Najdłuższe ulice w Europie: Primorskoye Highway, Moscow Avenue, czy może Piotrkowska?

Najdłuższe ulice w Europie to wielokilometrowe odcinki ulic, przy których zlokalizowane są zarówno budynki mieszkalne, jak i obiekty handlowo-usługowe. Bardzo często stanowią one wizytówkę miasta, a nawet jego osobliwość.
Zobacz wideo Środek Europy znajduje się na Podlasiu. To tu urodził się ks. Jerzy Popiełuszko i zjemy najlepsze kartacze

Najdłuższa ulica w Europie. Moscow Avenue w Charkowie

Najdłuższe ulice w Europie znaleźć można w różnych zakątkach kontynentu. Dzieje się tak dlatego, że mamy różne rodzaje ulic. I tak wyróżniamy np. ulice po których mogą poruszać się tylko piesi, ulice handlowe czy zwykłe ulice, na których odbywa się zarówno ruch pieszych jak i pojazdów. W tej ostatniej kategorii bez wątpienia zwycięża Moscow Avenue w Charkowie na Ukrainie. Jest to najdłuższa ulica w mieście, ale również w całej Europie - liczy sobie 22 kilometry długości. Prowadzi ona z centrum miasta przez osiedla mieszkaniowe aż do obwodnicy. Turyści chcący znaleźć się na tej ulicy powinni skorzystać z transportu metrem, którego kilka stacji zlokalizowanych jest przy Moscow Avenue.

Najdłuższa ulica w Europie. Moscow Avenue w Charkowie. Zdjęcie ilustracyjneNajdłuższa ulica w Europie. Moscow Avenue w Charkowie. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Swoją nazwę ulica jak można się domyślić, zawdzięcza temu, że niegdyś zlokalizowana była tu droga do Moskwy. Niemniej jednak zgłębiając się w historię Moscow Avenue dowiemy się, że nie od zawsze się tak nazywała - wcześniejsze jej nazwy to m.in.: Staromoskovskaya, 1 Maja czy Stalin Avenue.

Najdłuższe ulice na świecie - Broadway, Nowy Jork. Zdjęcie ilustracyjneNajdłuższe ulice na świecie. Jedna z nich liczy sobie aż 1896 km!

Jakie są najdłuższe ulice w Europie? Primorskoye Highway w Petersburgu

Zastanawiając się nad tym, jakie są najdłuższe ulice w Europie, nie sposób pominąć Rosji. Ten wielki kraj słynie z wielkich miast rozsianych częściowo po kontynencie europejskim a częściowo po azjatyckim. Nie brak tu ulic, których długość liczona jest w dziesiątkach kilometrów. Jedną z nich jest Primorskoye Highway, stanowiąca obwodnicę dawnej stolicy Rosji - Petersburga. Biegnąca wzdłuż Zatoki Fińskiej droga liczy dokładnie 59 kilometrów. 

Zobacz też: Najdłuższe mola w Europie. Które molo w Europie jest największe?

Najdłuższe ulice w Europie. Lista nie może obyć się bez Piotrkowskiej!

Tworząc listę najdłuższych ulic w Europie, nie sposób pominąć naszej łódzkiej Piotrkowskiej. I choć jej długość to zaledwie nieco ponad cztery kilometry, to jednak wystarcza, aby zdobyć tytuł najdłuższej ulicy handlowej na Starym Kontynencie. Piotrkowska jest wizytówką Łodzi nie tylko ze względu na swoją długość. To właśnie tu toczy się życie miasta - można spotkać tu rzesze mieszkańców, ale też turystów, którzy odwiedzają Łódź. Wzdłuż ulicy znajdziemy mnóstwo sklepów, butików, ale też klubów i restauracji, dzięki czemu można odnieść wrażenie, że obszar ten tętni życiem przez cały dzień. 

Łódź nocą. Ulica Piotrkowska na odcinku od placu Wolności do placu Rewolucji 1905Łódź nocą. Ulica Piotrkowska na odcinku od placu Wolności do placu Rewolucji 1905 Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Najdłuższe ulice w Europie. Ranking na najszerszą ulicę

Ranking najdłuższych ulic w Europie już znamy. Teraz warto zwrócić uwagę na osobliwości dotyczące europejskich ulic. Taką jest bez wątpienia posiadanie najszerszej ulicy na świecie. Ta znajduje się w mieście Mariupol na Ukrainie a częściowo w rosyjskim mieście Yeisk. Jak to możliwe? Otóż ulica Schmidt Street, bo o niej mowa, liczy sobie aż osiemdziesiąt dwa i pół kilometra w najszerszym miejscu, co sprawia, że jedna jej strona znajduje się na Ukrainie, a druga w Rosji. Ulica podzielona jest przez zatokę Taganrog.

Ulica Piotrkowska w ŁodziNajdłuższe ulice w Polsce. Gdzie się znajdują?

Gdzie są najdłuższe ulice w Europie?

To, gdzie są najdłuższe ulice w Europie, zależy od tego, jakiego rodzaju ulicy poszukujemy. Znaleźć je można zarówno w odległej Rosji, jak i w naszym kraju. Na zachodzie Europy również istnieje wiele pięknych i długich deptaków, które przyciągają nie tylko okolicznych mieszkańców, ale przede wszystkim turystów poszukujących lokalnych atrakcji. 

Zobacz też:

Więcej o: