Hiszpania zmienia zasady dla podróżnych. Sprawdź, zanim wyjedziesz

Ważna zmiana dla wszystkich niezaszczepionych osób, które wybierają się do Hiszpanii. W związku z utrzymującą się wysoką liczbą zakażeń, tamtejszy rząd zdecydował znacznie skrócić ważnosć testów antygenowych na obecność koronawirusa.

Więcej ważnych wiadomości ze świata znajdziecie na Gazeta.pl.

Nowe zasady obowiązują już od 1 lutego i zostały opublikowane na oficjalnych stronach hiszpańskiego rządu. Nic nie zmieni się dla osób, które posiadają certyfikat potwierdzający zakończenie procesu szczepień przeciwko koronawirusowi lub dokument lekarski informujący o przebyciu COVID-19.

Turystka znalazła sposób na darmowy rejs gondoląZnalazła sposób na darmowy rejs gondolą. Wideo robi furorę na TikToku

Nie zaszczepiłeś się? Uważaj na ważność testu

Nieco więcej komplikacji dotyczy natomiast osób, które nie przyjęły preparatu przeciwko COVID-19. Jeśli planują one przyjazd do Hiszpanii, będą musiały przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa. Można wybrać jeden z dwóch: PCR zrobiony w ciągu 72 godzin przed przylotem (tu nic się nie zmienia), lub zaświadczenie o negatywnym wyniku testu antygenowego wykonanego w ciągu 24 godzin przed wjazdem do kraju. Wcześniej test antygenowy był ważny dwa razy dłużej. 

Hiszpański resort zdrowia tłumaczył, że decyzja ta jest związana z koniecznością "prewencji i kontroli infekcji COVID-19". Jest to tym bardziej istotne w sytuacji, gdy codziennie odnotowuje się tam wysoką liczbę zakażeń.

Jak wynika z szacunków tamtejszego ministerstwa, pomiędzy 28 a 31 stycznia w Hiszpanii zainfekowało się 182,1 tys. osób, a liczba wszystkich potwierdzonych podczas pandemii przypadków jest już bliska 10 mln. Tylko w ostatni weekend stycznia, zmarło tam 259 osób. Łącznie, od początku pandemii, w Hiszpanii odnotowano niemal 100 tys. zgonów.

Jesteś zaszczepiony? Te dokumenty będą ci potrzebne w Hiszpanii

Przypomnijmy, że wszyscy, którzy przyjęli preparat przeciwko COVID-19 lub posiadają zaświadczenie o przebyciu choroby, mogą wjechać do Hiszpanii bez większych komplikacji. Osoby te są zobowiązane do przedstawienia zaświadczenia o szczepieniu przeciwko COVID-19, zgodnie z którymi upłynęło od 14 do 270 dni od przyjęcia pełnego szczepienia. Jeśli termin ten minął, w certyfikacie powinna znaleźć się adnotacja o przyjęciu dawki przypominającej.

Możliwe jest także przedłożenie zaświadczenia o przebyciu COVID-19. Uznawane zostaną dokumenty wydane przynajmniej 11 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu PCR, które tracą ważność po 180 dniach.

Samolot Wizz AirObsługa samolotu nie wpuściła Polaków na pokład

Więcej o: