Największe miasta Francji: tylko Paryż z populacją liczoną w milionach

Największe miasta we Francji to oczywiście nie tylko Paryż, choć stolica jako jedyna posiada populację liczoną w milionach. Marsylia czy Lyon są mniejsze, ale i tak stanowią wielkie ośrodki dla francuskiej ekonomii, kultury i turystyki.

Miasta Francji: kilka faktów

Co warto wiedzieć jeśli chodzi o miasta Francji? Cała populacja kraju liczy 64,8 mln ludzi. Wraz z terytoriami zamorskimi liczba ta rośnie do 67,5 mln. Ponad 70 proc. z nich zamieszkuje właśnie miasta. Gęstość zaludnienia w metropolii to 104 osoby na km². Wiele spośród francuskich miast sięga swoją historią do czasów rzymskich, w niektórych z nich można do dzisiaj podziwiać średniowieczne zabytki. 

Jednocześnie miasta Francji to ponad 410 ośrodków liczących sobie powyżej 20 tys. mieszkańców. Warto też wiedzieć o tym, że:

 • Tylko 1 miasto francuskie liczy sobie powyżej 1 miliona mieszkańców.
 • 2 miasta z ludnością pomiędzy 500 tys. a 1 milionem osób.
 • 7 miast liczących sobie od 100 do 500 tys. mieszkańców.
 • 11 miast liczących sobie od 50 do 100 tys. mieszkańców.
 • 22 miasta liczące od 25 do 50 tys. mieszkańców. 

Trzeba przyznać, że poza ogromnym Paryżem nie są to liczby bardzo wysokie. O wiele więcej dużych miast można znaleźć w Niemczech, które jednak posiadają dużo większą populację. Okazuje się jednak, że oprócz Paryża liczba dużych ośrodków miejskich w kraju nad Sekwaną jest mniejsze niż np. w Polsce

Duże miasta we Francji według liczby ludności: top 10

Duże miasta we Francji? Warto znać listę 10 największych ośrodków miejskich w tym kraju. Można na niej znaleźć:

 1. Paryż - 2,18 mln mieszkańców;
 2. Marsylia - 863 tys. mieszkańców;
 3. Lyon - 516 tys. mieszkańców;
 4. Tuluza - 479 tys. mieszkańców;
 5. Nicea - 340 tys. mieszkańców;
 6. Nantes - 309 tys. mieszkańców;
 7. Montpellier - 285 tys. mieszkańców;
 8. Strasburg - 280 tys. mieszkańców;
 9. Bordeaux - 254 tys. mieszkańców;
 10. Lille - 232 tys. mieszkańców. 

NiceaNicea iStock

Zdecydowanie największym francuskim miastem jest oczywiście stolica kraju nad Sekwaną. Kolejne ośrodki miejskie są już kilkukrotnie mniejsze. Pomiędzy zajmującą 4 pozycję Tuluzą a kolejnymi miastami jest już bardzo duża rozbieżność jeśli chodzi o liczbę mieszkańców. 

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Zobacz też: Największe państwa Europy: Polska poza top 10? Odpowiedź zależy od przyjętych kryteriów

Miasta we Francji: Paryż na pierwszym miejscu

Paryż zdecydowanie wiedzie prym jeśli chodzi o miasta we Francji. Gospodarcze, polityczne i kulturalne centrum Francji jest jednocześnie symbolem stylu, świadkiem wielkiej historii i miejscem, w które chyba każdy chce przynajmniej raz w życiu trafić. Docenia się tutejsze zabytki i ofertę kulturalną. Prawdziwymi symbolami miasta są wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, Luwr i katedra Notre-Dame. Warto przy tym dodać, że chociaż sam Paryż liczy sobie 2,18 mln mieszkańców, to aglomeracja paryska jest o wiele większa. Szacuje się ją na ponad 10 mln mieszkańców.

Paryż/ Fot. ShutterstockParyż/ Fot. Shutterstock Paryż/ Fot. Shutterstock

Należy jednak pamiętać, że stolica Francji jest nie tylko miastem kultury, zabytków i mody, ale także ogromnych kontrastów. Poznanie go wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Nawet na zobaczenie najważniejszych atrakcji poleca się poświęcić 4 do 5 dni. Ich poznanie nie może jednak być równoznaczne ze stwierdzeniem, że zna się już Paryż. 

Miasta we Francji: Marsylia i Lyon

Kolejne miasta we Francji pod względem populacji to Marsylia i Lyon. Pierwsze z wymienionych miast uchodzi za jeden z najbardziej różnorodnych ośrodków w całej Francji. Wielokulturowości sprzyjał zawsze portowy charakter Marsylii. Niekiedy cieszyła się ona złą sławą, ale w ostatnich latach powoli się to zmienia. Oprócz sprzyjających wypoczynkowi plaż, ciekawych muzeów i atrakcji starego portu, można tu skorzystać z wielu innych atrakcji zapewniających dobrą zabawę. Historia miasta sięga VII w. p.n.e., co czyni Marsylię jednym z najstarszych ośrodków miejskich we Francji.   

Marsylia, FrancjaMarsylia, Francja Shutterstock

Lyon również jest miastem sięgającym korzeniami starożytności, jednak jego dzieje zaczęły się w I w. p.n.e. Wyraźny rozwój miasta miał miejsce od XVI w., gdy stało się ono jednym z centrów handlowych i przemysłowych. Od XIX w. był to ważny ośrodek przemysłowy. Również obecnie miasto bardzo liczy się na gospodarczej mapie Francji. Siedzibę mają tu giełda i wielkie banki. Rozwija się też kilka gałęzi przemysłu (chemiczny, włókienniczy, metalowy, maszynowy czy samochodowy). Oczywiście z uwagi na swoją historię i zabytki Lyon jest też ciekawym celem turystycznym.  

Lyon - zdjęcie ilustracyjne/iStockLyon - zdjęcie ilustracyjne/iStock Lyon - zdjęcie ilustracyjne/iStock

Zobacz też: Największe miasta Niemiec. Gdzie mieszka najwięcej ludności? Berlin na czele rankingu

Więcej o: