5 miejsc, które zniszczyła natura lub człowiek. Tych atrakcji już nie zobaczysz

Przyciągały tłumy turystów, ale niestety już ich nie ma. Piękne, monumentalne, zjawiskowe. Takie były atrakcje i zabytki, które straciliśmy w ostatnich latach. Niekiedy zawiniły siły natury, ale niestety w wielu przypadkach winny był człowiek.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl  

Lazurowe Okno, Malta

Azure Window, czyli Lazurowe Okno, to jedna z większych przykrych turystycznych niespodzianek ostatnich lat. Niesamowita formacja skalna przyciągała mnóstwo turystów. Uformowany przez fale most skalny mieścił się u wybrzeży wyspy Gozo. Niestety w 2017 roku formacja zawaliła się. Więcej na ten temat pisaliśmy tu:

Brimham Rocks, Wielka Brytania

Brimham Rocks znajduje się w hrabstwie North Yorkshire w Anglii. Formacja skalna przyciągała turystów od lat. W 2018 roku doszło do aktu wandalizmu. Grupa nastolatków zniszczyła skałę, która liczyła ponad 320 milinów lat. Wyryła na niej swoje imiona. Później zsunęli kamień z dużej wysokości. Skała roztrzaskała się.

Łuk skalny na plaży Legzira, Maroko

Łuk skalny na Legzira podzielił losy Azure Window. Na zjawiskowej plaży fale morskie uformowały niezwykły łuk. Niestety wody podmywały kamienie, łuk zawalił się. Warto jednak wiedzieć, że na plaży jest jeszcze kilka podobnych formacji. Nie są one tak efektowne, jak ta, która uległa zniszczeniu. Ale jest jeszcze na co popatrzeć!

Posągi Buddy w Bamianie, Afganistan

Gigantyczne posągi Buddy zostały wykute w skale przez buddyjskich mnichów w VI wieku naszej ery. Największe z figur mierzyły 53 oraz 36 metrów wysokości. Posągi przez stulecia brali na cel kolejni muzułmańscy władcy rządzący terenami dzisiejszego Afganistanu.

Posągi Buddy, Afganistan

Koszmar wojny zniszczył w historii świata wiele zabytków. Niestety akty przemocy nie minęły w XX wieku. W 2001 roku Talibowie zniszczyli posągi Buddy w Afganistanie. Ogień artyleryjski i materiały wybuchowe sprawiły, że po posągach zostały tylko wydrążone w górskim zboczu nisze.

Palmyra, Styria

Palmyra była jednym z większych i ważniejszych kompleksów wykopalisk na świecie. Odwiedzało ją mnóstwo turystów. Oczywiście jeszcze przed wybuchem wojny. W 2015 roku niestety kompleks został zniszczony przez bojowników Państwa Islamskiego. Zniszczyli oni m.in. świątynię Balszaamira, świątynię Beka, łuk triumfalny.

Więcej o: