Największe miasta Rosji: 15 miast powyżej 1 mln mieszkańców. Moskwa zdecydowanie na pierwszym miejscu

Największe miasta w Rosji? Moskwa może uchodzić za największe miasto Europy (wraz z aglomeracją). Okazuje się jednak, że w pierwszej 10 najludniejszych miast są tu same ośrodki powyżej 1 miliona mieszkańców.
Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Największe miasta Rosji: podstawowe dane

Co warto wiedzieć jeśli chodzi o największe miasta Rosji? Ten największy kraj na świecie zamieszkuje łącznie ponad 14 milionów osób. Oczywiście bezkresne tereny tego kraju są stosunkowo słabo zaludnione. Przeciętna gęstość zaludnienia wynosi tu 8,56 osoby/km². Dla porównania w Polsce są to 122 osoby przypadające na taką samą ilość terenu.

Sobór Wasyla Błogosławionego, MoskwaSobór Wasyla Błogosławionego, Moskwa fot. MIKOLAJN (istock)

Co z rosyjskimi miastami? Na ogromnym terytorium Rosji nie ma zbyt wielkiej liczby ośrodków miejskich. Mowa o 1117 miastach (dane na 2019 r.). W o wiele mniejszej Polsce jest to 964 ośrodków mające prawa miejskie. Trzeba jednak przyznać, że odsetek Rosjan mieszkających w miastach jest bardzo wysoki, bo wynosi ok. 74 proc. Przekłada się to na sytuację, gdzie bardzo wiele miast rosyjskich ma ponad 1 milion mieszkańców. Na tym tle wyróżnia się oczywiście ogromna Moskwa, ale wyjątkowo dużym ośrodkiem jest też Petersburg.   

Największe miasta Rosji według populacji

Jakie są największe miasta Rosji pod względem liczby zamieszkującej je ludności? 10 ośrodków miejskich o najwyższej populacji to:

  1. Moskwa - zamieszkana przez 12,67 miliona mieszkańców (wraz z aglomeracją ma ponad 15 milionów i uważana jest za największe miasto Europy);
  2. Petersburg - 5,39 mln osób;
  3. Nowosybirsk - 1,64 mln;
  4. Jekaterynburg - 1,49 mln;
  5. Kazań - 1,25 mln;
  6. Niżny Nowogród - 1,25 mln;
  7. Czelabińsk - 1,19 mln;
  8. Samara - 1,16 mln;
  9. Omska - 1,15 mln;
  10. Rostów nad Donem - 1,14 mln.

Petersburg/ Fot. ShutterstockPetersburg/ Fot. Shutterstock Petersburg/ Fot. Shutterstock

Oczywiście Moskwa jest tu wyraźnym liderem z liczbą mieszkańców dwukrotnie większą od Petersburga i kilkukrotnie liczniejszą od Nowosybirska. Ciekawostką jest, że ta pierwsza 10 miasta rosyjskich nie wyczerpuje liczby ośrodków mających powyżej 1 miliona mieszkańców. Do tego elitarnego klubu należą także Ufa, Krasnojarsk, Woroneż, Perm i Wołgograd. Różnice pomiędzy 7 Czelabińskiem a 15 Wołgogradem są przy tym stosunkowo niewielkie.  

Warto wiedzieć także, iż w Federacji Rosyjskiej znajduje się także:

  • 23 miasta z ludnością od 500 do 1 miliona mieszkańców;
  • 167 miasta powyżej 100 tys. mieszkańców;
  • 154 miasta powyżej 50 tys. mieszkańców.

Miasta w Rosji według obszaru

Oczywiście duże miasta w Rosji można też uporządkować pod względem zajmowanej przez nie powierzchni. Wówczas czołowymi ośrodkami pod tym względem byłyby:

  1. Moskwa - 2561 km²;
  2. Petersburg - 1439 km²;
  3. Wołgograd - 859 km²;
  4. Perm - 799 km²;
  5. Ufa - 707 km².

W praktyce takie zestawienie w niewielkim stopniu oddaje znaczenie poszczególnych ośrodków miejskich w państwie rosyjskim. O ile pierwsze dwie pozycje się nie zmieniły w stosunku do rankingu ludnościowego, to na kolejnych zmiany są znaczne i raczej niespodziewane. W pierwszej 10 znalazło się choćby miasto Orsk z obwodu orenburskiego, które liczy sobie ledwie 226 tys. mieszkańców. 

Duże miasta w Rosji. Problemy demograficzne

Duże miasta w Rosji to często ośrodki, które w dużym stopniu funkcjonują jako metropolie i przypominają w tym względzie miasta europejskie. Z pewnością takie są Moskwa i Petersburg.

Petersburg. Dawna stolica Rosji i drugie największe miasto w kraju, przez UNESCO zostało okrzyknięte ósmym najbardziej atrakcyjnym miastem świata. Taką opinię Petersburg zawdzięcza wspaniałej architekturze - m.in. Ermitażowi, Muzeum Rosyjskiemu, mostom na Newie, Teatrowi Maryjskiemu i Soborowi Zmartwychwstania Pańskiego.Petersburg. Dawna stolica Rosji i drugie największe miasto w kraju, przez UNESCO zostało okrzyknięte ósmym najbardziej atrakcyjnym miastem świata. Taką opinię Petersburg zawdzięcza wspaniałej architekturze - m.in. Ermitażowi, Muzeum Rosyjskiemu, mostom na Newie, Teatrowi Maryjskiemu i Soborowi Zmartwychwstania Pańskiego. Petersburg/shutterstock

Rosyjskie ośrodki miejskie borykają się jednak z trudnościami demograficznymi, które dotykają całego kraju. Oszacowano, że aż 71 proc. miast rosyjskich doznało zmniejszenia populacji na przestrzeni ostatnich 25 lat. W przypadku tych ośrodków, gdzie zwiększyła się liczba ludności, wzrost był związany z wewnętrznymi migracjami ze wsi do miast. Najbardziej na trudności demograficzne narażone były miasta północnej części kraju i te, które leżą na Dalekim Wschodzie. Największe przyrosty populacji zanotowały Moskwa, miasta Kaukazu i leżące w granicach Chanty-Mantyjskiego Okręgu Autonomicznego. Tutaj przyciąga przemysł naftowy i związane z nim miejsca pracy.   

Zobacz też:

Więcej o: