Wielkanoc w Hiszpanii. Tradycje i zwyczaje świąteczne z półwyspu Iberyjskiego

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda Wielkanoc w innych krajach, to dobrze trafiliście. Przedstawiamy Wam tradycje i zwyczaje wielkanocne słonecznej Hiszpanii.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Hiszpania dla rodzin i dla młodych. Gdzie się wybrać?

Obchody Wielkanocy w Hiszpanii są dużo bardziej uroczyste niż w Polsce. Mieszkańcy tego słonecznego kraju mają wiele ciekawych tradycji i zwyczajów wielkanocnych. Postaramy się Wam przybliżyć najważniejsze z nich. 

Kiedy wypada Wielkanoc w Hiszpanii? 

W tym roku w Hiszpanii Wielkanoc wypada 17 kwietnia, czyli dokładnie tak, jak w Polsce. Jednak same obchody świąt  zaczynają się już w Niedzielę Palmową i trwają przez cały Wielki Tydzień.

Wielkanocne potrawy w Hiszpanii. Co jedzą Hiszpanie w święto Zmartwychwstania?

W Hiszpanii jest sporo tradycyjnych potraw wielkanocnych. Do najważniejszych należą takie potrawy jak:

  • potaje de garbanzos - to najważniejsze danie wielkanocne, a jest nim gulasz z ciecierzycy, robiony na wiele sposobów, np. z dorszem, szpinakiem czy dynią,
  • torrija - to namoczony w mleku z jajkiem i cukrem chleb, który smaży się na rozgrzanej oliwie. Jest podawany z różnymi dodatkami m.in. z cynamonem, winem bądź miodem,
  • buñuelos - smażone, drożdżowe pączki nadziewane po brzegi kremem waniliowym,
  • mona de Pascua - tzw. małpka wielkanocna, jest to tradycyjne ciasto hiszpańskie z gotowanym jajkiem w środku. Coraz częściej jednak jest ono zastępowane przez czekoladowe jajka czy zajączki.

Najważniejsze tradycje i zwyczaje wielkanocne w Hiszpanii

Najważniejszym elementem hiszpańskich obchodów Wielkanocy są procesje organizowane przez hiszpańskie bractwa religijne. Wiele z nich istnieje od czasów średniowiecza. Podczas procesji ochotnicy przebrani w specjalne szaty ze spiczastymi kapeluszami noszą figury bądź obrazy Maryi i zmartwychwstałego Chrystusa umieszczone na specjalnych platformach. Niektóre figury i obrazy mają nawet po kilkaset lat, a platformy, na których się znajdują, są bardzo ciężkie, mogą ważyć nawet kilka ton. Są więc noszone przez kilkadziesiąt osób jednocześnie.

Inną hiszpańską tradycją są festiwale taneczne odbywające się w Niedzielę Wielkanocną. Z kolei wcześniej są prezentowane przedstawienia  "Łzy św. Piotra" (w Wielką Środę) oraz  "Pięć Ran" (w Wielki Piątek). 

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: