Jakie są największe miasta Niemiec? Kraj naszych zachodnich sąsiadów jest bardzo silnie zurbanizowany. Podobnie jak w Polsce występują tutaj dość duże różnice jeśli chodzi o liczbę czołowych ośrodków miejskich w poszczególnych częściach kraju.
Warto jednak podkreślić, że miast w Niemczech jest znacznie więcej niż w Polsce. Ogólna liczba ośrodków posiadających prawa miejskie sięga ponad 2060 miejscowości. W Polsce jest ich 960. Podobnie rzecz ma się z liczbą miast o określonej wielkości. W Niemczech jest:
Jakie są najludniejsze i największe miasta? Niemcy słyną chyba przede wszystkim z Berlina, Hamburga, Kolonii i Monachium. To właśnie te ośrodki znalazły się na czele rankingu. Czołowa 10 najludniejszych miast niemieckich prezentuje się następująco:
Niekiedy można znaleźć też zestawienia, w których największe miasta Niemiec uszeregowane są według powierzchni. Warto wspomnieć również o takiej klasyfikacji, choć jest ona dość złudna. Z pewnością nie oddaje znaczenia, które poszczególne ośrodki faktycznie posiadają. W tym przypadku dwa pierwsze miejsca są niezmienne, ale kolejne już zaskakują. Największe miasta Niemiec pod względem obszaru to:
Największe miasta w Niemczech? Berlin oczywiście na pierwszym miejscu. Stolica naszego zachodniego sąsiada stanowi jednocześnie stolicę i land, czyli kraj związkowy. Prawdopodobnie ta pełna życia stolica będzie dalej wzrastać jeśli chodzi o liczbę mieszkańców. Już teraz jest jednym z najgęściej zaludnionych miast Unii Europejskiej. Poza wszystkimi elementami charakterystycznymi dla stolicy państwa, Berlin jest także bardzo ważny dla niemieckiej historii, kultury i rozrywki. Symbolami tego miasta są Brama Brandenburska, budynek Reichstagu i wieża telewizyjna. Jednym z charakterystycznych punktów miasta jest też Alexanderplatz.
Berlin. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Duże i słynne miasta w Niemczech to także Hamburg i Kolonia. Pierwszy jest położony u ujścia Łaby do Morza Północnego. Zawsze korzystał ze swojego portowego charakteru, co ma znaczenie także współcześnie. Jest to przy tym bardzo ważny ośrodek przemysłowy. Klimat miasta portowego przyciąga również turystów i sprawia, że Hamburg ma szczególny charakter.
Hamburg. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Kolonia to z kolei miasto położone nad Renem. Nowoczesność miesza się tutaj z bogatą historią, która sięga wręcz starożytności. Najbardziej charakterystycznym budynkiem w mieście jest gotycka archikatedra budowana od 1248 r. przez 600 lat. Kolonia słynie też ze swoich tradycji uniwersyteckich. Obecnie jest najważniejszym historycznym, gospodarczym i kulturalnym ośrodkiem miejskim Nadrenii.
Kolonia. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Słynne miasto w Bawarii? Oczywiście każdy kojarzy ten land z Monachium. Jest to ważny ośrodek turystyczny i to nie tylko podczas słynnego Oktoberfest. Poza zwiedzaniem samego Monachium można wybrać się na wycieczkę do słynnego zamku Neuschwanstein. Bajkowe widoki gwarantowane. Jednocześnie miasto to jest stolicą najbardziej rozwiniętego gospodarczo kraju związkowego w Niemczech. Monachium stanowi też bardzo istotny ośrodek badawczo-rozwojowy.
Monachium Fot. Shutterstock
Zobacz też: