Wakacje w 2022 r. do Chorwacji pociągiem? Ekonomiczna podróż do Splitu lub Rijeki z Polski staje pod znakiem zapytania

Chorwacja jest często wybieranym wakacyjnym kierunkiem przez Polaków. W czerwcu 2022 r. miało ruszyć nowe połączenie kolejowe na linii Kraków - Rijeka/Split. Otwarcie trasy to szansa, by ułatwić podróż wakacyjną podróżnym wybierającym się nad Adriatyk. Okazuje się jednak, że połączenie prawdopodobnie nie wystartuje w tym roku.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Miasto Petrinja zostało zrujnowane

Polscy turyści wybierający się na wakacje w 2022 r. do Chorwacji, z olbrzymim entuzjazmem czekali aż ruszy sprzedaż biletów na przejazd kolejowy z Krakowa nad Adriatyk. 28 stycznia 2022 r. Polski Urząd Dozoru Kolejowego wydał pozytywną decyzję czeskiemu przewoźnikowi Regiojet o uruchomieniu pociągu na odcinku Kraków - Rijeka/Split. Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie poinformował na początku roku na Facebooku, że od 15 czerwca 2022 r. połączenie zostanie otwarte.

Pociąg z Polski do Chorwacji miał być ogromnym ułatwieniem na wakacje w 2022 r.

Połączenie kolejowe z Chorwacją według rozkładów miało kursować od czerwca do września, trzy razy w tygodniu - we wtorki, piątki i niedziele. Skład miał wyruszać o 16:30 w Krakowie, a do Rijeki dotrzeć o 8:36, zaś do Splitu o 12:21. Według informacji udostępnionych na stronie Urzędu Transportu Kolejowego dowiadujemy się, że pociąg zatrzymywałby się jeszcze na stacjach w Katowicach, Tychach, Rybniku oraz Wodzisławiu Śląskim.

Czy połączenie z Krakowa do chorwackich miast ruszy w 2022 r.? 

Niestety, najprawdopodobniej wybierając się w tym roku na Chorwację na wakacje, nie będziemy mogli skorzystać z połączenia kolejowego, przynajmniej nie bezpośrednio z Polski. Przedstawiciel RegioJet w rozmowie z portalem katowice24.info powiedział: 

Pierwszym etapem jest zweryfikowanie możliwości uzyskania przepustowości w ramach obecnego rozkładu jazdy. Jeśli wstępnie skonstruowany rozkład jazdy nie będzie satysfakcjonujący (wnioski na obecny rozkład jazdy składało się wiosną 2021), pierwszy pociąg będzie mógł ruszyć najwcześniej w czerwcu 2023 roku.

Są to jedyne oficjalne informacje na ten temat. Wyszukując połączenie Kraków - Rijeka/Split niestety nie napotkamy się na bilety.

Wakacje 2022 w Chorwacji - nie rezygnujmy z pociągu, znamy inne alternatywne trasy

Pomimo obecnej sytuacji, wcale nie musimy rezygnować z podróży pociągiem do Chorwacji. Na odcinku Praga - Rijeki i Split wraca rozkład jazdy RegioJet na wakacje 2022 r. Bilety są dostępne już od 3 czerwca do 26 września 2022 r. Kursy odbywają się trzy razy w tygodniu, a ceny za przejazd z Pragi do Rijeki zaczynają się od 590 czeskich koron, czyli około 112 zł za miejsca siedzące i od 790 czeskich koron - czyli około 150 zł, za miejsce w kuszetce. Z kolei połączenia z Polski do Pragi można znaleźć w bardzo atrakcyjnych cenach, zwłaszcza jeśli dokonamy rezerwacji wcześniej.

Więcej o: