Miasta nad morzem: Niemcy. Co mają do zaoferowania niemieckie miejscowości nadmorskie?

Miasta nad morzem. Niemcy mogą poszczycić się linią brzegową mierzącą około 2000 km. Od strony północno-wschodniej kraj okalają wody Morza Bałtyckiego, zaś obszar północno-zachodni Niemiec znajduje się w zasięgu wód Morza Północnego. Sprawdź, co ciekawego mają do zaoferowania miejscowości leżące na wybrzeżu Niemiec oraz poznaj charakterystykę obszaru.

Miasta w Niemczech nad Morzem Bałtyckim. Ciekawe destynacje turystyczne

Miasta nad morzem niekoniecznie kojarzą nam się z Niemcami. A tu nic bardziej mylnego. Nasi sąsiedzi posiadają wielkie ośrodki zlokalizowane tuż nad brzegiem morza. Popularne miasta w Niemczech nad Morzem Bałtyckim, gdzie rozkwita turystyka, to: 

 • Lubeka ze znanym kurortem Travemünde — Lubeka jest jednym z większych portów w Niemczech. Stare miasto zachwyca bogactwem architektury i ciekawych zabytków, wśród których należy wymienić m.in. bramę holsztyńską, katedrę, XIV-wieczny ratusz czy składy solne. Jedną z dzielnic miasta jest znany nadmorski kurort Travemünde. Jest miejscem wypoczynku dla tysięcy turystów, którzy korzystają z piaszczystych plaż i pięknej promenady ciągnącej się wzdłuż brzegu. Obowiązkowym miejscem do odwiedzenia jest zabytkowa latarnia morska, która jest najstarszym tego typu obiektem nad brzegiem Morza Bałtyckiego. 
 • Sassnitz na wyspie Rugia — Spędzając wakacje po niemieckiej stronie Bałtyku, warto odwiedzić wyspę Rugia. Jest to największa należąca do Niemiec wyspa, która oddalona jest od Polski o ok. 100 km. Słynie z przepięknych klifów kredowych, do których można dostać się drogą morską m.in. z portu Sassnitz. Sassnitz jest jednym z głównych portów rybackich na wyspie. Rybacka tradycja regionu jest motywem przewodnim tutejszych muzeów i jest na stałe wpisana w krajobraz miasta.
 • Ahlbeck — Najbliżej Polski, bo zaledwie kilka kilometrów od granicy, leży kurort Ahlbeck. To niemieckie miasto nad Morzem Bałtyckim może poszczycić się pięknymi, rozległymi plażami, wzdłuż których biegnie zachęcająca do spacerów promenada. 
 • Peenemünde — Peenemünde to z kolei ciekawa propozycja dla miłośników historii. W czasie II wojny światowej miejscowość ta była ośrodkiem rozwojowym nowych broni dla III Rzeszy. Obecnie mieszczą się tu muzea związane z osiągnięciami techniki armii niemieckiej.
Zobacz wideo Prąd rozrywający wciąga w głąb morza. Bądź uważny, gdy jesteś na plaży

Niemcy: miasta nad Morzem Północnym. Gdzie chętnie wypoczywają turyści?

Przenieśmy się teraz do północno-zachodnich Niemiec. Miasta oraz kurorty położone nad Morzem Północnym, chętnie odwiedzane przez turystów, to m.in.:

 • Cuxhaven — Cuxhaven to znane w Niemczech miasto nad morzem, położone nad rzeką Łabą. Region słynie z leczniczego klimatu, który przyciąga rzesze turystów. Bardzo popularna jest tutaj jazda konno, a wycieczki konne wzdłuż brzegu morza, stanowią jedną z głównych atrakcji regionu.
 • Sankt Peter-Ording - Kolejnym, ciekawym do odwiedzenia miastem na mapie Niemiec, jest Sankt Peter-Ording. Jest to również miejscowość uzdrowiskowa, znana ze źródeł siarkowych. Może również poszczycić się piękną, piaszczystą plażą, która w porze odpływowej mierzy nawet 2 km szerokości. 
 • Sylt — Wyspa Sylt może z kolei pochwalić się najdłuższą plażą. Plaża mierzy tam 40 km i ciągnie się wzdłuż Morza Północnego. Ze względu na warunki atmosferyczne, jest to idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych, zwłaszcza windsurfingu. Wyspa znana jest imponujących klifów oraz ruchomych wydm. Obowiązkowym punktem wycieczki jest latarnia morska w miejscowości Hörnum. 
 • Bremerhaven — Miasto Bremerhaven jest jednym z ważnych portów leżących u ujścia rzeki Wezyry. Założone jako port morski Bremy, rozrosło się do wielkości jednego z największych portów Europy i zajmuje czwarte miejsce pod względem ilości przeładunków. W Bremerhaven można odwiedzić Niemiecki Dom Emigranta, czyli muzeum poświęcone tematyce emigracji. Lokalizacja muzeum nie jest przypadkowa, gdyż z portu z Bremerhaven wyemigrowało ponad 7 milionów Europejczyków. 

Miasta nad morzem w Niemczech: Hamburg. Największy port morski leży… 110 km od morza!

Turyści pragnący odwiedzić miasta nad morzem w Niemczech, często wybierają Hamburg jako cel podróży. Warto jednak wiedzieć, że miasto, będące największym portem morskim w Niemczech, nie jest położone bezpośrednio nad morzem. Hamburg leży u ujścia Łaby, natomiast odległość, jaka dzieli miasto od Morza Północnego, wynosi ponad 100 km! Zwiedzając port hamburski, warto zahaczyć o Speicherstadt. Jest to ogromny, zabytkowy kompleks połączonych ze sobą magazynów, gdzie przechowywano m.in. kawę, herbatę czy zboża. Obecnie część obiektu nadal służy do magazynowania przedmiotów i produktów, poza tym mieszczą się w nim muzea oraz galerie. Hamburg słynie z ogromnej liczby mostów. Szacuje się, że w mieście jest ich ponad 2 tysiące, co daje miastu pierwsze miejsce na świecie pod tym względem. Jakie miejsca warto odwiedzić podczas wycieczki do Hamburga? Oto niektóre propozycje:

 • Muzeum Miniatur Wunderland
 • ratusz miejski
 • stary tunel pod rzeką Łabą
 • kościół św. Michała z wieżą widokową

Zobacz też: Turyści z Niemiec już nie jeżdżą do Kołobrzegu. Są 2 główne powody. "Umieją liczyć"

Więcej o: