Cztery najciekawsze miasta blisko polskiej granicy. Dojedziesz tam w mniej niż dwie godziny

Nie trzeba wyjeżdżać daleko, żeby się świetnie bawić. Jeśli uwielbiacie wyjazdy typu city break, mamy dla was kilka rekomendacji. Co ważne, do naszych sprawdzonych miejscówek dojazd zajmie mniej niż dwie godziny. Oczywiście, czasem trzeba wybrać podróż samolotem, ale jest też kilka propozycji dla motoryzowanych.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl 

Ostrawa – 1 godzina z Katowic, 16 minut od polskiej granicy

Ostrawa to trzecie co wielkości miasto w Czechach. Śmiało można powiedzieć, że niedocenione! A z najwyższych punktów miasta rozciąga się oszałamiający widok na Beskidy. Naprawdę warto zobaczy ten pejzaż choć raz.

Co zobaczy w Ostrawie oprócz widoków? Ostrawa jest stolicą Moraw i mieści się tu wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. To świetne miejsce dla całej rodziny. Oprócz rynku czy zamku warto odwiedzić także zoo, obserwatorium astronomiczne czy planetarium.

Skalne miasta czeskie – 33 minuty z Wałbrzycha

Druga propozycja jest nietypowa. Zachęcamy do odwiedzenia miasta, ale… skalnego! Ta formacja również znajduje się w Czechach. To wyjątkowy punkt na mapie Europy. Wybierzcie się do Adrspaskich Skał, gdzie obok wysokich, smukłych, jasnych ostańców zachwycą was jeziorka z olśniewająco czystą, niebieską wodą.

Drezno – 1 h 20 minut od polskiej granicy

Tuż obok polsko-niemieckiej znajduje się wyjątkowy land – Saksonia. Jego stolicą jest Drezno. Miasto jest położone wręcz bajkowo. Przecina je rzeka Łaba i życie towarzyskie toczy się właśnie wokół bulwarów.

Aby zwiedzić Drezno, potrzebujecie dwóch, może trzech dni. Ale warto tu spędzić nawet dwa tygodnie. To świetna baza wypadowa, aby zwiedzić całą Saksonię. Wypożyczymy tu rowery, popływamy kajakiem. A wieczorem czy popołudniu możemy lepiej poznać miasto. Zajrzyjmy przede wszystkim do Zwinger – zespołu budynków pałacowych, gdzie znajdują się między innymi opera Sempera.

Zobacz wideo Dr Majewski: Branża transportowa jest największym problemem jeśli chodzi o emisję CO2 w Europie

Wilno – 4 godziny 11 minut z Białegostoku, ale mniej niż godzina lotu

A na koniec naszego zastawienia proponujemy nieco dłuższą wycieczkę. Oczywiście jest możliwość dotarcia do wybranego przez nas miasta w mniej niż dwie godziny. Ale w takiej sytuacji musimy zdecydować się na samolot.

O jakim miejscu mówimy? Oczywiście o Wilnie! Stolica Wilna regularnie trafia do najważniejszych rankingów miast, które warto zobaczyć w Europie. Choćby w 2018 roku, twórcy popularnego przewodnika Lonely Planet zachęcali:

Wilno jest miastem, które ma wiele do zaoferowania, tętniącym młodzieńczą energią, a nowe kreatywne miejsca, restauracje, piwna scena i wiele wydarzeń sprawiają, że to najlepszy moment, aby odwiedzić jedną z najczęściej pomijanych stolic Europy
Więcej o: