Ta grecka wyspa, która zachwyciła (nawet) Homera. Będziesz tu podążać śladami Odyseusza

Wiecie, że Homer umieścił część akcji "Odysei" na greckiej wyspie Korfu? I że żaden z Greków nie nazwie Korfu Korfu - dla nich to jest i zawsze będzie mityczna Kerkira? Oto miejsca, które musicie odwiedzić, jeśli kochacie przygody dzielnego Odysa.

Korfu to górzysta wyspa, położona najdalej na północ Morza Jońskiego, bardzo blisko wybrzeży Albanii. W starożytności Grecy mówili na nią Kerkira (do dziś tak mówią, identyczną nazwę nosi także stolica Korfu - niby oficjalnie też Korfu, ale Grecy wiedzą przecież swoje). Początek kolonizacji Korfu zawdzięcza Koryntianom, później jej losy były bardzo burzliwe - była pod panowaniem Rzymu, Bizancjum, Wenecji, Turcji Osmańskiej Początek kariery Korfu jako miejsca na słoneczne wakacje to z kolei połowa XIX wieku - jońską wyspę upodobali sobie wtedy bogaci Europejczycy, przede wszystkim Austriacy, Włosi i Francuzi. Ale miało być o Homerze.

Zobacz wideo Wygląda ładnie? Ta 'rafa koralowa' to same śmieci

Cztery ślady Odyseusza na Korfu

Cała wyspa Korfu była prawdopodobnie pierwowzorem mitycznej Scherii - wyspy zamieszkiwanej przez Feaków, lud słynący ze wspaniałych żeglarzy i budowniczych okrętów, ale nie znający handlu ani wojen. Gdy po latach tułaczki Odyseusz został wyrzucony przez morze na brzeg Scherii, Feakowie przyjęli go bardzo gościnnie (to na fenickim okręcie od króla Scherii Alkinoosa Odyseusz popłynął na rodzinną Itakę). Taką opinię mieszkańcy Korfu mają po dziś dzień.

Paleokastritsa - podobno to w tej okolicy Odyseusz spotkał Nauzykaę, królewnę, córkę króla Alkinoosa i Arete, która znalazła wyrzuconego na brzeg rozbitka i udzieliła mu pomocy (przede wszystkim z pomocą Ateny wprowadziła go do domu swoich rodziców). Nauzykaa to synonim pięknej, pełnej godności dziewczyny - Odyseusz jej się spodobał, mimo to ze spokojem i zrozumieniem przyjęła fakt, że tęsknił za inną kobietą i nie miała u niego szans (a przecież - co częste w mitologii - mogła użyć swej pozycji lub sztuczek). Wyróżniała się także urodą, sylwetką i odwagą - nie wystraszyła się dziwnego przybysza. Ot, prawdziwa, godna naśladowania bohaterka. Mimo że epizodyczna.

KorfuKorfu fot. BARMALINI (istock)

A wracając do Paleokastritsy, nie jest znana dokładna lokalizacja plaży, na której doszło do spotkania, ale to musiało być gdzieś tam - na otoczonym przez skały, cichym, piaszczystym brzegu, w pobliżu pełnych jaskiń zatok, w których woda przybiera niespotykany odcień zieleni.

"Okręt Odysa" - historia Homera mówi, że Posejdon zamienił okręt Odysa w skałę. Ta skała to Pontikonisi - Mysia Wyspa - jedna z dwóch wysp w zatoce widocznych z wyspy Kanoni (3 km na południe od stolicy).

Kawiarnie i tawerny - na Korfu niemal co trzecia tawerna i kawiarnia nosi nazwę od imienia któregoś z bohaterów "Odysei" - na obiad albo kawę można więc iść do Odyseusza lub Penelopy. Sprawdźcie koniecznie, które z nich gotuje lepiej. Lokalizacja mitycznej Scherii na Korfu to odkrycie, które potwierdza wielu badaczy, aczkolwiek ostatecznych dowodów nie znaleziono. Nie przeszkadza to jednak spędzić na Korfu wspaniałych wakacji, na leżaku lub w trasie (wyspę można przejechać choćby na rowerze), z "Odyseją" Homera pod pachą.

Więcej o: