Planujesz majówkowy wyjazd do Chorwacji? Upewnij się, jakie warunki będą panować na drogach

Chorwacja znów otwiera się na turystów z Polski. Wielu z nich pojedzie nad Adriatyk samochodem już w nadchodzący długi weekend majowy. Mimo że trasa z Polski do Chorwacji nie należy do najtrudniejszych, warto sprawdzić, jakie warunki mogą panować na drodze. Jak najlepiej zaplanować trasę do Chorwacji? Gdzie można sprawdzić natężenie ruchu? O jakich dokumentach musimy pamiętać? Podpowiadamy!

Chorwacja od lat cieszy się ogromną popularnością wśród polskich turystów. Mimo że w tym roku ceny paliwa poszybowały mocno w górę, zapowiada się, że wielu Polaków wybierze się tam na majowy długi weekend własnym samochodem. 

Zobacz wideo Ernest "Red" Ivanda zdradza swoją 11 wszech czasów - Chorwacja

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl

Wybierasz się na Chorwację samochodem? Tutaj możesz sprawdzić trasę

Podróż własnym autem to duże udogodnienie, które daje także poczucie niezależności. Do niedawna taki sposób podróżowania wiązał się ze sprawdzeniem tras w nawigacji - ewentualnie - z przeanalizowaniem, która droga będzie tańsza. 

Dojazd do Chorwacji najczęściej odbywa się przez Austrię, Czechy, Słowację, Słowenię i Węgry. Planując trasę, warto uwzględnić także remonty, ruch na przejściach granicznych oraz pozostałe okoliczności mogące utrudnić jazdę. Będzie je można sprawdzić na stronie internetowej hak.hr/info/.

Na szczęście dla turystów w tym roku większość krajów zniosła rygorystyczne obostrzenia - wszystkie państwa położone między Polską a Chorwacją zezwalają już na ruch tranzytowy. Jadąc z Warszawy i większości polskich miast, najlepiej kierować się w stronę czeskiej Ostravy; z niej - na Zagrzeb.

Planujesz długi weekend na Chorwacji? O tym musisz pamiętać

  • ważny paszport lub dowód osobisty - wymóg ten dotyczy każdego bez względu na wiek;
  • ważna karta EKUZ - dzięki niej unikniesz kosztów podstawowego leczenia;
  • dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne z opcją transportu medycznego - przydaje się w szczególności w razie wystąpienia nagłych wypadków;
  • wszystkie informacje ważne dla obywateli RP - znajdziesz je na stronie www.gov.pl/web/chorwacja oraz na profilu FB placówki, który jest na bieżąco aktualizowany;
  • w przypadku konieczności skontaktowania się z Wydziałem Konsularnym - najlepiej nawiązać  kontakt drogą e-mailową (zagrzeb.wk.dyzurny@msz.gov.pl) lub telefoniczną (+381 1 4899414); w sytuacjach nagłych i wymagających natychmiastowej pomocy w dni wolne od pracy oraz w godzinach 16.30-8.30 kontakt z konsulem możliwy pod numerem +385 1 3000945 lub drogą e-mailową: zagrzeb.wk.dyzurny@msz.gov.pl.

Źródło: m.podroze.se.pl

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: