Bawaria: atrakcje turystyczne dla każdego. Co warto zobaczyć w jednym z największych niemieckich landów?

Bawaria. Atrakcje turystyczne tego największego landu Niemiec, są naprawdę warte uwagi i odwiedzenia. Region słynie z baśniowych zamków i malowniczych krajobrazów, a także ze znanego na całym świecie festiwalu piwa Octoberfest. Ale to nie wszystko. Co jeszcze skrywa Bawaria i dlaczego warto ją poznać?

Bawaria — ciekawe miejsca w bajkowej scenerii

Bawaria atrakcje turystyczne oferuje turystom w różnym wieku i z różnymi zainteresowaniami. Niewiele miejsc na świecie może pochwalić się takim bogactwem architektury, jak Bawaria. Ciekawe miejsca, będące majstersztykiem budownictwa, są tutaj na porządku dziennym i są magnesem dla turystów z całego świata. Zwiedzanie Bawarii to podróż po zamkach i pałacach rodem z baśni. Jakie perełki architektoniczne warto mieć na swojej liście do odwiedzenia? Oto kilka propozycji:

 • Zamek Neuschwanstein — to chyba najbardziej rozpoznawalny zamek w Europie. Okazała rezydencja Ludwika II wkomponowuje się w górzysty krajobraz, tworząc scenerię rodem z najpiękniejszej baśni. To właśnie ten obiekt stał się inspiracją do stworzenia logo wytwórni Walta Disneya
 • Zamek Hohenschwangau — leżący nieopodal zamku Neuschwanstein, równie pięknie wkomponowuje się w górzysty krajobraz i cieszy się ogromną popularnością wśród turystów 
 • Pałac Herrenchiemsee — wzniesiony w XIX w. z inicjatywy Ludwika II na wzór pałacu wersalskiego, położony na jednej z wysp malowniczego jeziora Chiemsee

Bawaria co warto zwiedzić? Jezioro Chiemsee

Bajkowe zamki to oczywiście niejedyna atrakcja turystyczna, z jakiej słynie Bawaria. Co warto zwiedzić w tej części Niemiec? Jest to region bardzo atrakcyjny dla miłośników przyrody i odpoczynku na łonie natury. Podróż do Bawarii nie może obejść się bez, chociażby krótkiego wypadu nad wspomniane wyżej jezioro Chiemsee. Zbiornik, nazywany popularnie Morzem Bawarskim, jest największym jeziorem w tej części kraju i oferuje moc atrakcji dla turystów. To raj nie tylko dla ceniących zapierające dech w piersiach widoki, ale także dla miłośników sportów wodnych i nurkowania. 

Bawaria: zwiedzanie samochodem "Szlaku Romantycznego".

Co jeszcze oferuje Bawaria? Zwiedzanie samochodem tego regionu Niemiec warto oprzeć o "szlak romantyczny". Co to takiego? Jest to trasa licząca ok. 350 km, wiodąca od Bawarii do Badenii-Wirtembergii, na której znajdziemy wiele ciekawych miast i urokliwych zakątków utopionych w górskiej scenerii. Przemierzając "szlak romantyczny", warto zahaczyć o takie miasta jak:

 • Würzburg
 • Rothenburg ob der Tauber
 • Augsburg
 • Füssen

Na trasie znajdują się słynne zamki Neuschwanstein oraz Hohenschwangau. Dokładniejsze zwiedzanie Bawarii śladem "szlaku romantycznego" zajmie na pewno kilka dni, ale warto je wygospodarować, bo wrażenia są niezapomniane. 

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Bawaria atrakcje turystyczne: malownicze wodospady

Jak już wiemy, oszałamiające krajobrazy i zapierające dech w piersiach widoki, to coś, z czego słynie Bawaria. Atrakcje turystyczne w postaci górskich wodospadów, to kolejna propozycja dla miłośników napawania się pięknem natury. Nie sposób przejść obojętnie obok wodospadu Röthbachfall. Wyrażenie "przejść obojętnie" to dosyć duże uproszczenie, bo w rzeczywistości dostanie się do wodospadu, nie jest takie proste. Aby do niego dotrzeć, część trasy należy pokonać łodzią, część zaś przejść pieszo. Warto się jednak natrudzić, ponieważ wodospad jest prawdziwym cudem natury i robi ogromne wrażenie. Woda spływa po niemal pionowej ścianie o wysokości ok. 470 m.

Bawaria: zwiedzanie jaskiń 

W jakie jeszcze atrakcje obfituje Bawaria? Zwiedzanie bajkowych jaskiń stalaktytowych, to kolejna z nich. Najciekawszą z jaskiń jest bez wątpienia Teufelshöhle w Pottenstein, zwana jaskinią diabła. Nazwa nawiązuje do dawnych czasów, kiedy wierzono, że w jaskini znajduje się zejście do piekieł.

Monachium z dziećmi. Teatr na wieży ratuszowej

Przenieśmy się teraz do stolicy regionu. Zwiedzając Monachium z dziećmi warto udać się na Marienplatz. Na wieży ratuszowej znajduje się jeden z największych w Europie zegarów. O wyznaczonych godzinach rozgrywa się na nim ciekawy teatrzyk, w którym 32 mechaniczne postaci inscenizują historię Bawarii w rytmie melodii ludowych. Jest to bardzo ciekawe widowisko, zapewniające rozrywkę nie tylko najmłodszym. 

Monachium: atrakcje dla dzieci i dorosłych. Poznaj historię BMW.

Co jeszcze warto zobaczyć w Monachium? Atrakcje dla dzieci i dorosłych to liczne muzea. Jednym z najbardziej interesujących jest Muzeum BMW. Dzięki zasobom muzealnym, dzieci w łatwy i przystępny sposób uczą się zasad konstrukcji samochodów. Jest to miejsce przyjazne zasadzie "nauki poprzez zabawę". Angażuje nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

Bawaria atrakcje dla dzieci — lista

Lista atrakcji dla dzieci w Bawarii jest bardzo imponująca. Już teraz wybierz miejsca, które warto odwiedzić, będąc w Niemczech.

 • Muzeum Bożego Narodzenia w Rothenburg ob der Tauber
 • Muzeum lalek i zabawek w Norymberdze
 • Jaskinia Binghöhle w Streitbergu
 • Park rozrywki Legoland w Günzburg
 • Ścieżka w koronach drzew w Lesie Bawarskim

Atrakcje w okolicy Monachium. 5 miejsc wartych odwiedzenia

Okolice Monachium obfitują w ciekawe miejsca, które warto odwiedzić w pojedynkę lub z rodziną. Do najciekawszych należą z pewnością:

 • Norymberga
 • Jezioro Bodeńskie
 • Pałac Linderhof
 • Kompleks pałacowy Schleissheim 
 • Muzeum Swarovskiego w Wattens (Austria).

Zobacz też: Niemiecki park rozrywki lepszy od Disneylandu? Turyści są jednogłośni. Ponad 100 atrakcji robi wrażenie

Więcej o: