Gozo. Co zobaczyć na tej maltańskiej wyspie? [atrakcje, pogoda, ważne informacje, koszt]

Gozo to coraz chętniej wybierany kierunek wakacyjny wśród turystów. Szczególnie przyciąga swoimi magicznymi krajobrazami, klimatycznymi zakątkami oraz lokalną atmosferą. Jako że sezon urlopowy trwa pełną parą, miło jest wyjechać i odpocząć od codziennych obowiązków. Jeżeli więc potrzebujesz chwili wypoczynku i rozważasz taką podróż, oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej pięknej maltańskiej wyspie.
Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Ważne informacje i pogoda. Gozo zaprasza turystów na urlop

Gozo to druga co do wielkości wyspa należąca do archipelagu Wysp Maltańskich, a zarazem jest to najbardziej wysunięty na północ ląd tego archipelagu. Wyspy Maltańskie leżą w centrum Morza Śródziemnego, około 80 kilometrów od plaż włoskiej Sycylii i około 300 kilometrów od wybrzeża Afryki. Przez swoje strategiczne położenie terytorium Malty było w przeszłości często najeżdżane przez różne cywilizacje. Dzięki temu dziś na wyspach znajduje się wiele wspaniałych zabytków, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, które niegdyś wznosili Fenicjanie, Rzymianie czy Joannici. Jeżeli, chodzi klimat panujący na Malcie jak i na Gozo to zalicza się on do subtropikalnego, śródziemnomorskiego. Oznacza to, że pogoda na Gozo sprzyja wypoczynkowi, lata w tym rejonie są długie i gorące, a zimy łagodne. Średnia temperatura zimą wynosi około 13 stopni Celsjusza, a w trakcie sezonu letniego nawet około 26 stopni.

Xlendu, Gozo (Malta)Xlendu, Gozo (Malta) MAREK GRYGIEL

Gozo – wyspa i jej atrakcje. Co warto zobaczyć?

Gozo to wyspa, która słynie ze swojej ciszy, spokoju i sielankowego charakteru. Jeżeli więc tego właśnie oczekujesz od swoich wakacji, to jest to idealne miejsce dla ciebie. Może nie da się tu zaznać takich atrakcji i bogatego życia nocnego jak na głównej wyspie Malcie, ale też nie jest tak, że na Gozo jest nudno, bo zdecydowanie jest tu co podziwiać i co zwiedzać. Zacznijmy więc może od stolicy wyspy, czyli miejscowości Rabat (Victoria). Tam przede wszystkim trzeba wybrać się do cytadeli górującej nad miastem, której aktualne fortyfikacje pochodzą z XVII wieku. Z jej murów, możemy zobaczyć piękną panoramę całego Gozo. Na terenie cytadeli warto też wstąpić do wspaniałej Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym również XVII-wiecznym budynku możemy zobaczyć barokową architekturę, liczne malowidła oraz pomnik Jana Pawła II. Mówiąc o świątyniach na Gozo, nie można pominąć Świątyni megalitycznej Ggantija, która pochodzi z okresu około 3500 lat p.n.e. Przechodząc do miejsc, w których można odpoczywać, urokliwą, piaszczystą plażę zobaczymy w Ramla Bay. Jest ona z jednej strony otoczona krystalicznie czystą wodą, a z drugiej wzgórzami, na których rosną winogrona. Warto też wybrać się do największego kurortu Gozo, czyli Marsalforn.

Victoria (Rabat) na Gozo (Malta)Victoria (Rabat) na Gozo (Malta) ROBERT STEFANICKI

Malta. Gozo – ile kosztuje wycieczka?

Próbując samemu zorganizować wycieczkę na Gozo, trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Są to przede wszystkim bilety lotnicze, nocleg, transport, lokalne ceny jedzenia i innych artykułów spożywczych. Cena biletu lotniczego na Maltę to około 250 zł do tego trzeba doliczyć również transport na Gozo, który dostępny jest tylko promem, a jego koszt to 4,65 euro. Jeżeli chodzi o nocleg, to oczywiście wszystko zależy od standardu, na jaki się zdecydujemy, aczkolwiek pokój w 3-gwiazdkowym hotelu to około 250 zł za noc. Ceny w sklepach są odrobinę wyższe od naszych polskich. Koszty wycieczek organizowanych przez biura podróży to około 2500 zł.

Gozo - portGozo - port ROBERT STEFANICKI

Zobacz też: Podróż poślubna. Gdzie jechać w podróż poślubną? Mamy 3 ciekawe propozycje na każdą kieszeń

Więcej o: