Miasta, które leżą nad Dunajem - poznaj wyjątkowe atrakcje naddunajskich miast. Nie tylko Budapeszt

Miasta, które leżą nad Dunajem to doskonały kierunek rodzinnych wojaży lub weekendów we dwoje. Dowiedz się, dokąd możesz zabrać najbliższych, aby spędzić niezapomniane chwile. Czas ruszać w drogę!

Jakie miasta leżą nad Dunajem? Zacznijmy u źródła - Donaueschingen

Jakie miasta leżą nad Dunajem? Donaueschingen to około 20-tysięczne miasto, które jest niejako symbolicznym źródłem Dunaju. Mieszkańcy, chcąc podkreślić ten fakt, postanowili odnowić sadzawkę, do której miliony turystów wrzuca co roku monety, mając jednocześnie nadzieję, że powrócą oni w to niezwykłe miejsce w kolejnych latach. Donaueschingen nierzadko określane jest jako najbardziej okazałe miasteczko na skałkach. Nietuzinkowe pejzaże zapierają dech w piersiach. Jeżeli jesteście miłośnikami natury - koniecznie odwiedźcie to miejsce.

Donaueschingen. Zdjęcie ilustracyjneDonaueschingen. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Najciekawsze miasta, które leżą nad Dunajem - Beuron

Jednym z najciekawszych miast, które leżą nad Dunajem jest z pewnością Beuron. Jest to miejsce, którego nie może zabraknąć na naszej podróżniczej liście. Beuron to wyjątkowa lokalizacja pod wieloma względami. Możemy zobaczyć tam nietuzinkowy klasztor benedyktyński, który był kluczowy w przypadku życiorysu Edyty Stein. W Beuron znajdzie się coś dla miłośników natury i krajobrazu, a będzie to Park Przyrody Górnego Dunaju. Został on utworzony w 1980 roku.

Park Przyrody Dunaju. Zdjęcie ilustracyjnePark Przyrody Dunaju. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Zobacz też: Najciekawsze małe miasteczka w Niemczech: które z nich warto odwiedzić?

Miasta warte odwiedzenia, które leżą nad Dunajem - Ulm

Miasto warte odwiedzenia, które leży nad Dunajem to także Ulm. Mieści się ono na granicy Badenii-Wirtembergii i Bawarii. Jednym z pierwszych punktów architektonicznych, który w szczególności przyciąga uwagę to okazała gotycka katedra, która ma aż 161,5 metrów, co upoważnia ją do miana najwyższej na świecie. Turyści mogą napawać się zapierającą dech w piersiach panoramą. Kolejnym punktem widokowym jest także Gęsia Wieża oraz Wieża Rzeźników lub inaczej Krzywa.

Ulm. Zdjęcie ilustracyjneUlm. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Miasta, które leżą nad Dunajem. Lista nie może istnieć bez Budapesztu

Podążając za naszą listą miast, które leżą nad Dunajem, przenosimy się z Niemiec do samej stolicy Węgier. Mowa tu oczywiście o Budapeszcie. Miasto ściśle związane geograficznie z rzeką Dunaj zaszczyca odwiedzających licznymi atrakcjami. Znajdziemy tam między innymi Wzgórze Zamkowe, na  które wjedziemy dzięki specjalnej historycznej kolejce Siklo, Zamek Buda czy Basztę Rybacką. Co ciekawe, nazwa obiektu wiąże się z pewną legendą. Mianowicie zawdzięcza ją rybakowi, który bronił jej w czasach średniowiecza. W pobliżu baszty znajduje się pomnik Stefana I Świętego, który był pierwszym królem Węgier. Wybierając się do Budapesztu, koniecznie musimy przybyć na jeden z ważniejszych placów. Jest to Plac Bohaterów. Możemy podziwiać na nim pomnik poświęcony pamięci ofiarom I Wojny Światowej. Drugim ważnym punktem jest Pomnik Tysiąclecia. Wizytę w Budapeszcie warto zakończyć specjalnym rejsem po rzece Dunaj. Z całą pewnością będzie to niezapomniane przeżycie. Polecamy popłynąć zwłaszcza wieczorową porą. Przepięknie oświetlone miasto doda nam romantycznego klimatu i uświetni randkę z ukochaną osobą.

Zaprezentowane przez nas propozycje to tylko kilka z opcji, jakie możecie wybrać. Dunaj to rzeka, która przepływa aż przez 10 europejskich krajów, dlatego też trudno jest się zdecydować na konkretne kierunku turystyczne. Możliwości jest całe mnóstwo.

Zobacz też: Podróż poślubna. Gdzie jechać w podróż poślubną? Mamy 3 ciekawe propozycje na każdą kieszeń

Więcej o: