Armagedon na Kasprowym! IMGW ostrzega śmiałków przed wyjściem w góry - mróz, śnieg i zamiecie

Miejsce wiosny ponownie zajęła zima, a pogoda mocno daje się we znaki. Szczególne pogorszenie warunków można zaobserwować w górach - na Kasprowym Wierchu temperatura spadła do -14 st. C. a pokrywa zwiększyła się do 30 cm. IMGW i TOPR ostrzegają śmiałków przed wyjściem na szlaki, niestety chętnych nie brakuje.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wszystko wskazuje na to, że kalendarzową wiosnę mocno zdominowała zimowa aura, która wydaje się, nie chce tego roku szybko odpuścić. Pogorszenie pogody widać za oknami, jednak warunki w Tatrach są o wiele gorsze - zamiecie śnieżne, ponad 30 cm puchu i silny mróz. 

Wielki powrót zimy - na Kasprowym iście śnieżna aura

W Tatrach w ostatni weekend opady śniegu były szczególnie intensywne. Pokrywa śnieżna na Kasprowym Wierchu wzrosła o kolejne 30 cm świeżego, białego puchu co daje 180 cm! Towarzyszy temu bardzo niska temperatura - 14 stopni oraz silny wiatr, który powoduje zamiecie i fatalne warunki na szlakach. 

Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

O fatalnych warunkach informuje IMGW, a dokładnie Justyna Żyszkowska z Wysokogórskiego Obserwatorium IMGW na Kasprowym Wierchu. Na zamieszczonym nagraniu widzimy, jak słaba jest widoczność oraz warunki pogodowe. Wyjście z budynku jest trudne w związku z formującymi się zaspami. 

"Nie wychodźcie w góry", czyli o fatalnych warunkach w Tatrach 

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wydało ostrzeżenie - powyżej 1600 m n.p.m. obowiązuje trzeci, znaczny, stopień zagrożenia lawinowego. Wszystkich śmiałków, ale i doświadczonych piechurów prosi się o rozwagę i wstrzymanie górskich wojaży. Ratownicy informują, że pokrywa śnieżna jest związana umiarkowanie bądź słabo - aktualne warunki mogą zatem sprawić trudności nawet bardzo doświadczonym osobom. Pod koniec marca do centrali TOPR dotarło zgłoszenie od dwóch taterników, którzy po ukończeniu wspinaczki północną ścianą Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego nie byli w stanie samodzielnie znaleźć drogi zejściowej.

Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie, bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie. Warunki w znacznej mierze niekorzystne

- czytamy na lawiny.topr.pl

Więcej o: