Madagaskar to największa wyspa Afryki i czwarta co do wielkości wyspa świata. Jest ona położona nieopodal południowo-wschodnich wybrzeży kontynentu afrykańskiego, na Oceanie Indyjskim. Madagaskar przez wiele lat był wyspą skolonizowaną przez inne narody. Pierwsi na Madagaskar przybyli Portugalczycy, jednak szybko po nich duży wpływ zaczęli zdobywać Francuzi i od XVII wieku to oni byli główny kolonizatorem wyspy. Ciekawostką może być fakt, iż w okresie międzywojennym, polski rząd próbował zdobyć zgodę od francuzów na przesiedlenie na Madagaskar polskich Żydów oraz Polaków ze względu na przeludnienie. Suwerenność Madagaskar otrzymał od Francji dopiero w 1960 roku, jednak od momentu przejęcia władzy na wyspie wydarzyły się już cztery rewolucje ustrojowe, które przyczyniły się do wielu kryzysów. Pomimo tego Madagaskar wciąż przyciąga tysiące turystów rocznie, głównie ze względu na unikalną dziką przyrodę, której nie da się zobaczyć nigdzie indziej na świecie. Szacuje się, że około 80 proc. gatunków roślin, które możemy spotkać na Madagaskarze, nie występuje nigdzie indziej na Ziemi.
Madagaskar fot. Shutterstock
Zobacz też: Największe wodospady w Afryce. Jaki jest najwyższy afrykański wodospad?
Warte odwiedzenia wyspy Afryki? Jedną z najbardziej turystycznych jest Zanzibar. Leży na Oceanie Indyjskim i w całości należy do Tanzanii. Wyspa ma powierzchnię 1658 km2, a stolicą jest miasto Zanzibar. Podobnie jak Madagaskar, wyspa ta była kolonizowana przez liczne cywilizacje. Byli to między innymi Arabowie, Persowie, Brytyjczycy, Niemcy czy Francuzi. Do dziś na wyspie można spotkać mnóstwo pozostałości po tych czasach, a wiele z nich ma status światowego dziedzictwa UNESCO. Zanzibar jest mniej rozwinięty od kontynentalnej części Tanzanii, dlatego stanowi świetne miejsce dla wszystkich turystów, którzy chcą się oderwać od zawrotnego tempa życia w dzisiejszych czasach. Oprócz bogatej kultury i ciekawych atrakcji turystycznych na Zanzibarze na odwiedzających czekają jedne z najpiękniejszych plaż na świecie. Złocisty piasek, krystalicznie czysta, turkusowa, ciepła woda i rafy koralowe - w tych okolicach takie rzeczy to norma.
Zanzibar Fot. Shutterstock
Zobacz też: Najdłuższe rzeki Afryki. Nil, Niger, Zambezi i inne afrykańskie rzeki
Prezentując kolejną wyspę Afryki z naszego rankingu, pozostajemy na Oceanie Indyjskim, jednak teraz musimy oddalić się od części kontynentalnej o około 1600 km na wschód. Tam znajduje się wyspiarskie państwo o nazwie Republika Seszeli. Kraj ten składa się z archipelagu 115 wysp pochodzenia wulkanicznego i koralowego, jednak tylko 33 z nich są zamieszkane. Największą wyspą, a zarazem najbardziej zaludnioną jest Mahe. Znajduje się tam również stolica państwa Victoria. Seszele tak jak Madagaskar i Zanzibar były wyspami kolonialnymi. Pierwszymi kolonizatorami byli Arabowie, jednak w późniejszych latach o władzę na wyspie zaczęli rywalizować Francuzi i Brytyjczycy. Autonomię Seszele uzyskały w 1975 roku. Seszele to miejsce często wybierane jako kierunek wakacyjny. Ze względu na swoje położenie geograficzne występuje tam klimat równikowy, a średnia temperatura w ciągu roku nie spada poniżej 24 stopni Celsjusza.
Seszele (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Pixabay
Jakie jeszcze są wyspy Afryki? Oto lista zawierająca kilka z nich:
Zobacz też: Wyspy na Oceanie Spokojnym. Które z nich warto zobaczyć? Nie tylko Hawaje