Koniec z maseczkami w Niemczech? Nie wszędzie. Wybierasz się w podróż? Przeczytaj

Na terenie Niemiec w większości zniesiono obostrzenia pandemiczne. Dotyczy to również obowiązku zakrywania nosa i ust. Wielu obywateli jednak deklaruje, że ma zamiar dobrowolnie nosić maseczki m.in. podczas robienia zakupów. Pozostają jednak miejsca, w których obostrzenie wciąż pozostaje w mocy.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Trwająca ponad dwa lata pandemia koronawirusa w końcu zelżała na tyle, że w Niemczech zdecydowano się znieść większość ograniczeń. Postanowiono m.in. o odejściu od ograniczenia dostępu do wielu miejsc wyłącznie dla osób z certyfikatem szczepienia, bądź statusem ozdrowieńca. Jednak część restrykcji wciąż obowiązuje. 

Zobacz wideo Koronawirus. Jakie obostrzenia obowiązują poza Polską?

LOT luzuje obostrzenia dotyczące maseczekLOT luzuje pandemiczne zasady. Zniesiono konieczność zakrywania nosa i ust

Obowiązek noszenia maseczek w Niemczech - gdzie wciąż obowiązuje?

Przebywający na terenie Niemiec mają w dalszym ciągu obowiązek noszenia maseczek ochronnych w niektórych miejscach. W całym kraju nakaz zakrywania nosa i ust jest utrzymywany podczas korzystania ze środków transportu publicznego oraz podczas podróży pociągami dalekobieżnymi, samolotami oraz w lokalnych pociągach i autobusach.

Natomiast niemieckie kraje związkowe mogą samodzielnie nałożyć obowiązek noszenia maseczki w miejscach zamieszkania lub przebywania osób z grup większego ryzyka zachorowania na COVID-19. Są to m.in.:

  • gabinety lekarskie, 
  • kliniki, 
  • domy opieki,
  • obiekty komunalne dla osób ubiegających się o azyl.

Obostrzenia pandemiczne w Niemczech. O czym warto pamiętać przed podróżą?

Podczas wyjazdów do Niemiec warto pamiętać o tym, że w kraju panuje zasada, co do której firmy prywatne, sklepy oraz inne instytucje mogą stosować swoje wewnętrzne przepisy. Co to oznacza? Możemy być poproszeni o zakrycie nosa i ust, niezależnie od przepisu państwowego. Wówczas nie warto się buntować - w przypadku niewykonania prośby możemy być poproszeni o opuszczenie danego miejsca. 

Warto również wiedzieć, że rząd federalny Niemiec oznajmił, że znoszenie obostrzeń ma związek z polepszeniem się sytuacji covidowej w kraju. Zapowiedziano jednak, że w przypadku wzrostu liczby zachorowań istnieje możliwość ponownego wprowadzenia bardziej rygorystycznych przepisów. Dlatego zawsze przed podróżą warto m.in. sprawdzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Maszyna American AirlinesKobieta odmówiła założenia maseczki. Samolot zawrócił na lotnisko

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: