Pobyt w sanatorium za darmo. Wszystko opłaci ZUS. Sprawdź, czy kwalifikujesz się do wyjazdu

Sanatorium to miejsce, w którym chory może zadbać o swoje zdrowie oraz odpocząć. Liczne zabiegi rehabilitacyjne oraz pomoc personelu wyspecjalizowanego w leczeniu poszczególnych schorzeń sprzyjają szybkiemu powrotowi do sił. Można skorzystać z darmowego turnusu opłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale trzeba przy tym spełnić pewne warunki. Na czym one polegają?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w pełni pokryje koszty leczenia, zakwaterowania oraz wyżywienia w trakcie pobytu w sanatorium. Ubiegać się o miejsce w turnusie może jednak wybrana grupa osób. Sprawdź, czy twoje schorzenia kwalifikują się do darmowego wyjazdu rehabilitacyjnego.

Zobacz wideo Masz planowany pobyt w szpitalu? Nie zapomnij spakować tych rzeczy!

ZUS sfinansuje w 100 proc. pobyt w sanatorium

ZUS umożliwia pobyt w sanatorium w ramach tzw. prewencji rentowej, czyli działań mających na celu przywrócenie zdrowia osobom, które od dłuższego czasu pobierają zasiłki chorobowe lub świadczenia, a mają szansę na odzyskanie zdolności wystarczających do powrotu do pracy. 

Prewencja rentowa to program, skierowany do osób ubezpieczonych, które są zagrożone niezdolnością do pracy z powodu urazu lub choroby. Dzięki temu ponad połowa korzystających z niej osób wraca do aktywności zawodowej

- twierdzi w rozmowie z fakt.pl Krzysztof Cieszyński - regionalny rzecznik prasowy ZUS na Pomorzu. Dodaje również, że każdy program leczenia jest ustalany indywidualnie, w zależności od stanu zdrowia i potrzeb pacjenta. Osoby przyjęte do sanatorium będą mogły korzystać między innymi z fizykoterapii, rehabilitacji psychologicznej i fizycznej oraz z zajęć edukacyjnych z zakresu zdrowia.

Jakie schorzenia kwalifikują się do sanatorium?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ZUS, program rehabilitacji kierowany jest do osób zagrożonych utratą pracy, jednak mających szansę na powrót do zdrowia. Oprócz tego kandydaci muszą spełnić jeszcze jeden warunek. Być ubezpieczonym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, pobierać zasiłek choroby albo świadczenie rehabilitacyjne lub być beneficjentem renty

Do sanatorium kierowane są osoby w systemie stacjonarnym lub ambulatoryjnym. Pobyt stacjonarny obejmuje leczenie schorzeń narządu ruchu i głosu, układu krążenia, układu oddechowego, a także chorób onkologicznych i psychosomatycznych. Całodobowy turnus kierowany jest również do osób wymagających rehabilitacji powypadkowej. Leczenie ambulatoryjne z kolei przeznaczone jest dla tych, którzy mają problemy z narządami ruchu i układem krążenia, jednak mają przy tym możliwość dojeżdżać codziennie na indywidualną rehabilitację.

Jak dostać się na turnus rehabilitacyjny?

Turnus rehabilitacyjny trwa 24 dni, jednak za poleceniem ordynatora ośrodka można go skrócić lub wydłużyć, w zależności od potrzeb chorego. Aby dostać się do sanatorium, należy udać się do lekarza, który wypełni specjalny formularz. Wniosek należy następnie dostarczyć do placówki ZUS, gdzie lekarz orzecznik wyda decyzję w sprawie przyjęcia do programu. Wypisuje on wtedy skierowanie do konkretnego sanatorium w danym terminie.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: