Największe zwierzęta świata. Gdzie można je spotkać? Znajdziesz je w morzu i na lądzie

Największe zwierzęta świata zawsze budzą podziw i zainteresowanie. Wśród nich bezkonkurencyjne są gatunki wodne, ale i na lądzie można spotkać budzące respekt olbrzymy. Które z nich są najciekawsze?
Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Największe zwierzęta świata: występowanie w wodzie i na lądzie

Jakie są największe zwierzęta świata? Występowanie prawdziwych olbrzymów w morzach i oceanach niespecjalnie dziwi. Okazuje się jednak, że w pierwszej dziesiątce największych zwierząt świata nie mieszczą się zwierzęta lądowe lub wodno-lądowe. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że woda daje o wiele większe możliwości prawdziwym olbrzymom. Raczej trudno przecież wyobrazić sobie płetwala błękitnego o masie 136 ton, który miałby żyć na powierzchni. Nie ma kości, które byłyby w stanie wytrzymać takie obciążenie. Dla porównania: Argentynozaur, czyli prawdopodobnie największy żyjący kiedykolwiek dinozaur, ważył ''tylko'' ok. 70 ton.  

Japonia, Tokio, Senso-ji Największe miasta świata. Najludniejsze miasto znajdziesz w Japonii

Największe zwierzęta świata: lista bez żadnych ograniczeń 

Jakie są największe zwierzęta świata? Lista bez żadnych ograniczeń zawiera wyłącznie organizmy żyjące w wodzie. W pierwszej dziesiątce znajdują się:

  1. Płetwal błękitny (potwierdzone ok. 136 ton; szacunkowo nawet 170 ton);
  2. Waleń japoński; 
  3. Waleń południowy;
  4. Płetwal zwyczajny;
  5. Wal grenlandzki;
  6. Waleń biskajski;
  7. Kaszalot spermacetowy;
  8. Długopłetwiec oceaniczny;
  9. Płetwal czerniakowy;
  10. Pływacz szary.

Płetwal błękitny jest największym znanym zwierzęciem żyjącym na naszej planecie. Możliwe, że w historii nie było na Ziemi większego. Ten olbrzym żyjący w strefie otwartego oceanu nie tylko być może waży nawet nieco ponad 170 ton, ale też mierzy 33 m długości. Interesujące jest to, że tak ogromne zwierzę żywi się przede wszystkim planktonem, czyli drobnymi organizmami unoszącymi się w wodzie. W ciągu dnia zjada ich 4 tony. 

Płetwala błękitnego można zobaczyć u wybrzeży Wysp KanaryjskichPłetwala błękitnego można zobaczyć u wybrzeży Wysp Kanaryjskich fot. Shutterstock

Jednocześnie płetwal błękitny jest największym ssakiem na ziemi. Jego noworodek waży 2700 kg i ma 7 m długości. Dziennie wypija od 200 do 300 l mleka swojej matki. Płetwale żyją nawet 80 lat i mogą płynąć z prędkością do 50 km/h.

Największe zwierzęta świata: ranking lądowych olbrzymów

Jak na tle olbrzymich płetwali prezentują się lądowe największe zwierzęta świata? Ranking tych stworzeń warto stworzyć oddzielnie, bo pomimo olbrzymich rozmiarów nie mogą konkurować z gatunkami żyjącymi w przepastnych oceanach. W pierwszej dziesiątce znajdą się:

  1. Słoń afrykański (maks. masa to 10 ton);
  2. Słoń indyjski;
  3. Słoń leśny;
  4. Nosorożec biały;
  5. Nosorożec indyjski;
  6. Hipopotam;
  7. Nosorożec jawajski;
  8. Nosorożec czarny;
  9. Żyrafa;
  10. Gaur indyjski.

Słonie afrykańskie kąpią się w rzece w UgandzieSłonie afrykańskie kąpią się w rzece w Ugandzie Fot. Shutterstock

Słoń afrykański, chociaż jest największym zwierzęciem lądowym świata, nie może w żaden sposób konkurować pod względem masy z płetwalem. Dorosły samiec waży około 6000-10000 kg. Pomimo tego ten gatunek słonia zdecydowanie budzi respekt. 

Największe zwierzęta na świecie: rekordowy ptak

Jakie jeszcze są największe zwierzęta na świecie, które warto poznać? Z pewnością warto zwrócić uwagę na ptaki, które przecież otaczają nas każdego dnia. Które z nich mogą zadziwiać swoją wagą? W pierwszej piątce chyba nie ma zaskoczenia, bo królują tu strusie i kazuary. Pewną niespodzianką jest za to miejsce 5. Mowa tutaj o następujących ogromnych ptakach:

  1. Struś afrykański (waga do ok. 157 kg przy wysokości 210 cm);
  2. Kazuar południowy;
  3. Kazuar północny;
  4. Emu
  5. Pingwin cesarski

Struś AfrykańskiStruś Afrykański fot. Łukasz Żołądź / Agencja Wyborcza.pl

Ciekawostką jest fakt, że tylko w niektórych zestawieniach w pierwszej dziesiątce największych ptaków mieści się najbardziej okazały drapieżnik. Warto jednak zwrócić uwagę na Harpię wielką, bo ten ptak jest niezwykle piękny i majestatyczny. 

Największe miasta Polski - Warszawa. Zdjęcie ilustracyjne Największe miasta Polski: 10 najludniejszych ośrodków. Warszawa liderem

Największe zwierzęta świata: owady

Jakie jeszcze warto poznać największe zwierzęta świata? Owady nie mogą konkurować masą nawet ze strusiem, ale najbardziej okazałe z nich budzą zachwyt, niekiedy zaś także przerażenie. 

Do największych owadów świata należą między innymi:

  • Wety,
  • Megaloblatta longipennis,  
  • Titanus giganteus, 
  • Dynastes hercules,

Zobacz też: Największe miasta Niemiec. Gdzie mieszka najwięcej ludności? Berlin na czele rankingu

Więcej o: