Wakacje Bułgaria 2022. To państwo kusi wyjątkowym klimatem. Oto miejsca, które warto odwiedzić

Zastanawiacie się, które miejsce idealnie nadaje się na wakacje? Bułgaria to kraj łączący dziką przyrodę z monumentalnymi budowlami, które pamiętają jeszcze czasy Bizancjum. Ten kontrast sprawia, że ciągle możemy odkrywać bułgarskie tajemnice.

Więcej informacji o podróżach za granicę znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Skalne cerkwie, ogromne monastyry i bizantyjskie fortece - to wszystko znajdziemy w jednym kraju. Bułgaria łączy w sobie starożytne zabytki i nowoczesne budowle. Fani przyrody mogą zmierzyć się z dzikim Prininem. Mało tego, podczas pobytu w tym kraju poznamy prawdziwą, bułgarską gościnność, o której mówi się w całej Europie.

Wakacje Bułgaria 2022. Co trzeba na początku wiedzieć?

Językiem urzędowym jest bułgarski i to głównie w nim porozumiewać się możemy z mieszkańcami. W wielu miejscach, na przykład w informacji turystycznej, dogadamy się po angielsku lub niemiecku. Mnóstwo Bułgarów mówi także po rosyjsku. Pogoda w lecie zachęca przede wszystkim do odpoczynku nad Morzem Czarnym. Temperatura w lipcu  często przekracza 30 stopni Celsjusza. 

Za zakupy i miejsce w hotelu zapłacimy lvem bulgarskim. Jeden lev w przeliczeniu na złotówki (dane z 23.05.2022 roku) wynosi 2,36 zł. Ceny wakacji zależą od miejsca i wybranego środka transportu. Jeśli zdecydujemy się na podróż własnym samochodem, za siedmiodniowy pobyt zapłacimy o wiele mniej niż za wczasy allinclusive. 

Gdzie wyjechać na wakacje? Bułgaria kusi tradycyjnymi  potrawami

Bułgarska kuchnia na pierwszy rzut oka opiera się na bałkańskich przepisach. Znaleźć jednak możemy znaleźć wiele dań, dla których inspiracją były receptury śródziemnomorskie, słowiańskie i dalekowschodnie. Ogromną popularnością cieszy się sałatka szopska. Warto również spróbować banicy. W Bułgarii znajdziemy też akcenty słowiańskie - sarmi przypomina polskie gołąbki. Na deser zjemy baklavę, czyli słodycz skomponowaną z ciasta liściowego i masy orzechowo-miodowej. 

Najpiękniejsze miejsca w Bułgarii. Te rejony warto odwiedzić

Bułgaria to kraj, w którym nieokrzesana niczym przyroda sąsiaduje z historycznymi budowlami. Niektóre z nich pamiętają czasy potęgi Bizancjum. Zwiedzić możemy także monastyry i urokliwe cerkwie skalne.

Sofia 
Podczas zwiedzania państwa nie możemy pominąć jego stolicy. Sofia pełna jest starożytnych zabytków, które przypadną do gustu fanom historii. Zwiedzić warto kilka obiektów, które wyróżniają się na tle innych. Są to bazylika św. Zofii oraz sobór św. Aleksandra Newskiego. Koniecznie spróbujcie też bułgarskiego wina.

Płowdiw
To miasto ma swój szczególny klimat, a źródła podają, że pierwsza osada została zbudowana tam ponad 6 tysięcy lat temu. Urok miejscu nadają brukowane uliczki starówki oraz niewielki cerkwie. Płowdiw przyciąga turystów starożytnym klimatem. To tutaj znajduje się jeden z najlepiej zachowanych teatrów rzymskich. Do dzisiaj odbywają się tam różne przedstawienia.

Pirin
Mówi się, że jest to najdziksze pasmo górskie w Europie. Miłośnicy samotnych wspinaczek górskich je pokochają. Szlaki nie są oblegane przez turystów, a na szczyt Wichren (2914 m n.p.m.) prowadzą ścieżki porośnięte świerkami i skaliste turnie. Będziemy mieć również okazję do podziwiania czystych jezior. Góry znajdują się na terenie Parku Narodowego Pirin.

Rilski Monastyr
Monaster uznawany jest za perłę bułgarskiej architektury i najważniejszy zabytek w państwie. Dla mieszkańców miejsce to jest święte, ponieważ przypomina o odrodzeniu państwa i pokonaniu niewoli. Zostało wpisane na listę UNESCO. Widok cerkwi zapiera dech w piersiach. Położona jest w pobliżu gór i wraz z nimi tworzy piękny, baśniowy obraz. 

Sozopol 
Miasto oferuje wiele atrakcji. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Odbywają się tu różne imprezy, a ulice aż roją się od zabytków, dzięki którym poczujemy się tak, jakbyśmy cofnęli się do dawnych czasów. Nic więc dziwnego, że nazywane jest kulturalną stolicą riwiery bułgarskiej. Podczas zwiedzania miasta warto wstąpić do Muzeum Archeologicznego. 

Podróże.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: