Jednodniowa wycieczka samochodem. Co zabrać i jak zaplanować? [Poradnik podróżnika]

Zwiedzanie Polski nie zawsze wymaga posiadania bardzo dużej ilości czasu. Jednodniowa wycieczka samochodem może być ciekawa niezależnie od miejsca zamieszkania. Jak się do niej przygotować?

Jednodniowa wycieczka samochodem. Jak zaplanować?

Jak zaplanować jednodniową wycieczkę samochodem? Przede wszystkim trzeba dobrze dobrać trasę wycieczki tak, aby dobrze wypełniła czas jednego dnia. W tym przypadku logistyka jest niesamowicie istotna dlatego, że nie ma tu czasu i miejsca na przesunięcia. Trzeba dobrze dobierać miejsca po to, by uniknąć rozczarowań. 

Bardzo często miejscem docelowym będzie lokalizacja związana z naturą, skansen, park krajobrazowy lub nawet agroturystyka. Poszukiwanie takiej miejscówki może odbywać się np. poprzez wpisanie w wyszukiwarkę nazwy swojego województwa z dopiskiem ''ciekawe miejsca''. Zwykle to właśnie obszar województwa jest tym, który pozwala na dotarcie do wcześniej pomijanych a ciekawych lokalizacji, ale bez konieczności utraty bardzo dużej ilości czasu na dojazdy.

Jednodniowa wycieczka samochodem. Gdzie jechać?

Gdzie jechać na jednodniową wycieczkę samochodem? W przypadku takiego wypadu to właśnie własne auto będzie idealnym środkiem transportu, bo pozwoli zaoszczędzić dość dużo czasu. Dojedziemy nim także do lokalizacji, które położone są nieco dalej od głównych arterii komunikacyjnych. 

Wybór konkretnego miejsca uzależniony jest oczywiście od miejsca zamieszkania czy aktualnego pobytu. Czasami dobrą podpowiedź mogą dać aplikacje z mapami. Warto ustawić odległość na ok. 100 km od siebie a z pewnością szybko pojawią się ciekawe miejsca, w których być może jeszcze nigdy nie stanęła nasza stopa. Właśnie taka odległość jest istotna z tego powodu, że na jej pokonanie potrzeba ok. 1,5 godziny jazdy (w obie strony to 3 godz.). To tyle, ile można pokonać jednego dnia bez obawy o to, że zabraknie czasu na samo zwiedzanie lub wypoczynek.

Oto miejsca, które polecamy na jednodniową wycieczkę samochodem:

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Jednodniowa wycieczka samochodem. Co jest potrzebne?

Co jest potrzebne podczas jednodniowej wycieczki samochodem? Wyprawa autem wiele rozwiązuje. Z reguły nie trzeba już brać obszernego plecaka podróżnego. Warto mieć jednak ze sobą mniejszy po to, by można było zmieścić w nim różne drobiazgi, wodę czy przekąski.

Z pewnością przydatne będzie też posiadanie naładowanego powerbanku i telefonu. Smartfon przyda się zwłaszcza w terenie, gdzie niezbędne będzie użytkowanie map. Oczywiście dobrym pomysłem będzie także zabranie wody, czapki z daszkiem, kremu z filtrem i płaszcza przeciwdeszczowego. Niezbędne będzie także posiadanie wygodnego obuwia. W samochodzie powinna się oczywiście znajdować apteczka pierwszej pomocy.

Jednodniowa wycieczka samochodem. Co trzeba zabrać na wypad z dziećmi?

Co trzeba zabrać na jednodniową wycieczkę samochodem z małymi dziećmi? Wiele zależy od wieku pociech, ale tego rodzaju wypad przy dobrej pogodzie jest odpowiedni także dla bardzo małych dzieci. Warto dostosować plan dnia właśnie do możliwości najmłodszych. Konieczne jest zabranie ze sobą jedzenia dla nich i wszystkiego, czego mogą potrzebować.

W szczególności warto zadbać o strój, który musi być dostosowany do pory roku i przede wszystkim zapewniać swobodę ruchu. Należy zrezygnować ze wszystkich elementów ubioru, które będą uwierać i powodować ewentualny dyskomfort. W przypadku niepewnej pogody poleca się ubranie dziecka ''na cebulkę''. Wówczas łatwo jest modyfikować strój w zależności od potrzeb. 

Zobacz też:

Więcej o: