Zapomniane turystycznie miasto Amman - tętniąca życiem stolica Jordanii. 3 powody, aby tu przyjechać

Miasto Amman to stolica Jordanii, którą w większości omijają turyści odwiedzający ten bliskowschodni kraj. Rozwijające się miejsce nie jest zbyt atrakcyjne na pierwszy rzut oka, ale ma parę rzeczy, dla których warto swoją podróż po Jordanii zacząć właśnie tutaj.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Leżące na płaskowyżu w północnej części Jordanii miasto to Amman, jego stolica. Bywa nazywane też białym miastem z powodu koloru ścian budynków, które są w nim właśnie białe. To miejsce jest omijane przez turystów, a szkoda. Jest tu wiele do zobaczenia i poznania. Z tego powodu postanowiliśmy przedstawić 3 dowody, że Amman jest miejscem, od którego należy zacząć podróż po Jordanii

Zobacz wideo Gikiewicz o sytuacji w Jordanii: Stan wojenny, a ludzie wychodzą na balkony i rzucają kwiaty

Niesamowita historia Amman. Stolica Jordanii ma bardzo bogatą przeszłość

Stolica Jordanii ma naprawdę niesamowitą historię - osada ta istniała już w czasach biblijnych pod nazwą Rabbat Amman. Miasto to miało długo nazwę Philadelphia, którą nadano na cześć władcy Egiptu - Ptolemeusza II Filadelfosa. W mieście byli też Rzymianie, Grecy, a nawet Turcy. Jednak prawdziwy rozkwit Amman zaczął się około stu lat temu, gdy miasto stało się jednym z punktów na trasie kolejowej między Damaszkiem a Medyną. 

Zabytki i miejsca kultury warte odwiedzenia. Jordańska stolica ma sporo ciekawych miejsc

Najbardziej znanym zabytkiem Amman jest Cytadela. Budowla pochodzi z czasów Rzymian, jednak pierwsze budynki pojawiły się tu już w epoce brązu. Na terenie Cytadeli można zobaczyć między innymi: 

  • ruiny świątyni Herkulesa (z czasów Marka Aureliusza), 
  • pałac Umajjadów (ok. 720 r.),
  • Bazylikę z okresu bizantyjskiego. 

Inne ważne miejsca w Amman warte odwiedzenia to:

  • Teatr Rzymski z II wieku,
  • Muzeum Etnograficzne i Muzeum Tradycji Ludowej,
  • nimfeum - dwupoziomowy kompleks fontann i basenów dedykowany Nimfom,
  • mały odeon z widownią na 500 miejsc,
  • forum z 190 roku otoczone z trzech stron kolumnami.

Rozrywkowa strona Amman. Tutaj naprawdę ulice tętnią życiem

W stolicy Jordanii życie jest naprawdę pełne radosnej energii. Najlepszym dowodem jest Tęczowa Ulica (spokojnie, nie w tym znaczeniu). W tym miejscu jest istne zatrzęsienie knajpek, barów i sklepów z pamiątkami. Na samym końcu tej barwnej uliczki można zobaczyć słynne wiszące parasolki, które rzucają cień na schody. 

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: