Koniec ze staniem w korku. Na taki pomysł wpadło to europejskie miasto. Kolej linowa ruszy w 2025 roku

Za trzy lata mieszkańcy Paryża będą mogli skorzystać z miejskiej gondoli na takich samych zasadach, jak dziś korzystają z autobusów czy metra. W 2025 r. ma zostać otwarta pierwsza w stolicy Francji kolej linowa łącząca paryskie przedmieścia Villeneuve-Saint-Georges ze stacją Pointe du Lac w miejscowości Creteil, w regionie Ile-de-France.

Kolej gondolowa ma mieć ok. 4,5 km długości i łączyć przedmieścia z metrem w stolicy Francji. Podróż z Villeneuve-Saint-Georges do stacji Pointe du Lac w Creteil w regionie Île-de-France potrwa zaledwie 17 minut, czyli o połowę mniej czasu niż autobusem. Kolej linowa będzie mogła przewieźć ok. 11 tys. osób dziennie. Każda gondola pomieści 10 pasażerów. W godzinach szczytu mają one odjeżdżać co 30 sekund.

Zobacz wideo "Emily w Paryżu" wraca w drugim sezonie. Jak tym razem bohaterka poradzi sobie we Francji?

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zielone światło dla nowej inwestycji w Paryżu

Otwarcie kolejki linowej w Paryżu dla podróżnych planowane jest na 2025 rok. Koszt inwestycji szacuje się na około 132 miliony euro. Jej nazwa będzie brzmiała: "Câble 1" – w skrócie "C1". Władze Paryża zaakceptowały raporty z badań i konsultacji, które potwierdziły, że projekt jest zgodny ze wszystkimi wymogami.

Nowa atrakcja w Paryżu, ale też szansa na rozładowanie korków

Zapewne wielu mieszkańców miast marzy o tym, aby jeździć do szkoły lub pracy bez konieczności stania w korkach, czy w miejskim tłoku wespół z innymi pasażerami. Jeśli do tego dodamy możliwość podziwiania przy okazji panoramę miasta oraz zmniejszenie smogu - nic dziwnego, że nowa inwestycja w Paryżu spotkała się z ciepłym przyjęciem.

Taką możliwość już niebawem da paryżanom i odwiedzającym miasto turystom nowa kolejka linowa Câble 1. Przejażdżka nad dachami Paryża będzie niezapomniana. Studio architektoniczne Atelier Schall udostępniło zdjęcia długo wyczekiwanego projektu. Jak już wiadomo, kolejka ma obsługiwać w sumie pięć przystanków. Każda stacja będzie miała tylko jedno piętro, aby system był w 100 procentach dostępny dla  wszystkich pasażerów.

Kolej linowa w miastach Europy

Tym samym Paryż dołączy do grona wielu miast w Europie i na świecie, w których taki środek komunikacji publicznej sprawdza się od lat. W 2025 r. ma zostać uruchomiona podobna kolejka w Amsterdamie, która będzie łączyć miasto. W Brest i Grenoble we Francji już znajdują się podobne systemy kolejek linowych. Komunikacja tego rodzaju sprawdza się również w katalońskiej Barcelonie.

Kolejki linowe znajdują się także w wielu miastach na innych kontynentach, na przykład w południowoamerykańskich La Paz w Boliwii czy w Medellin w Kolumbii, a także w Nowym Jorku, Palms Springs czy Portland w USA. Kolej od 2012 roku funkcjonuje także w Londynie, stolicy Wielkiej Brytanii. Nie cieszy się tam jednak dużą popularnością.

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: