Największe miasta Rosji: 15 miast powyżej 1 mln mieszkańców. Moskwa zdecydowanie na pierwszym miejscu

Największe miasta w Rosji? Moskwa może uchodzić za największe miasto Europy (wraz z aglomeracją). Okazuje się jednak, że w pierwszej 10 najludniejszych miast są tu same ośrodki powyżej 1 miliona mieszkańców.
Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Największe miasta Rosji: podstawowe dane

Co warto wiedzieć jeśli chodzi o największe miasta Rosji? Ten największy kraj na świecie zamieszkuje łącznie ponad 14 milionów osób. Oczywiście bezkresne tereny tego kraju są stosunkowo słabo zaludnione. Przeciętna gęstość zaludnienia wynosi tu 8,56 osoby/km². Dla porównania w Polsce są to 122 osoby przypadające na taką samą ilość terenu.

Sobór Wasyla Błogosławionego, MoskwaSobór Wasyla Błogosławionego, Moskwa fot. MIKOLAJN (istock)

Co z rosyjskimi miastami? Na ogromnym terytorium Rosji nie ma zbyt wielkiej liczby ośrodków miejskich. Mowa o 1117 miastach (dane na 2019 r.). W o wiele mniejszej Polsce jest to 964 ośrodków mające prawa miejskie. Trzeba jednak przyznać, że odsetek Rosjan mieszkających w miastach jest bardzo wysoki, bo wynosi ok. 74 proc. Przekłada się to na sytuację, gdzie bardzo wiele miast rosyjskich ma ponad 1 milion mieszkańców. Na tym tle wyróżnia się oczywiście ogromna Moskwa, ale wyjątkowo dużym ośrodkiem jest też Petersburg.   

Montreal Największe miasta Kanady: które miasto jest najludniejsze? Stolica poza podium

Największe miasta Rosji według populacji

Jakie są największe miasta Rosji pod względem liczby zamieszkującej je ludności? 10 ośrodków miejskich o najwyższej populacji to:

  1. Moskwa - zamieszkana przez 12,67 miliona mieszkańców (wraz z aglomeracją ma ponad 15 milionów i uważana jest za największe miasto Europy);
  2. Petersburg - 5,39 mln osób;
  3. Nowosybirsk - 1,64 mln;
  4. Jekaterynburg - 1,49 mln;
  5. Kazań - 1,25 mln;
  6. Niżny Nowogród - 1,25 mln;
  7. Czelabińsk - 1,19 mln;
  8. Samara - 1,16 mln;
  9. Omska - 1,15 mln;
  10. Rostów nad Donem - 1,14 mln.

Petersburg/ Fot. ShutterstockPetersburg/ Fot. Shutterstock Petersburg/ Fot. Shutterstock

Oczywiście Moskwa jest tu wyraźnym liderem z liczbą mieszkańców dwukrotnie większą od Petersburga i kilkukrotnie liczniejszą od Nowosybirska. Ciekawostką jest, że ta pierwsza 10 miasta rosyjskich nie wyczerpuje liczby ośrodków mających powyżej 1 miliona mieszkańców. Do tego elitarnego klubu należą także Ufa, Krasnojarsk, Woroneż, Perm i Wołgograd. Różnice pomiędzy 7 Czelabińskiem a 15 Wołgogradem są przy tym stosunkowo niewielkie.  

Warto wiedzieć także, iż w Federacji Rosyjskiej znajduje się także:

  • 23 miasta z ludnością od 500 do 1 miliona mieszkańców;
  • 167 miasta powyżej 100 tys. mieszkańców;
  • 154 miasta powyżej 50 tys. mieszkańców.

Miasta w Rosji według obszaru

Oczywiście duże miasta w Rosji można też uporządkować pod względem zajmowanej przez nie powierzchni. Wówczas czołowymi ośrodkami pod tym względem byłyby:

  1. Moskwa - 2561 km²;
  2. Petersburg - 1439 km²;
  3. Wołgograd - 859 km²;
  4. Perm - 799 km²;
  5. Ufa - 707 km².

W praktyce takie zestawienie w niewielkim stopniu oddaje znaczenie poszczególnych ośrodków miejskich w państwie rosyjskim. O ile pierwsze dwie pozycje się nie zmieniły w stosunku do rankingu ludnościowego, to na kolejnych zmiany są znaczne i raczej niespodziewane. W pierwszej 10 znalazło się choćby miasto Orsk z obwodu orenburskiego, które liczy sobie ledwie 226 tys. mieszkańców. 

Berlin. Zdjęcie ilustracyjne Największe miasta Niemiec. Gdzie mieszka najwięcej ludności?

Duże miasta w Rosji. Problemy demograficzne

Duże miasta w Rosji to często ośrodki, które w dużym stopniu funkcjonują jako metropolie i przypominają w tym względzie miasta europejskie. Z pewnością takie są Moskwa i Petersburg.

Petersburg. Dawna stolica Rosji i drugie największe miasto w kraju, przez UNESCO zostało okrzyknięte ósmym najbardziej atrakcyjnym miastem świata. Taką opinię Petersburg zawdzięcza wspaniałej architekturze - m.in. Ermitażowi, Muzeum Rosyjskiemu, mostom na Newie, Teatrowi Maryjskiemu i Soborowi Zmartwychwstania Pańskiego.Petersburg. Dawna stolica Rosji i drugie największe miasto w kraju, przez UNESCO zostało okrzyknięte ósmym najbardziej atrakcyjnym miastem świata. Taką opinię Petersburg zawdzięcza wspaniałej architekturze - m.in. Ermitażowi, Muzeum Rosyjskiemu, mostom na Newie, Teatrowi Maryjskiemu i Soborowi Zmartwychwstania Pańskiego. Petersburg/shutterstock

Rosyjskie ośrodki miejskie borykają się jednak z trudnościami demograficznymi, które dotykają całego kraju. Oszacowano, że aż 71 proc. miast rosyjskich doznało zmniejszenia populacji na przestrzeni ostatnich 25 lat. W przypadku tych ośrodków, gdzie zwiększyła się liczba ludności, wzrost był związany z wewnętrznymi migracjami ze wsi do miast. Najbardziej na trudności demograficzne narażone były miasta północnej części kraju i te, które leżą na Dalekim Wschodzie. Największe przyrosty populacji zanotowały Moskwa, miasta Kaukazu i leżące w granicach Chanty-Mantyjskiego Okręgu Autonomicznego. Tutaj przyciąga przemysł naftowy i związane z nim miejsca pracy.   

Zobacz też:

Więcej o: