życia, ale z założenia starano się tutaj ograniczać wykorzystaną powierzchnię. Bryła prostopadłościanu, nietypowy dach i duże przeszklenie to charakterystyczne cechy tego projektu. 
 

Zobacz też: Największe miasta Rosji: 15 miast powyżej 1 mln mieszkańców. Moskwa zdecydowanie na pierwszym miejscu

Więcej o: