Największe miasta Kanady: które miasto jest najludniejsze? Stolica poza podium

Największe miasta Kanady to Toronto, Montreal i Calgary. Będąca stolicą Ottawa jest dopiero czwarta w stawce. Co jeszcze warto wiedzieć o największych ośrodkach w państwie zamieszkałym przez prawie 38 mln ludzi?
Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Jakie są największe miasta Kanady? Podstawowe informacje

Jakie są największe miasta Kanady? Ten ogromny kraj ma drugą co do wielkości powierzchnię na świecie. W tej klasyfikacji wyprzedza go jedynie Rosja, on sam zaś z wynikiem 9,94 mln km² nieznacznie wyprzedza Chiny. Tak wielkie terytorium zamieszkiwane jest przez niecałe 38 mln Kanadyjczyków, którzy są niebywale zróżnicowani pod względem etnicznym. W kraju mieszka aż 34 mniejszości posiadające populację przynajmniej 100 tys. osób. Jednocześnie Kanada z wynikiem 3,8 osoby/km² jest jednym z najsłabiej zaludnionych państw świata. 

Co z miastami? Mieszka w nich nawet do 79 proc. populacji kraju. Jednocześnie 3/4 kanadyjskiej ludności mieszka nie dalej, niż o 150 km od granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Daje to pewien obraz tego, jak nierównomiernie rozłożone jest osadnictwo w tym ogromnym kraju. Dość silny wzrost populacji Kanady jest w dużej mierze związany z napływem imigrantów i dotyczy przede wszystkim wielkich miast. 

Łącznie w Kanadzie jest 310 ośrodków miejskich z populacją przekraczającą 7 tys. mieszkańców. Wśród nich można wyróżnić:

 • 1 miasto o populacji powyżej 2 mln osób;
 • 2 miasta liczące przynajmniej 1 mln osób;
 • 8 miast od 500 tys. do 1 mln; 
 • 40 miast od 100 do 500 tys. osób;
 • 46 miast od 50 do 100 tys. osób. 

Największe miasta Kanady: 10 największych

Największe miasta Kanady? Pierwszą 10 spośród największych miast tego kraju tworzą:

 1. Toronto - 2,73 mln mieszkańców;
 2. Montreal - 1,7 mln;
 3. Calgary - 1,23 mln;
 4. Ottawa - 934 tys.;
 5. Edmonton - 932 tys.;
 6. Mississauga - 721 tys.;
 7. Winnipeg - 705 tys.;
 8. Vancouver - 631 tys.;
 9. Brampton - 593 tys.;
 10. Hamilton 536 tys.

Wśród największych ośrodków miejskich Kanady zdecydowanie najludniejsze jest Toronto. Dopiero czwarte miejsce zajmuje zaś stolica Ottawa, która została jeszcze wyprzedzona przez Montreal i Calgary. 

CalgaryCalgary istock

Miasta w Kanadzie: Toronto, Montreal i Calgary

Jeśli chodzi o duże miasta w Kanadzie, to zdecydowanie na pierwszym miejscu plasuje się Toronto. Miasto położone nad jeziorem Ontario bywa określane jako ekonomiczna i kulturalna stolica Kanady. Stąd też ciągną do niego zarówno duże liczby imigrantów, jak i migrantów wewnętrznych, którzy poszukują dla siebie miejsca do lepszego życia. Szacuje się, że nawet połowę populacji stanowią imigranci. Toronto jest też największym kanadyjskim miastem pod względem powierzchni. Charakterystycznym budynkiem miasta jest wysoka na 550 m betonowa wieża CN Tower.

CN Tower w TorontoCN Tower w Toronto fot. Avi (flickr), licencja: CC BY-SA 2.0

Montreal jest położony nad Rzeką św. Wawrzyńca i stanowi jeden z największych kanadyjskich portów. Posiada charakterystyczną zabudowę, gdzie nowoczesne budynki występują obok budowli o znaczeniu historycznym. Saint Laurent Boulevard, najdłuższa ulica miasta, ma aż 11 km długości. Calgary z kolei jest położone u podnóża Gór Skalistych. Uważane jest za jedno z najczystszych miasta świata.  

Montreal to jedno z miast w Kanadzie, które trzeba odwiedzićMontreal to jedno z miast w Kanadzie, które trzeba odwiedzić shutterstock

Miasta Kanady: Ottawa

Jeśli chodzi o miasta Kanady, to szczególne miejsce zajmuje oczywiście Ottawa. Przy 934 tys. mieszkańców stolica tego wielkiego państwa nie jest najludniejszym miastem. Oficjalnie jest to ośrodek dwujęzyczny. Jednocześnie Ottawa jest bardzo dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem miejskim z nielicznym bezrobociem i wysokim poziomem życia. Bardzo duża część tutejszych mieszkańców jest zatrudniona w sektorze budżetowym.     

Ottawa. Zdjęcie ilustracyjneOttawa. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Zobacz też: Największe miasta świata. Najludniejsze miasto znajdziesz w Japonii. A jakie będzie największe miasto w przyszłości?

Więcej o: