Ten kraj ma najlepsze kąpieliska w Europie, a nawet nie leży nad morzem. Austria przebiła konkurencję

Chociaż Austria zdecydowanie nie jest kojarzona z wypoczynkiem na plaży, to właśnie tam znajdziemy najlepsze kąpieliska w Unii Europejskiej - wynika z raportu Europejski Agencji Środowiska. Kraj ten bije na głowę wszystkie nadmorskie kurorty.

Więcej informacji z Polski i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Austria została doceniona w corocznym raporcie dotyczącym wód na terenie Unii Europejskiej (plus w Albanii i Szwajcarii) przygotowanym przez Europejską Agencję Środowiska. Niestety, Polska w tym samym zestawieniu znalazła się na szarym końcu.

Austria z najlepszymi kąpieliskami w Unii Europejskiej. Polska daleko w tyle

Kąpiel jest niezwykle popularną i ważną formą spędzania wolnego czasu w Europie. Ta coroczna ocena europejskich kąpielisk pokazuje, jak dobrze wdrażane są środki ochrony środowiska, umożliwiając ludziom podejmowanie świadomych decyzji o tym, gdzie kąpać się bez zagrożenia dla zdrowia w 21 551 oficjalnie zidentyfikowanych kąpieliskach w UE, 119 w Albanii i 189 w Szwajcarii

- czytamy w raporcie opublikowanym przez Europejską Agencję Środowiska. 

Zobacz wideo Skąd się bierze zmącona woda nad polskim morzem?

Według raportu 97,7 proc. wszystkich kąpielisk w Austrii uznano za doskonałe. Na podium znalazły się również Malta (96,6 proc.) i Grecja (95,8 proc.). Tuż za nimi uplasowała się Chorwacja (95,7 proc.), a pierwszą dziesiątkę domykają jeszcze: Cypr, Dania, Niemcy, Bułgaria, Litwa i Portugalia.

Niestety, Polska na tle innych państw Europy wypada bardzo słabo. Jakość wody została uznana za doskonałą jedynie w 44,5 proc. polskich kąpielisk - to najgorszy wynik w całym zestawieniu. Nieco lepiej wypadły Słowacja i Węgry, z którymi zajmujemy trzy ostatnie pozycje w zestawieniu.

Raport jakości wody w kąpieliskachRaport jakości wody w kąpieliskach fot. European bathing water quality in 2021/ European Environment Agency

Warto dodać, że w skali całej Europy widoczna jest poprawa w jakości kąpielisk - jeszcze w ubiegłym roku miejsc z doskonałą jakością wody w ogólnym rozrachunku 84,8 proc., a obecnie jest już ich 95,2 proc. Poza wyjątkiem w postaci Austrii, zdecydowanie lepiej w raporcie wypadają kąpieliska nadbrzeżne niż te śródlądowe.

Więcej o: