Najbrzydsze zwierzęta świata. Ciekawe, choć niezbyt ładne

Najbrzydsze zwierzęta świata? Na pewno trudno o stworzenie zestawienia niezbyt urodziwych stworzeń, które zaakceptują wszyscy. Pajęczaki, owady, a może wszechobecne myszy lub szczury - które z nich powinny się znaleźć na liście?

Najbrzydsze zwierzęta świata: występowanie

Gdzie występują najbrzydsze zwierzęta świata? Z pewnością kryterium urody nie może być obiektywne także w świecie zwierząt. Stworzenie, które dla kogoś będzie dziwne i brzydkie, inna osoba oceni jako zupełnie przeciętne. Oczywiście największa szansa na spotkanie gatunku o kontrowersyjnej urodzie będziemy mieli tam, gdzie żyje największa różnorodność zwierząt. Warto więc wybrać się na poszukiwania do Afryki lub Azji

Najbrzydsze zwierzęta świata: ranking prawdziwych brzydali

Jak wyglądają najbrzydsze zwierzęta świata? Ranking najbardziej efektownych gatunków zawiera gatunki lądowe i morskie. Brak futra na ciele, dziwny wygląd pyszczka przypominającego grymas ludzkiej twarzy lub nietypowy kształt to tylko niektóre cechy, które uprawniają do zajęcia miejsca na tej niekoniecznie chlubnej liście. Oto przykłady szczególnie brzydkich zwierząt, które praktycznie zawsze pojawiają się w takich zestawieniach:

  1. Golec piaskowy - pustynny gryzoń żyjący w Afryce Wschodniej (głównie w Somalii i Etiopii), który posiada dość nieforemne i pozbawione futra ciało. Pokrywają je tylko nieliczne włoski. Poza tym jest to jednak wyjątkowe zwierzę, które przystosowało się do spadków ilości powietrza w podziemnych norach, nie odczuwa bólu i żyje nawet 28 lat. Jest to najdłużej żyjący gryzoń.
  2. Antennarius striatus - gatunek ryby posiadający kolce, które do złudzenia przypominają włosy. Pomagają jej one w kamuflażu. Zwierzę żyje w rafie koralowej i pomimo bycia rybą nie potrafi pływać. Porusza się po dnie dzięki płetwom.
  3. Palczak madagaskarski - małpiatka z Madagaskaru, której pyszczek sprawia wrażenie zdziwienia. Charakterystyczne dla niego są wielkie i wyłupiaste oczy w kolorze żółtym. Ma długi palec środkowy zakończony okazałym pazurem.
  4. Blob fish - charakterystyczna  ryba, która zagościła na niezliczonych memach. Dzięki obwisłemu otworowi gębowemu i dużemu nosowi sprawia wrażenie niezwykle smutnej. 
  5. Aksolotl meksykański - gatunek płaza całe życie spędzającego w stadium larwalnym. Ma trzy pary skrzeli, nie posiada powiek i jest zdolny do regeneracji całych części swojego ciała. 

Aksolotl. Zdjęcie ilustracyjneAksolotl. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Najbrzydsze zwierzęta świata. Lista rezerwowa

Okazuje się więc, że niezbyt urodziwe zwierzęta mogą mieć bardzo nietypowe zdolności. Co potrafią inne najbrzydsze zwierzęta świata? Lista rezerwowa może zawierać choćby takie gatunki, jak:

  • Słoń morski (Mirunga) - wyjątkowo duży przedstawiciel fokowatych. Nazwę i niezbyt estetyczny wygląd zawdzięcza ogromnemu obwisłemu nosowi, który przypomina właśnie trąbę. 
  • Uakari szkarłatne - małpy, które nie posiadają pigmentu w skórze głowy. Zamiast tego ich twarz pokrywa sieć drobnych naczynek krwionośnych, które zabarwiają tę część ciała na czerwono. Zupełnie tak, jakby małpa była zarumieniona ze wstydu.
  • Gwiazdonos - owadożerny ssak o ryjku składającym się z dwóch mięsistych wyrostków przypominających gwiazdy. Jest to dla niego narząd dotyku i polowania. To niepozorne zwierzę to jest jednym z najszybszych łowców na świecie. 

Słoń morskiSłoń morski Słoń morski / fot. shutterstock

Najbrzydsze zwierzęta świata. Co z domowymi pupilami?

Okazuje się, że niektóre spośród najbrzydszych zwierząt świata zamieszkują razem z nami i bywają ukochanymi pupilami. Przykłady? Choćby kot sfinks, którego bezwłose ciało i pomarszczona skóra budzą radykalnie różne odczucia. Podobnie jest ze świnką morską skinny. 

Najbrzydsze zwierzęta na świecie, o których zrobiło się głośno

O którym spośród najbrzydszych zwierząt na świecie zrobiło się szczególnie głośno w Internecie? W Polsce z pewnością niezwykle popularny stał się nosacz sundajski. Zwierzę o charakterystycznym nosie, który nadaje mu charakterystyczny ''chytry'' wyraz twarzy. Memy z nosaczem są z nami już od kilkunastu lat - pierwsze z nich pojawiły się w 2007 r.   

Nosacz sundajski.Nosacz sundajski. Shutterstock

Zobacz też: Największe państwa Europy: Polska poza top 10? Odpowiedź zależy od przyjętych kryteriów

Więcej o: