Wakacje: Albania zaprasza na tanie wczasy. Wszystko, co musisz wiedzieć o wakacjach w tym pięknym kraju

Wakacje w Albanii to coraz chętniej wybierana opcja urlopowa przez polskich turystów. Chociaż trzeba było parę lat poczekać zanim Albania na dobre pojawiała się na turystycznej mapie Europy, teraz można śmiało powiedzieć, że dzięki nowej infrastrukturze stała się jednym z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków. Jeżeli więc szukasz miejsca na odpoczynek i rozważasz wycieczkę do Albanii, oto wszystko, co musisz wiedzieć.
Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Wymarzone wakacje 2022? Albania to jeden z najpopularniejszych kierunków 

Albania to kraj leżący w południowo-wschodniej Europie na Półwyspie Bałkańskim, który na zachodzie ma dostęp do Morza Adriatyckiego, a na południowym zachodzie do Morza Jońskiego. Cała długość linii brzegowej wynosi około 481 km i składa się z piaszczystych i skalistych plaż, jaskiń, klifów, lagun i zatok. Dużym plusem Albanii jest spora różnorodność krajobrazów. Warto wiedzieć, że aż 75 proc. terytorium tego kraju pokrywają góry i wyżyny, więc na północy możemy zobaczyć Albańskie Alpy, a na południu czekają na turystów wybrzeża Adriatyku i Morza Jońskiego. Albania jest idealnym miejscem na spędzenie wakacji, znajduję się bowiem w strefie klimatu śródziemnomorskiego, co oznacza, że lata są gorące i suche, a zimy łagodne i krótkie. Kraj ten może pochwalić się 290 słonecznymi dniami w roku, a temperatura w sezonie potrafi dochodzić nawet do 40 stopni Celsjusza. Głównymi miejscowości wypoczynkowymi Albanii są Durres oraz Saranda, a stolicą Tirana.

Disneyland Największe parki rozrywki na świecie. Francuski Disneyland dopiero na trzecim miejscu

Albania: bezpieczeństwo oraz jakie atrakcje czekają tam na turystów?

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Albania zmaga się z wieloma stereotypami na swój temat. Choć faktycznie losy historyczne tego kraju były trudne i przez długi czas ludność musiała zmagać się z komunizmem czy skrajną biedą, dziś Albania jest już zupełnie innym państwem. Jako sojusznik NATO oraz poważny kandydat do wstąpienia do Unii Europejskiej stanowi jeden z najlepiej rozwijających się krajów Europy. Jeżeli chodzi o turystykę, to tak jak zostało już wspomniane, najważniejszymi kurortami są Durres i Saranda.

Durres to miasto położone u wybrzeży Morza Adriatyckiego, gdzie turyści chętnie odwiedzają piękną, szeroką, piaszczystą plażę, która rozciąga się aż na 6 km. Oprócz tego dużym zainteresowaniem cieszą się Muzeum Archeologiczne oraz ruiny największego starożytnego, bałkańskiego amfiteatru. Saranda zaś jest największym kurortem wakacyjnym Riwiery Albańskiej. Ta leżąca nad Morzem Jońskim miejscowość głównie przyciąga turystów, którzy za dnia chcą się opalać na plaży, a wieczorami skorzystać z bogatego nocnego życia tego miasta. Dużym plusem jest również bliskość greckiej wyspy Korfu, do której funkcjonuje połączenie promem. 

Albania. Wakacje w kraju z pięknymi wybrzeżami, który kusi widokami, atrakcjami i kulturąAlbania. Wakacje w kraju z pięknymi wybrzeżami, który kusi widokami, atrakcjami i kulturą unplash.com

Torre de Hercules. Zdjęcie ilustracyjne Latarnie morskie w Europie: budowle, które przyciągają tłumy turystów

Wczasy: Albania i koszty wycieczki 

Jako iż wczasy w Albanii stają się coraz bardziej popularne, warto się przyjrzeć, na jakie koszty trzeba się przygotować. Wiele osób preferuje organizowanie sobie takiej wycieczki samodzielnie. Wtedy trzeba wziąć pod uwagę koszty hotelu, ceny w restauracjach i ceny produktów spożywczych. Jeżeli chodzi o nocleg, to oczywiście wszystko zależy od standardu, można znaleźć pokoje od 50 zł za noc, a można też takie za 850 zł za noc. Jednakże pokój w przeciętnym, schludnym hotelu w jednej z miejscowości wakacyjnych kosztuje około 250-300 zł za noc. Cena dania głównego w średniej restauracji to około 25-50 zł, a koszty produktów spożywczych są bardzo podobne do naszych. Ceny wycieczek organizowanych przez biura podróży wahają się od 1500 do 4000 zł.

Albania (zdjęcie ilustracyjne)Albania (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Unsplash

Albania - co warto zobaczyć, będąc na miejscu?

Oto lista, na której znalazły się ciekawe miejsca w Albanii, które zdecydowanie warto odwiedzić, będąc w pobliżu:

  • Tirana, czyli stolica i największe miasto w Albanii
  • Najbardziej rajskie miejsce na mapie Albanii - Ksamil
  • Theth - coś dla miłośników górskich wędrówek
  • Nadmorska miejscowość Vlora
  • Piękne jezioro Koman
  • ''Balkon Adriatyku'', czyli miasto Kruja
  • Berat i jego ciekawa architektura

Albania. Wakacje w kraju z pięknymi wybrzeżami, który kusi widokami, atrakcjami i kulturąAlbania. Wakacje w kraju z pięknymi wybrzeżami, który kusi widokami, atrakcjami i kulturą unplash.com

Zobacz też: Latarnie morskie na świecie: najwyższe, najstarsze i najpiękniejsze. Rekordzistka ma aż 133 m

Więcej o: