Najmniejszy kraj w Europie. Jakie jest najmniejsze państwo w Europie? Ma mniej niż 1 km2 i własną armię

Jaki jest najmniejszy kraj w Europie? Okazuje się, że jest równocześnie najmniejszy na świecie i ma mniej niż 1 km2. Na Starym Kontynencie jest zresztą kilka mikroskopijnych państw. Skąd się tu wzięły?

Najmniejsze kraje w Europie. Skąd się wzięły?

Skąd się wzięły najmniejsze kraje w Europie? Okazuje się, że Stary Kontynent miał wiele szczęścia do tego, by powstawały na nim wyjątkowo małe organizmy państwowe. Jak to się stało, że tak niewielkie kraje nie padły łupem większych sąsiadów lub nie stopiły się z nimi w jedno na drodze pokojowej? Okazuje się, że przynajmniej kilka niepodległych państw w Europie zawdzięcza swoje istnienie historycznym zawiłościom i tradycji. Państwa takie, jak Watykan, Monako, Liechtenstein lub Andora poniekąd są reliktami dawnej Europy, w której istniały niewielkie monarchie ściśle związane z rodami panującymi. Przykład San Marino rządzonego przez kapitanów-regentów jest jeszcze bardziej osobliwy. Stało się ono republiką jeszcze w średniowieczu, obecnie zaś jego ustrój opiera się na Statucie z 1600 r. 

San Marino wciąż niedoceniane (zdjęcie ilustracyjne)San Marino wciąż niedoceniane (zdjęcie ilustracyjne) (Fot. Pixabay)

Do grona niewielkich europejskich państw należy też Malta. To wyspiarskie państwo z wielką ilością kościołów ma fascynującą historię, która rozpoczęła się w głębokiej starożytności. Można tu znaleźć jeszcze współcześnie pozostałości po megalitycznych świątyniach, które są najstarszymi budowlami w Europie. Później wyspą władali m.in. Fenicjanie, Kartagina, Starożytny Rzym, Arabowie, Zakon Maltański i Brytyjczycy. Malta jest republiką od 1974 r.

Malta cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z Polski (zdjęcie ilustracyjne)Malta cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z Polski (zdjęcie ilustracyjne) (Fot. Pixabay)

Najmniejsze kraje Europy: lista mikropaństw

Jak uporządkować najmniejsze kraje w Europie? Lista mikropaństw może być ułożona według wielkości ich terytorium od najmniejszego do największego. Wówczas ranking będzie się prezentował następująco:

  1. Watykan - 0,44 km²;
  2. Monako - 2,02 km²;
  3. San Marino - 61 km²;
  4. Liechtenstein - 160 km²;
  5. Malta - 316 km²;
  6. Andora - 468 km².

Andora Pireneje / shutterstockAndora Pireneje / shutterstock Andora Pireneje / shutterstock

Zobacz wideo Warto wiedzieć

Najmniejsze kraje Europy: ranking krajów nieco większych

Jak przedstawia się dalsza część rankingu najmniejszych krajów Europy? Można tu znaleźć suwerenne państwa również posiadające bardzo małe terytoria. Różnica pomiędzy nimi a ''największą z najmniejszych'' Andorą jest jednak bardzo duża. W kolejnej części rankingu małych europejskich państw znajdują się:

  1. Luksemburg - 2586 km²;
  2. Kosowo - 10 887 km²;
  3. Czarnogóra - 13 812 km²;
  4. Słowenia - 20 273 km²;
  5. Macedonia Północna - 25 713 km².

CzarnogóraCzarnogóra shutterstock/canadastock

Warto przy tym dodać, że nie uwzględnia się tutaj terytoriów zależnych takich, jak choćby Gibraltar, Wyspy Owcze lub nieuznawanych (Naddniestrze).

Zobacz też: Największe wodospady Azji. Na czele Jiao Lung, ale nie wszystkie udało się zmierzyć

Najmniejszy kraj w Europie? Watykan nie ma sobie równych

Jaki jest najmniejszy kraj w Europie? Bezapelacyjnie wygrywa tutaj Watykan. Państwo Watykańskie liczy sobie zaledwie 0,44 km² i de facto stanowi specyficzną monarchię absolutną z papieżem jako władcą. Chociaż nie jest członkiem Unii Europejskiej, to obowiązującą walutą na jego terenie jest euro. Posiada zaledwie 800 obywateli. Należą do nich przede wszystkim dostojnicy kościelni, zakonnice i członkowie Gwardii Szwajcarskiej wraz z rodzinami. Ostatnia formacja liczy sobie 110 mężczyzn i stanowi wojsko Państwa Watykańskiego. Uznaje się ją za najmniejszą i najstarszą armię świata. Wbrew pozorom w skład ich uzbrojenia wchodzi także broń palna, codzienne mundury są zaś błękitne. 

Watykan (zdjęcie ilustracyjne)Watykan (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Unsplash.com

Państwo Watykańskie powstało w 1929 r. na mocy traktatów laterańskich zawartych z rządem faszystowskich Włoch. Stanowi ostatnią pozostałość po dawnym Państwie Kościelnym. 

Najmniejszy kraj Europy powstały w ostatnich latach: Kosowo

Niewątpliwie jednym z najciekawszych spośród najmniejszych krajów Europy jest powstałe w 2008 r. Kosowo o powierzchni 10 887 km². Jest to jednocześnie byt kontrowersyjny, który wyodrębnił się z Serbii po okresie wojen i zarządu międzynarodowego. Na uznanie Kosowa zdecydowało się 93 spośród 197 państw członkowskich ONZ w tym Polska. 

KosowoKosowo fot. Pixabay/jerzykwpodrozy

Kosowo jest obecnie republiką parlamentarną zamieszkaną w 92 proc. przez Albańczyków. Warto jednak wiedzieć o tym, że dla Serbów stanowi kolebkę ich państwowości. Nie pogodzili się więc oni z utratą tych terenów, co może w przyszłości stanowić powód potencjalnych konfliktów na Bałkanach. Jednocześnie ogłoszenie niepodległości Kosowa stało się ostatnim etapem dekonstrukcji byłej Jugosławii.

Zobacz też: Największe miasta Polski: 10 najludniejszych ośrodków. Warszawa niekwestionowanym liderem

Więcej o: